Božia príručka Ako zvíťaziť nad strachom


Božia príručka Ako zvíťaziť nad strachom
5/5 - (1 vote)

Božia príručka Ako zvíťaziť nad strachom je knihou, ktorá obsahuje veľmi veľa užitočných rád pre všetkých. Myslím si, že dá mnoho aj tým, ktorý sa necítia ovládaní strachom. Autor Arkadiusz Łodziewski v nej ponúka tiež mnoho návodov ako bojovať proti „rožkatému“, ktorý nám hovorí mnohé klamstvá o nás i o druhých. Na ťažký boj samozrejme potrebujeme silné zbrane, ktoré dokážu odraziť útok zlého. A samozrejme potrebujeme Boha, lebo bez neho by sme len ťažko mohli zvíťaziť.

Nie každý z nás má pocit, že má dosť síl na takýto boj. Skôr máme tendenciu cítiť sa slabí a unavení na takýto boj. Neveríme, že by sme boj proti strachu a ďalšie nástrahy zlého zvládli. Konáme presne naopak, nechávame svoj strach rásť, poddávame sa mu a tak nechávame „rožkatého“ vyhrávať a zakoreňovať sa v našom srdci. Strach potom ovláda nielen mnohé sféry nášho života, ale pôsobí cez nás aj na iných ľudí.

„Máš v sebe nesmiernu moc Ducha Svätého a len preto, že ju fyzicky necítiš, neveríš v ňu a nepoužívaš ju…. Chodíš na rôzne duchovné cvičenia a hľadáš niečo, čo si dostal od Boha pri birmovaní ako aj prostredníctvom krstu naveky.“

Zabúdame však na to, že Boh nám všetky potrebné nástroje dal pri krste i birmovke a stále nám ich dáva prostredníctvom svojich milostí. Na toto sa mi hodia známe slová, že hoci Pán dopustí, nikdy nás neopustí a tiež sa mi zdá výstižné zopakovať, že každý z nás má len taký kríž, ktorý dokáže uniesť. Keď sa však necítime na boj, ako s ním začať a neprehrať? S Bohom. Je potrebné, aby sme silu načerpali a stále dopĺňali pri čítaní Biblie, pri rozjímaní nad Božím slovom a tiež pri adorovaní. Je veľmi potrebné dennodenné čítanie Svätého písma aj keď si budeme čítať, len po malých častiach. Ja sama mám niekedy pocit, že keď som unavená ani poriadne nevnímam, čo úplne čítam. No Boh sa ma napriek tomu cez Bibliu dotkne, pretože slová, ktoré si v nej prečítam sa v mojej mysli objavia práve vtedy, keď to najviac potrebujem.

„Preto sa zo všetkých síl snaž prehlbovať svoju vieru čítaním Biblie. A dôveruj Bohu. Každý deň upevňuj svoj vzťah s ním skrze modlitbu, aby si v okamihu skúšky dokázal čeliť každému smútku a strachu, vstávaním v Ježišovi a kráčaním ďalej.“

Každý z nás zažije, že niektoré dni či chvíle máme pocit, že sa nič nedarí, že sme príliš unavení a všetko dookola ako by bolo proti nám. Práve v takýchto chvíľach aspoň teda ja osobne mám chuť kričať, zjesť aspoň dve čokolády alebo zvaľovať veci na všetkých na okolo. Pred pár dňami som mala práve takýto deň. Už-už som sa chystala kričať a podobne keď mi zrazu prebleslo hlavou, že aj v ťažkých chvíľach máme chváliť Pána a ďakovať. Vydýchla som snáď všetku nazlostenú paru a začala som nahlas chváliť a ďakovať za prvé veci, čo mi napadli (neviem prečo, ale pri ich vyslovovaní som nemohla potlačiť narastajúci úsmev:) . Trvalo to pár minút a keď som skončila cítila som v sebe pokoj a radosť.

„Človek, ktorý pochybuje, sa pre strach ponára doň čoraz viac a ničí nádej, ktorá je „palivom“ pre ďalšie kroky jeho viery. Strach sa okrem toho stáva živnou pôdou pre „rohatého“, ktorý sa na nej priživuje.“

Aj ja však trpím mnohými strachmi, ktoré ovládajú dôležité časti môjho života. Dovolím si pár z nich napísať. Bojím sa šoférovať (hoci vodičák mám už desať rokov, zväčša alebo vôbec ho nepoužívam). Bojím sa pred niektorými ľuďmi povedať svoj názor na dôležité veci, pretože sa bojím ich reakcie. Bojím sa o moje deti, keď nie sú pri mne a tiež o zdravie mojich blízkych. Toto bol len krátky príklad mojich strachov, ich zoznam by bol pridlhý do tejto recenzie. Verím však, že postupne načerpám dostatok síl. Božie slovo, adorácie, sväté prijímanie a ďalšie veci mi pomôžu v boji s „rožkatým“ nepriateľom. Takýto boj bude jednoduchší ako doteraz a verím, že aj so šťastným koncom.

„Kým nezakúsiš Božiu lásku, vášne ťa vždy oklamú.“

Kniha Božia príručka Ako zvíťaziť nad strachom sa mi veľmi dobre čítala. Doslova som ňou s ľahkosťou preletela. Popri tom som si, ale neustále niečo podčiarkovala či zapisovala poznámky, aby som si aj pri jej náhodnom otvorení ihneď všimla to najpodstatnejšie. Kniha je menšieho formátu a má len 101 strán, no má veľmi hodnotný obsah.

Ak sa vám Božia príručka Ako zvíťaziť nad strachom páčila môžete si ju zakúpiť na zachej.sk Želám príjemné čítanie a mnohý síl do duchovného boja.

ŁODZIEWSKI, Arkadiusz. Božia príručka Ako zvíťaziť nad strachom. Salvator

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...