Panie z Ivy Cottage


Panie z Ivy Cottage
5/5 - (2 votes)

Historky z Ivy Hillu 2

Dedinka Ivy Hill a jeho obyvatelia opäť zažívajú dobrodružstvá popretkávané neočakávanými situáciami. V druhom diele Panie z Ivy Cottage sa dej sústreďuje hlavne okolo Rachel Ashfordovej a Mercy Groveovej. Hoci Rachel kedysi žila v prepychu, teraz sa jej život dostal do úplne iných koľají. Pred pár rokmi sa z jej otca stal skrachovaný džentlmen a im zostal len dom, no nevadilo jej to. Avšak po jeho smrti je nútená opustiť svoj domov, pretože ho zdedil jej bratranec. Má však skvelú priateľku Mercy Groveovú, ktorá ju bezpodmienečne príjme pod svoju strechu na Ivy Cottage, kde sa začne nová etapa jej života.

Rachel nie je ten typ ženy, ktorá rada prijíma pomoc od ostatných, hoci sú to jej priatelia a vie, že s tým nemajú problém. So svojimi ťažkosťami by si najradšej pomohla sama. Keby chcela, lusknutím prsta by mohla odísť z Ivy Cottage, a vrátiť sa domov, no to by musela prijať ponuku na sobáš od bratranca. No to nechcela. Nemilovala ho. Svoje srdce darovala už dávno a nechcela na tom nič meniť napriek tomu, že jej láska nebola nikdy opätovaná.

Po otcovi jej zostalo len minimum finančných prostriedkov, ktoré sa míňali príliš rýchlo na to, aby z nich mohla žiť do konca života. Zanechal jej však aj svoje knihy. Obrovské množstvo kníh. Tie však nesmela predať. Ako prežiť v dedine kde nebolo žiadnej práce navyše? Ženy z dediny spolu s Jane ju nabádajú, aby si otvorila verejnú knižnicu. Vtedy ešte vôbec netušila, že vďaka odkazu, ktorý nájde v jednej z kníh, zmení život viacerých ľudí vrátane muža, ktorý jej kedysi zlomil srdce.

„Rachel si s nepríjemným pocitom premietala včerajšiu hádku – jej otázky, Timothyho nelichotivé odpovede a príkre slová, ktorými na ne reagovala. Urazil jej pýchu a ona zaútočila späť s väčšou silou, ako zamýšľala. Povedal jej pravdu. Pravdu, ktorá ju zahanbila a ktorú nemohla vyvrátiť. A za to ho potrestala. Teraz ju trápili výčitky svedomia a pocit viny.“

Mercy je už roky zmierená s tým, že nikdy nebude mať vlastnú rodinu. Život starej dievky, jej vôbec neprekážal a to najmä preto, že si otvorila dievčenskú školu v Ivy Cottage. Hoci nemala žiadne vlastné deti, všetku svoju lásku venovala svojim žiačkam. Jej rodičia sa však nezmierili s jej rozhodnutím a postavili ju pred hotovú vec. Buď si nájde manžela alebo bude musieť opustiť Ivy Cottage a zavrieť svoju školu a žiť s rodičmi v meste. Aby to mala ešte ťažšie potencionálneho nápadníka jej so sebou rovno priviezli na návštevu!

„Mercy cítila vnútorný zmätok. Očakávala, takmer dúfala, že voči tomuto mužovi pocíti okamžitý odpor a že pôjde o vzájomný pocit. Uvedomila si však, že život je iba zriedkakedy taký priamočiary.“

Na pokračovanie historiek z Ivy Hillu som sa veľmi tešila. Panie z Ivy Cottage sú plné neočakávaných zvratov a romantických scén. Dúfala som však, že dej sa bude viac odohrávať okolo Jane Bellovej, ktorú som si v prvej knihe veľmi obľúbila. Na to si však budem musieť počkať v ďalšom dieli. Julie Klassenová ma však veľmi potešila, keď premostila dej príbehu s jednou z kníh od Jane Austenovej, ktorá patrí medzi moje obľúbené autorky. V niektorých knihách od Julie Klassenovej jasne vidieť, že Austenová je jedným z jej vzorov.

Najkrajšie na knihe je však posolstvo silného priateľstva, ktoré prekonáva aj tie najťažšie situácie. Sila spoločenstva a súdržnosť posúvajú každého z hrdinov ďalej akoby boli schopní zvládnuť sami. Ako jednotlivcom sa nám mnohé situácie v živote zdajú úplne nezvládnuteľné. Cez zahmlený zrak, kvôli strachu často krát nevidíme jednoduché riešenie našich problémov, ktoré mávame niekedy na dosah ruky. Práve vtedy je potrebné dovoliť priateľom podoprieť nás. A to akokoľvek, fyzicky, duchovne i materiálne. Praví priatelia sú vždy šťastní, keď im dovolíme pomôcť nám.

„Čakala tak dlho, ako len vládala. Sotva však prešiel bráničkou, zviezla sa na kolená, nedbajúc na šaty. Po lícach jej stekali slzy. Stiahla si rukavičky, holé dlane pritlačila k zemi a slzy tajných strát a potlačovanej bolesti nechala kvapkať do tej posvätnej pôdy.“

 

KLASSENOVÁ, Julie. Historky z Ivy Hillu 2: Panie z Ivy Cottage Prvé vydanie. 2019. 424s. pevná väzba. i527.net ISBN: 978-80-89822-38-6

 

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...