Kategória: Austenová Jane

Jane Austenová (1775- 1817) je anglická spisovateľka, známa predovšetkým ako autorka tzv. rodinného románu. Vo svojich dielach opisuje život vyšších vidieckych vrstiev, hlavnými postavami sú zvyčajne inteligentné, vzdelané, morálne silné hrdinky, ktoré ostro kontrastujú s konzervatívnym okolím. Preslávili ju najmä romány Pýcha a predsudok, Rozum a  cit, Emma, Opátstvo Northanger, Sídlo Mansfield, niektoré boli aj sfilmované. Autorka je uznávaná pre schopnosť detailného opisu charakterov a pre jemné, vtipné postrehy z každodenného života na anglickom vidieku svojej doby.

Práve vďaka filmu Pýcha a predsudok som sa o knihách a autorke Jane Austen dozvedela. Potom som si v priebehu pár mesiacov prečítala všetky jej knihy a bola som očarená. Hoci niektoré jej opisu sú trochu zdĺhavé, človek si vie detailne predstaviť postavy, charaktery, miesta, udalosti, historické sídla a vtedajšie zvyky. Kým som neobjavila túto autorku, mala som pocit, že krásny romantický príbeh autorky píšu len s pridaním pár strán erotického textu. V súčasnosti píše podobným spôsobom Julie Klassenová.

Pôvab s akým píše Jane Austenová sa mi veľmi páči. Škoda že stihla dokončiť len šesť svojich diel a ostatné ako Lady Susan, Watsonovci a Sanditon ostali nedokončené. Čítala som knihu Sanditon, ktorú  dokončila Márie Dobbsová. Aj táto kniha v sebe nesie majstrovstvo písania Jane Austenej. Dobbsová ho podľa mňa krásne doplnila pričom som vôbec nezbadala, kde Austenová končí a Dobbsová začína. Chystám sa čítať aj ďalšie dopísané knihy a veľmi sa na ne teším.

Lady Susan, Watsonovci, Sanditon

Lady Susan, Watsonovci, Sanditon

Veľmi som sa potešila, keď vydali zbierku Lady Susan, Watsonovci, Sanditon od Jane Austenovej. Myslím si,…
laska slecny elliotovej

Láska slečny Elliotovej

Anna Elliotová je prostredná dcéra sira Waltera Elliota. Má už dvadsať sedem rokov a stále…