Moja duša zostala v Osvienčime


obalka knihy moja dusa zostala v osviencime
5/5 - (1 vote)

Knihy z obdobia 2. svetovej vojny vo mne vždy zanechajú hlboký dojem. Román Moja duša zostala v Osvienčime však predčila všetky ostatné knihy z tohto obdobia, ktoré som doteraz čítala. Napriek skvelému podaniu ma príbeh miestami miatol. Na jednej strane sa mi zdali krásne a šťastné niektoré náhody, ktoré hlavná hrdinka zažila. Na strane druhej boli niektoré scény tak hrôzostrašné a nepredstaviteľné, že som nemohla uveriť, že by sa takéto niečo naozaj mohlo stať. Hoci je táto téma ťažká a bolestná, tento príbeh potvrdzuje, že tie najlepšie príbehy píše sám život !

Na úvod pár slov o románe Moja duša zostala v Osvienčime

Hlavná hrdinka Helena mala na rozdiel od mnohých miliónov ľudí, ktorý sa ocitli v koncentračnom tábore neuveriteľné šťastie. Napriek tomu, že tu mala prežiť len jediný deň, vďaka svojmu spevu prežila oveľa dlhšie. Rottenführer Franz Dahler, ktorý bol povestný svojím nevypočítateľným správaním a náhlymi záchvatmi hnevu, sa práve do nej zaľúbil. Bola to láska k Helene, ktorá pomohla naštartovať zmenu Rottenführera Dahlera. Podarilo sa mu zariadiť, aby bola Helena pridelená do jeho komanda „Kanada“, kde ju mal pod dohľadom a mohol sa aspoň trochu tešiť z jej spoločnosti.

Komando bola pracovná skupina väzňov. Komando „Kanada“, bola veľmi špeciálna, pretože tu si väzni mohli nechať svoje vlasy a tiež mali mnohé iné privilégia. Napriek tomu, že väzni v tejto časti boli na tom lepšie, stále stáli na prahu smrti. Keď sa ich kápom niečo znepáčilo, mali zlý deň alebo oni dostali vynadané od nadriadených, vybíjali si to na väzňoch. Väzni nikdy nevedeli na čom sú. Niekedy sa dalo s nimi žartovať a za minútu ich už bili obuškami.

Franz Dahler mál obrovské šťastie v živote, že do jeho života vstúpila Helena. To ona ho naučila pozrieť sa na celú situáciu inými očami. Zo začiatku pomáhal len jej, ale postupne pomáhal aj iným. Vďaka nej začal opäť vnímať viac realitu a ľudskosť, ktorú sa z nich snažili vypudiť slepým poslúchaním príkazov. Keď Helene citoval to, ako ich „učili“ ako sa majú správať a tiež bludy, čo im o Židoch narozprávali, nečudovala som sa, že niektorý sa podvolili a len robili, čo im kázali. Veď napokon trestom za neuposlúchnutie mohla byť aj strata ich životov, v lepšom prípade trest, strata hodnosti,… Niektorý SS-áci išli často krát oveľa ďalej ako im kázali nadriadení. Krutosť, s ktorou sa denno-denne stretávali im úplne otupila srdcia a zdravý rozum. Správali sa zbytočne kruto úplne bez dôvodu, pretože sa považovali za niečo viac. Život Židov mal pre nich nulovú hodnotu.

Kniha, ktorá vás donúti premýšľať…

Po prečítaní tejto knihy som si uvedomila, že sa zrazu nečudujem ľuďom, ktorý neveria, že holokaust skutočne bol. Keď budete čítať niektoré pasáže knihy, možno si podobne ako sa poviete, toto sa predsa nemohlo diať. Toto nemohli robiť ľudia ľuďom! Kto by holil vlasy mŕtvym len preto, aby ich použil na parochne či výplne do nábytku? Podobných či horších vecí v knihe nájdete oveľa viac. Po niektorých mi bolo až na vracanie.

Hoci kruté pravdy v tejto knihe boli často krát na zaplakanie, uvedomila som si, že je smutné, že sa na hodinách dejepisu dozvedajú žiaci len okrajové informácie o holokauste. Pre základnú školu by to bolo asi veľké sústo, no pre stredoškolákov by to malo podľa mňa obrovský význam. Ľudia sa predsa musia poučiť z chýb minulosti, aby nerobili rovnaké alebo väčšie. No nielen z chýb predošlých generácii by sme sa mali poučiť. Častokrát by sme si mali vziať príklad aj z veľkých ľudí tejto doby, ktorí boli ochotní obetovať svoje živote za záchranu iných. Neodvracali zrak pred krutou pravdou či ľuďmi, ktorí potrebovali pomôcť…

Autorka Ellie Midwood ma očividne veľký dar písania, pretože som sa mala pocit, akoby som sa vrátila v čase. Možno je to iba preto, že tento príbeh je skutočný… Už teraz sa teším na ďalšie jej knihy.

Na záver…

Napriek tomu, že táto kniha bola plná bolestí, bola aj plná nádeje a lásky. To láska Franza a Heleny pomohla zlepšiť ich život a tiež ľuďom okolo nich. Vďaka láske prestal mať Franz záchvaty hnevu a začal si všímať väzňov ako skutočných ľudí a prejavovať im súcit. Láska je odpoveďou na to, čo svet potreboval vtedy i dnes. Vďaka láske sa môže zmeniť nielen vám, ale aj vášmu okoliu 🙂 .

Prajem vám krásne čítanie, veľa lásky a nádeje do každého dňa 🙂

Vaša knihomoľka Veronika

MIDWOOD, Ellie. Moja duša zostala v Osvienčime. Motýľ. 2023. Pevná väzba. 346s. ISBN: 978-80-8164-350-7

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...