Rubínová žatva je príbehom Sáry, ktorú zranenia v detstve zmenili na netypickú ženu vtedajšej doby. Umrela jej mama, ktorá sa do posledných chvíľ utiekala k Bohu, svojmu spasiteľovi. Hoci i Sára sa modlila, Boh ju nevypočul. Smrťou matky prišla aj o otca, ktorý na ňu zanevrel a venoval jej minimum svojho času. Po týchto zraneniach sa Sára začala spoliehať len sama na seba. Veď kde bol Boh, keď ho potrebovala? Ako sa zachoval vlastný otec? Neboli tu pre ňu. Svoje starosti a žiaľ si teda začala nechávať v sebe.
Sára nemá v záľube klasické domáce práce ako upratovanie, varenie, šitie,… Na to totiž nie je stvorená. Sára sa naučila sama čítať. Možno to bola túžba zapáčiť sa otcovi, ktorý bol pisárom. Možno odhodlanie niečo dokázať. V tej dobe a krajine bolo nemysliteľné, aby bola žena vzdelaná a už tobôž nie, aby ovládala viacero jazykov. Nie to ešte, aby si takto zarábala na živobytie. To jej často hovorievala teta, ktorá sa snažila z nej urobiť poriadnu domácu pani.
„Nepatrí sa, aby sa židovské dievča učilo písať a čítať po perzsky. Sára si má osvojiť ženské spôsoby a nie prepchávať si hlavu vedomosťami, ktoré jej nikdy na nič nebudú.“
Vďaka bratrancovi Nehemiašovi, ktorý robil pohárnika kráľovi Artaxerxesovi, dostala Sára prácu vrchnej pisárky kráľovnej Damaspie. Získala si uznanie mnohých za prácu, ktorú robila pre kráľovnú. Po troch rokoch služby vykonala obzvlášť dobrú prácu, kde využila nielen znalosti, ale i svoj intelekt. A tak sa jej kráľovná chcela odvďačiť. V tej dobe bývali dary praktického rázu ako napríklad jačmeň, mäso či šperky. No kráľovnej sa to zdalo málo a tak dala Sáre za odmenu výnimočnú odmenu. Manžela.
Sára to nechápala. Prečo keď našla zmysel svojho života, ho musí opustiť? Veď ako vydatá žena už nebude môcť pracovať. Nechcela svadbu, nechcela sa na ňu pripraviť ani len na ňu pomyslieť. A keďže si myslela, že všetko stihne sama neprijala pomoc kráľovniných slúžok a nechystala sa na ňu viac dní ako je zvykom. Všetko si nechala na posledný deň. Pokazila to až príliš… Každý si myslel, že to urobila náročky. Týmto svojím počinom totiž znevážila rodinu, kráľa s kráľovnou a hlavne ženícha. Dárius sa od toho dňa na ňu nemohol viac ani pozrieť. O to viac cítila, že prišla o domov, otca i prácu, ktorá ju napĺňala.
Manžel Dárius po tej potupe, ktorú spôsobila, na ňu pozeral ako na ženu, čo si vďaka stykom s kráľovnou vybavila sobáš s bohatým šľachticom a ešte ho aj naschvál zosmiešnila.
Manželia žili oddelene, no napriek tomu Sára našla v novom domove priateľov a snažila sa byť čo najviac na osoh. Ako čas plynul, Sára si prostredníctvom iných všimla, ako sa o ňu Boh stará. Boh bol ako záhradník, ktorý na viničoch odstraňuje prebytočné ratolesti, aby vinič priniesol ovocie.
„Preto ju ja vyvábim, zavediem ju na púšť a prehovorím k jej srdcu. Potom jej tam dám jej vinice a údolie Achor za bránu jej nádeje.“
Ešte vždy mala pocit, že pre svojho muža nemá cenu, on nevie, čo dokáže, aká výnimočná je. Bála sa, že nik nevidí aká je, ani ľudia, ani manžel, ani Boh.
Jedného dňa išla navštíviť bratranca Nehemiaša a ten jej povedal:
„Pán o teba stojí bez ohľadu na tvoje úspechy či neúspechy, dieťa moje. Bola si stvorená pre jeho lásku, nie ako ťažná mulica. Tvoje úspechy mali byť odpoveďou na lásku, no ty si z lásky urobila odozvu na svoje úspechy…“
Objaví napokon Sára svoju hodnotu?
Má vôbec jej život cenu a zmysel?
Nájdu si časom s Dáriusom k sebe cestu?
Autorka vytvorila nevšedný príbeh, ktorý je inšpirovaný bibliou. To ako Sára napokon našla Boha je krásnou ukážkou toho, že on tu naozaj je aj keď nechápeme čo robí a čo od nás vlastne chce. Kniha Rubínová žatva je písaná príjemným jazykom a človeka pohltí už od prvých stránok. Mala som problém sa od nej odtrhnúť a tak som ju prečítala za necelé dva dni.
Knihe by som mohla vytknúť len dve veci. Po prvé to, že hneď po skončení by si pýtala rovno pokračovanie v druhej knihe. Som zvedavá ako by pokračovali osudy Sáry, Dáriusa a ostatných. Mali deti? Našiel Dárius Pána? Po druhé ,názov Rubínová žatva sa mi nezdal dosť jasný, pretože jeho význam človek pochopí takmer až na konci knihy. Jednoznačne však musím povedať, že to bolo veľmi príjemné čítanie, ktoré človeku dá viac než oddych.
AFSHAROVÁ, Tessa. Rubínová žatva. Prvé vydanie. Kumran, 2015. ISBN 9788089487653.
Dadka Hanzelová
Ďalšia super kniha od Tessy Afsharovej!!!!!!!!!! Po Perle z Moabu a Perle z piesku som si myslela, že ma už neprekvapí, ale opäť úžasná, biblická, napínavá kniha, od ktorej sa ťažko „odlepíte“. Knihy od Afsharovej sú fakt perfektné: nielen sa človek dozvie viac o biblických postavách, o histórii, ale tie jej príbehy sú fakt napínavé, romantické, náučné,… Človek zabudne na svoj svet a stane sa na chvíľu súčasťou toho vzdialeného už dávno minulého…
sestra Gabriela
Pridávam sa k tvojmu komentáru, máš pravdu!!! Svoje čaro má aj Riversová, ale knihy Tessy Afshar sa čítajú na jeden dúšok… a ta historia je v nich fakt pútavá!!! Najlepšie bolo prečítať si na konci Rubínovej žatvy, že už sa píše pokračovanie :).