Keď sa sfarbia javory


ked sa sfarbia javory
4.1/5 - (9 votes)

Možno povedať, že román Keď sa sfarbia javory si ma našiel. Priniesla mi ho kamarátka so slovami skús si prečítať, možno sa ti bude páčiť. Je o tínedžerskej láske. Musím povedať, že spočiatku som od knihy nič špeciálne nečakala, ale čím viac som z nej prečítala, tým viac hlbokých myšlienok som v nej našla. Áno, kniha je síce o mladých ľuďoch, ktorým trvalo dlhšiu dobu, kým si našli k sebe cestu, no skrýva v sebe oveľa viac.

Emma bola z neúplnej rodiny, čo na nej a jej súrodencoch zanechalo stopy. Ich otec ich v detstve opustil. Emma preto nikdy nedôverovala mužom. Ako by aj mohla, keď prvý muž v jej živote sklamal? Myslím, že podobný problém bude v súčasnosti aj budúcnosti bežným problémom, pretože je čím ďalej tým viac rozvrátených rodín a deti v nich potom nemajú istotu a oporu.

Emma sa s rodinou nasťahovala do nového mesta a žili si svojim životom. Emmin život bol normálny pokiaľ neuvidela jeho. Nového chlapca od susedov. So sestrou Elizabeth nevedeli zistiť ako sa volá a tak mu dali meno pán Knightly, podľa románu Pýcha a predsudok. Emma bola zaľúbená tak ako mnoho dievčat v jej veku. Sedávala v okne keď vedela, že chodil na gitaru alebo len tak čakala kedy ho náhodou zazrie.

„Zatvorila som sa do kabínky a hystericky som sa rozplakala, tak ako nedávno doma v kúpeľni. Jedna vec bola istá, nemohla som vyjsť von. Moja povesť bola v troskách.“

Po čase sa dozvedela nielen jeho meno, ale stali sa z nich priatelia. Ich spoločný vzťah však čakalo mnoho úskalí, pretože nielen Emma mala zranenia z minulosti. Emme pripadal Tim ako dokonalý muž, ktorý nemá a nikdy nemal žiadne problémy a chyby. Jeho silná viera v Boha a jeho názory na život a vzťahy ju v tom ešte utvrdzovali. Timothy však nebol vždy takým ako sa zdal Emme. Nebol úžasný syn pastora a jeho viera v Boha nebola ani zďaleka taká akou sa po čase stala.

„V Jeho Slove, Biblii, nám dal prostriedky na to, aby sme vedeli rozlíšiť, čo je pre nás dobré a čo nie. No vedz, že nám nikdy nezakáže našu vôľu, nechce z nás urobiť bábky. Dal nám rozum a možnosť používať ho. V hĺbke duše vieme, že každé naše nesprávne rozhodnutie má citovo, sociálne či fyzické následky, ktoré môžu ovplyvniť celý náš život, a žiaľ, nielen náš…“

Román Keď sa sfarbia javory je veľmi aktuálnym pre dnešnú dobu. Je totiž mnoho ľudí, ktorí vyrastali v neúplných rodinách a tiež takých, ktorí v mladosti podľahli lákadlám dnešného sveta. Ak má však človek okolo seba tých správnych ľudí, ktorí mu dajú šancu, môžu to zvládnuť. Samozrejme bez Boha, jeho milosti a modlitieb, by to nešlo.

V knihe ma veľmi zaujalo ako postavy otvorene  a do hĺbky hovoria o svojich problémoch. Mala som pocit ako by som bola priamo s nimi a zároveň som chápala čo cítia. Na tých pár dní sa Emma a Tim stali mojimi priateľmi a pevne som verila, že všetko to zlé dokážu zvládnuť.

Knihu odporúčam prečítať nielen teenagerom, ale komukoľvek, kto ma rád knihy s hlbokými myšlienkami. Ďakujem autorke Zuzane Cacciabue Burgerovej za skvelú knihu.

BURGEROVá-CACCIABUE, Z.: Keď sa sfarbia javory. Martin : Porta libri, 2013. 400 s. ISBN 9788081560156

Komentáre

2 thoughts on “Keď sa sfarbia javory”

  • Zuzana Burgerová Cacciabue

    Ďakujem Veronika za skvelú recenziu, som rada, že sa Vám príbeh páčil. 🙂 Takéto knižné kritiky sú skutočným povzbudením pre autora. No a od tohto týždňa sa môžete začínať do mojho nového románu, tentokrát pre staršiu mládež (young adults), ktorý práve vyšiel vo vydavateľstve Porta Libri pod názvom: Z Trinástej komnaty je výhľad na nebo.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...