Perla z Moabu4.8/5 - (9 votes)

Noemi sa dostala do Kír-Charošetu s rodinou v období keď bola v Betleheme neúroda. Jedného dňa na trhovisku sa izraelitka Noemi dala do reči s moabkou Rút. Postupom času sa medzi ženami vytvoril vzťah ako medzi matkou a dcérou. Plný lásky, priateľstva, úcty, pokory a oddanosti. Toto jej doma chýbalo. Napokon sa Rút vydala za Noeminho syna Machlona. Machlon žiaľ po čase zomrel. Jeho brat Kiljon tiež. A tak zostala Noemi sama s nevestami.

Po smrti synov Noemi v Moabe už nič nedržalo, tak sa rozhodla odísť naspäť do Betlehemu. Dovolila svojim dvom nevestám Orfe a Rút, aby sa vrátili k svojim rodinám, a ak je to možné našli si nových mužov. Orfa sa vrátila, ale Rút sa aj napriek Noeminmu prehováraniu odhodlala zanechať svoj domov a vzdala sa aj moabských bohov.

„Drahá Noemi, nenabádaj ma, aby som od teba odišla. Nenaliehaj, nech ťa prestanem nasledovať. Pretože kam pôjdeš ty, pôjdem aj ja. Kde zostaneš, zostanem aj ja. Tvoj Boh bude mojím Bohom. Zvolila som si ho a zvolila som si aj teba. Patrím vám obom.“

Po dlhom a náročnom putovaní napokon prišli do svojho cieľa. Prišli práve v čase žatvy. Z Moabu si toho nedoniesli veľa a keďže potravy bolo málo, Rút sa aj napriek strachu rozhodla paberkovať na poliach ak jej to majitelia  dovolia. Boh ju priviedol na pole Noeminho príbuzného Bóza.

Perla z moabuMnoho izraelitov bočilo od moabčanky a snažili sa jej strpčovať život, no Rút všetko pokorne zvládala a naďalej bola vytrvalá v práci aj v budovaní vzťahu s ostatnými. Rút vo všetkom poslúchala svoju svokru Noemi a postupom času aj vďaka nej nachádzala cestu k Bohu. Zrazu Rút začala pociťovať boží dotyk a jeho skutky v svojom živote. Bohu zverovala svoje starosti a naučila sa mu dôverovať.

„Pane,môj Bože. Chystáš mi budúcnosť, ktorej nerozumiem. Toto je súčasť zámeru, ktorý máš s mojím životom. Pomôž mi dôverovať ti uprostred bolesti, ktorú preň cítim. Pomôž mi cítiť sa v bezpečí vďaka tvojej vytrvalej láske. Pomôž mi uchovať si dôveru a silu s vedomím, že toto všetko robíš v mene svojej zmluvy.“

Bóz sa staral o potreby Noemi a Rút, aby netrpeli nedostatkom, keďže boli príbuzní. Postupom času si však začal Rút všímať aj ako ženu hodnú obdivu. Snažil sa jej pomôcť aj v hľadaní a chápaní izraelského Boha. Pochopil, že Rút je perla z Moabu.

Naplní sa vzájomná láska Rút a Bóza?
Prekonajú všetky úskalia, ktoré ich čakajú?
Naučí sa Rút vo všetkom dôverovať izraelskému Bohu?

Medzi veľké klady knihy považujem spôsob akým priblížila danú dobu a obyčaje. Pekne prelína jednotlivé časti. Autorka píše knihu tak, že človek ju zhltne za pár hodín.  Chýba mi tu len detailnejšie spracovanie niektorých častí, čo by ju zas na druhej strane predĺžilo. Myšlienky knihy sú krásne a pritom jednoducho pochopiteľné. Boh ukazuje, že jemu nie je nič nemožné. V knihe nechýbajú zvraty a pestrá škála rôznych charakterov. Knihu som dostala ako darček k narodeninám a veľmi som sa jej potešila, hlavne preto, že som objavila novú spisovateľku.

AFSHAROVÁ, Tessa. Perla z Moabu. Prvé vydanie. Kumran, 2014. ISBN 9788089487554.

Komentáre

2 thoughts on “Perla z Moabu”

  • Táto kniha sa mi veľmi páčila. Je realistická a pritom plná nádeje, , že Boh nás nikdy neopustí a má pre nás tie najdokonalejsie plány. Krásne vykresleny vzťah Rút a Bóza.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...