Kováčov učeň


Kováčov učeň
5/5 - (3 votes)

Dedičstvo Ballantynovcov 1

Knihu Kováčov učeň presne vystihli slová zo zadnej obálky knihy. Fantastické. Podmanivé. Strhujúce. Nie vždy sa stotožňujem s názormi, ktoré sú napísane na obaloch, či vo vnútri kníh, ale teraz to opísali úplne výstižne. Hoci je kniha fikciou jej príbeh autorka Laura Frantz podala príbeh veľmi realisticky. Život totiž nie je idylický ako v románoch. A že v živote prichádzajú aj veľmi krušné a niekedy až strašné chvíle vedia svoje aj hlavní hrdinova románu Eden a Silas.

Kováč Liege Lee je odhodlaný odovzdať svoju kováčsku vyhňu budúcemu zaťovi, avšak doposiaľ nenašiel takého, ktorý by vyhovoval jemu alebo jeho najstaršej dcére Elspeth. Navyše sa situácia ešte viac skomplikovala, pretože Elspeth čaká dieťa a odmieta prezradiť, kto je jeho otcom. Celá rodina však má plán, ako zachrániť povesť rodiny a zároveň neprišli o nového zaťa, ktorý by bol veľkým prínosom pre celú rodinu. V najbližších dňoch očakávajú príchod nového učňa, ktorý by mohol vyhovovať ich plánu.

„Otcovo slovo bolo neoblomné ako kov, s ktorým pracoval. Raz keď mala päť rokov, prehovorila – papuľovala, keď mala ostať ticho – a dva týždne, alebo aj viac, musela na chrbte trpieť podliatinu. Akékoľvek odvrávanie si odvtedy držala len v hlave.“

Šikovný škót Silas Ballantyne potrebuje súrne dokončiť učňovský zácvik, aby sa mohol vydať hľadať šťastie na západ. Netuší, že rodina Leeovcov má s ním iné plány. Chcú sa odvolať na starú tradíciu, podľa ktorej si učeň má vziať majstrovu dcéru. Majster má však dve dcéry, ktoré sú odlišné ako noc a deň. Otec rozhodol, že učeň by si mal vziať Elspeth, no čo ak ho zaujme práve úslužná, tichá a nenápadná Eden, ktorá vôbec netúži po vydaji?

„Eden si vzdychla. Vzpierala sa tejto novej komplikácii a túžila, aby to malo iný záver – zdržanlivosť jej sestry. Ako dlho bude Elspeth votkávať lesť a sebectvo do tkaniny ich životov? Ako dlho jej to ešte mama s otcom budú tolerovať?“

Elspeth je schopná zvádzať kohokoľvek a vôbec jej nezáleží na tom, čo sa stane s jej povesťou. Je však aj prešibaná a neváha použiť akékoľvek zbrane keď sa rozhodne niečo získať. A potom čo videla nového učňa, sa rozhodla, že musí patriť len jej. Na druhej strane Eden je pokorná a čistá duša, ktorá si nedovolí odporovať rodine či povedať svoj názor. Netúži po mužovi a už vôbec po vydaji. Eden sníva o tom, že raz bude môcť naplno prežívať svoju vieru a slúžiť tým, ktorí si nemôžu pomôcť sami. Boh má s ňou však iné plány.

Eden bola lačná po Božom slove, nie po ňom. Nie po čase strávenom s ním. A bola ochotná riskovať hnev svojho otca – pretože ten istotne príde – aby dostala duchovnú potravu, po ktorej tak bažila. Kto je Silas, aby jej ju uprel?
Do jeho chaotických úvah prenikol úryvok z gaelského žalmu: Môj milostivý Boh vyjde mi v ústrety.“

Autorka majstrovsky opísala charaktery postáv a celý príbeh. Snáď každý, kto sa do tejto knihy začíta sa ocitne priamo v príbehu. Veľmi sa mi páči ako postavy prežívajú svoju vieru. Eden, ktorá je lačná po Bohu, nemala možnosť ísť do kostola a počúvať Božie slovo, no napriek tomu nachádzala Boha vo všedných situáciach a bol jej posilou v príkoriach, ktoré prežívala. Kováčov učeň Sílas ma ohromil svojim charakterom a silnou vierou. Neustále hľadá Božiu vôľu a snaží sa odovzdať mu všetko, čo ho trápi, čo prežíva, jednoducho celý svoj život.

Kniha Kováčov učeň je vskutku výnimočný kresťanský román a to z viacerých dôvodov. Hlavné postavy Silas a Eden prežívajú svoju vieru hlboko a čisto. Vo všetkých životných situáciách sa snažia opierať úplne o Boha a odovzdať mu svoje trápenie. Biblia je im oporou a Božie slovo útechou. Ďalší dôvod, ktorý robí knihu výnimočnou je, že dokáže čitateľa tak vtiahnuť do deja, že sa vie úplne vžiť do postáv. Pri čítaní knihy sa zo mňa stala Eden. Jej bolesť bola mojou bolesťou a jej šťastie mojím šťastím. Cítila som ako ju bolelo zaobchádzanie jej rodiny a tiež ako sa dokázala tešiť z úplných maličkostí života. Keď už som si myslela, že Eden konečne zažije šťastie nastal v knihe veľký zvrat, ktorý som vonkoncom nečakala. Po ňom som už prestala veriť, že sa môže stať niečo povzbudzujúce či veselé.

Jediné čo by som mohla knihe vytknúť je, že niektoré scény mi prišli málo rozvinuté a pýtali by si ešte pár strán. Okrem tejto chybičky krásy nemám knihe, čo iné vytknúť. S napätím som očakávala ako román Kováčov učeň dopadne. Bolo mi ľúto Eden. Čo všetko musela prežiť počas svojho života, ako veľmi ju zraňovala jej rodina a najbližší priatelia. No aj v živote je to často krát tak, že práve rodina, ktorá je s nami najviac, nám vie aj najviac ublížiť, hoci si to často krát ani neuvedomuje.

Po prečítaní románu som bola prekvapená ako rýchlo som zvládla prečítať 370 strán a bolo mi ľúto, že na pokračovanie hrdinov tejto výnimočnej série kníh Dedičstvo Ballantynovcov  si budem musieť počkať nejaký čas, keďže ešte nie je preložený 🙂 Už teraz dúfam, že nasledujúce knihy budú rovnako skvelé ako prvý diel.

Zaujal vás historický román Kováčov učeň? Ďaľšie historické romány nájdete na stránke i527.net. Román Kováčov učeň si môžete zakúpiť tu: i527.net , Kumran.sk alebo Martinus.sk

FRANTZ, Laura. Kováčov učeň. i527.net. 2017. 376s. ISBN 978-80-89822-12-6.

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...