Dieťa zmierenia


Dieťa zmierenia
4.5/5 - (2 votes)

Dynah mala perfektný život. Dokonca si už naplánovala aj ďalšiu budúcnosť so svojim snúbencom Ethanom. Ethan už po prvom stretnutí povedal priateľovi Joemu, že stretol dievča, s ktorým sa raz ožení. No v jeden večer keď sa vracala z práce do internátneho mestečka sa všetko zmenilo. Dynah mala pokazené auto a tak išla pešo. Zastalo pri nej auto a muž v ňom chcel Dynah odviezť. Odmietla. No čakalo ju nemilé prekvapenie. Pri parku, cez ktorý prechádzala, parkovalo presne to auto, ktoré pri nej zastavilo. Už tušila, že niečo nie je v poriadku.

„Inštinkt ju nabádal: Bež!, ale Dynah od prekvapenia zaváhala. Po chvíli už vedela, že urobila zásadnú chybu. Pár sekúnd stačilo, aby sa jej ten chlap zmocnil.“

Hoci kričala a bránila sa, nevyhla sa znásilneniu. Jej krik počuli a tak zavolali pomoc. Keď ju našli poslali ju do nemocnice. Vypytovali sa jej na mnoho vecí, no Dynah nemala silu odpovedať. Mala pocit, ako by sa jej pomaly rúcal vysnívaný život. Rozmýšľala, či znásilnenie veľmi ovplyvní jej vzťah s Ethanom. Vedela, že Ethan nadovšetko miluje Boha a tak bola presvedčená o tom, že bude stáť pri nej.

„Ethan má byť duchovným pastierom. Iste v nej uvidí stratenú a doráňanú ovečku, ktorá potrebuje pomoc.

No Ethanov vzťah k nej sa zmenil. Cítila to. Už to nebol vzťah dvoch zaľúbených snúbencov pomýšľajúcich na budúcnosť. Vytratila sa akákoľvek intímnosť a radosť zo vzťahu. Dynah mávala ešte vždy nočné mory a bála sa dotykov. Ethan sa na druhej strane tváril nahnevane a zároveň nezainteresovane. Raz ju prekvapil otázkou, či boli testy na pohlavné choroby negatívne. Veľmi Dynah ranil, pretože to ako sa cíti, ho nezaujímalo. Výsledky prišli o pár dní a boli negatívne. No Dynah bola tehotná!

Jej život sa rozpadol na márne kúsky. A celé to mala napraviť interrupcia? Ale pre koho? Keď ju znásilnili, išla sa z toho zblázniť. Vyšetrenie, ktoré nasledovalo, bolo možno ešte horšie. A teraz by sa mala dať nahovoriť na potrat?

Ethan v tom mal jasno. Dynah musí ísť na interrupciu. Veď čo by povedali ostatní na to, že JEHO dievča je tehotné. Bral to tak, že v prípade znásilnenia, je potrat logický a správny. Inak ho neuznával. Dynah však o tom nebola presvedčená. Veď už nešlo len o ňu. Ich spoločný priateľ Joe sa snažil Dynah od potratu odhovoriť. Ten totiž vedel z vlastnej skúsenosti, že to nie je správne.

Rozhodne sa Dynah pre potrat?
Podrží Dynah v ťažkých chvíľach snúbenec Ethan či priateľ Joe?
Bude Dynahino dieťa smrti alebo dieťa zmierenia?
Má Boh s Dynah nejaký plán?


Kniha Dieťa zmierenia mi vo veľa veciach otvorila oči. Zrazu som sa vedela viac vcítiť do kože žien, ktoré boli znásilnené či ostali nečakane tehotné. To, čím takéto ženy prechádzajú sa síce nedá úplne pochopiť, no každopádne treba pri nich stáť. Žena, ktorá bola nielen znásilnená, ale dostala aj pohlavnú chorobu, či otehotnela, sa s tým nevyrovná ľahko. Ovplyvní ju to na celý život. Aj keby išla na potrat, bola by to veľká rana pre dušu. Nezabila by len dieťa, ale aj časť zo seba.

V knihe Dieťa zmierenia som mala možnosť vidieť reakcie rodiny a známych na takúto situáciu. Myslím, že autorka ich podala celkom trefne. To, že rodičia dievčaťa, sa s tým nevedia zmieriť mi prišlo pochopiteľné. Iste trpeli, že ich dcére sa niečo také stalo. Na druhej strane si myslím, že by ju mali podržať. Tlak okolností a ľudí na ženy, ktoré sa rozhodujú pre potrat, je veľmi silný. Aj bez toho tlaku to majú ťažké. Pokiaľ však nemajú zázemie a ľudí, ktorí im sú oporou, nedá sa im vyčítať, že podľahnú a idú na potrat. Myslím si, že v týchto prípadoch by si mali tieto ženy uvedomiť, že už nerozhodujú len o sebe. Je tu dieťa. Toto dieťa nemá silu brániť sa, ale jeho matka tú silu má.

Kniha je veľmi silná. Veľmi sa mi páčila a nemám jej čo vyčítať. Francine Riversová je skvelá spisovateľka, ktorá vo svojich knihách skvelo ukazuje, že život nie je len krásny. Prináša to, čo sme si nevysnívali a dáva to, čo sme si nikdy nepriali. Je na nás, ako to prijmeme.

RIVERSOVÁ, Francine. Dieťa zmierenia. Prvé vydanie. KUMRAN, 2012. ISBN 9788089487349.

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...