Pokračovanie napínavého románu Skrytý princ je konečne TU!!! Tessa Afsharová opäť prináša na knižný trh príbeh, ktorý pohltí nejedného čitateľa. A hneď na začiatku musím povedať, že už teraz túžim čítať pokračovanie 🙂 . V druhom diele sa znova stretávame s Keren a Jeredom, no príbeh sa zatiaľ posunul o niekoľko rokov. Hlavnou postavou je Kerenina dcéra a cudzinec Ašer, ktorý sa snaží, aby nik nespoznal jeho pravú totožnosť. Príbeh Sedliacky kráľ je podľa môjho názoru, jednou z najdobrodružnejších autorkiných kníh. Vždy keď majú postavy pocit, že najhoršie je za nimi, situácia sa nečakane zvrtne. Tesse sa podarilo vymyslieť také zápletky a nečakané zvraty, že som sa cítila ako pri čítaní tých najlepších detektívok.
Pár slov o románe Sedliacky kráľ
Kráľ Kýros ide z jednej bitky do druhej. Keďže nemá toľko prostriedkov ako jeho starý otec a ani toľko vojska je viac ako potrebné mať okolo seba len tých najdôveryhodnejších ľudí. Medzi takýchto ľudí jednoznačne patrí Keren, ktorá ho mnohému naučila. Mnohí vedia aká je Keren pre Kýra dôležitá a práve preto sa niet čomu čudovať, že napriek strážam ju jeho nepriatelia uniesli.
Keren však nie je dôležitá iba pre kráľa Kýra, ale aj pre jej rodinu. A práve jej manžel Jered a ich dcéry Zarina a Jemma sa vyberú s ďalšími oddanými na záchrannú misiu. Tá sa však nezaobíde bez problémov a nečakaných zranení a tak sa skupinka stále viac a viac zmenšuje. Nádej na záchranu sa znižuje každým dňom, no záchrancov poháňa nielen povinnosť, ale najmä láska. Medzičasom sa Keren vo väzení spozná s ďalším väzňom. Ašer je podobne ako Keren u starého kráľa Astyaga v nemilosti. Vo väzení sa potvrdí stará známa pravda, že nepriateľ môjho nepriateľa je mojim priateľom. Astyagovi väzni si začnú pomáhať. Ani jeden z nich v tej chvíli netuší, že Boh dokáže aj túto ťažkú chvíľu použiť na niečo dobré. Aj táto časť ich príbehu perfektne „sadne“ do neuveriteľného Božieho plánu.
Jedno dobrodružstvo za druhým…
Ak by chcel niekto len pár slovami vystihnúť aký je najnovší román Sedliacky kráľ od Afsahrovej, jednoznačne by použil tieto slová: dobrodružný, strhujúci, neočakávaný a trochu romantický. Hlavná hrdinka Jemma, vyrastala v rodine kde všetci boli nejakým spôsobom výnimočný. Samozrejme, že ona si to o sebe nemyslela. Nevedela obratne narábať zbraňami, písať a hovoriť mnohými rečami a nemala ani iné nevšedné vlastnosti, ktoré sa dali využiť v náročných vojenských časoch. A predsa sa cudzincovi Ašerovi podarilo ukázať je v čom je výnimočná!
A toto mám vždy veľmi rada na Tessiných knihách. Snaží sa nám ukázať, že aj niečo jednoduché či pre niekoho nevšedné, môže byť nakoniec VÝNIMOČNÉ! Hlavný hrdina Ašer mi napriek svojim zraneniam s mladosti pripadal ako vysnívaný rozprávkový princ, ktorým by určite chcela byť zachránená nejedná princezná.
No nielen ženy potrebujú byť zachránené a milované. Rovnako to potrebujú aj muži. Napriek tomu, že Ašer už mal veľkolepé plány so svojim živom, ktoré si vysníval a na ktorých sa nadrel. Boh mal však pre neho lepší plán. Musel však „skočiť“ do neznáma a pustiť veci zo svojich rúk… a to je niekedy to najťažšie. Príjme jeho ponuku a nechá sa zachrániť Bohom, ktorého moc nepozná?
Ukážka z knihy Sedliacky kráľ…
„Ašer na ňu vrhol súcitný pohľad, ale skeptické slová, čo sa mu drali na jazyk, si nechal pre seba. Načo jej brať nádej? Na to, aby sa dostali z väzenia, by bol potrebný zázrak. V tom sa na chodbe ozvali kroky a závora na dverách zaškrípala.
Každý sval v tele sa mu napol. Už viac ráz sa pokúsil ponúknuť strážam štedrý úplatok, ale zakaždým ho ignorovali. Možno zo strachu pred Astyagom a možno neverili, že im sľubované bohatstvo naozaj dá.
Nijaké iné východisko mu nenapadlo, jedine útek. Túto možnosť zvažoval viac ráz, avšak vždy si povedal, že riziko by bolo priveľké.
Keď teraz skúmal Kereninu vychudnutú dobitú tvár, uvedomil si, že zostať vo väznici bude ešte riskantnejšie než pokus o útek.
Máme najvyšší čas, rozhodol sa. Telo mu slablo každým dňom a šanca, že strážnych fyzicky premôže, sa zmenšovala.
Rýchlo sa zviechal na nohy, preplietol si prsty a zdvihol ruky nad hlavu ako kladivo zo šliach a kosti. Keď sa dvere s buchotom rozleteli, vrhol sa vpred, že strážneho udrie po šiji, lenže ten sa zrazu zvalil tvárou na špinavú dlážku ako dub vyvrátený hurikánom. Ašer zmeravel a neveriacky civel na muža v bezvedomí pri svojich nohách.
Do cely vbehli dve mladé ženy a prinútili Ašera uskočiť dozadu. S otvorenými ústami sledoval, ako neznáme objímajú Keren. Nastal zmätok plný sĺz, smiechu a rýchlych slov, ledva chápal, čo sa deje. Zachytil slovo matka a došlo mu, že tie mladé ženy sú Kereníne dcéry. Takže Keren z kráľovho väzenia nedostanú Kýrovi špióni alebo vojaci, ale neskúsené dievčatá, ktoré si prišli zachrániť matku. Nevedel, či má zatlieskať alebo sa smiať. Šialenú odvahu, ktorá ich doviedla až do útrob väznice, si nevedel ani len predstaviť.“
Na záver…
Ak sa chcete dozvedieť ako sa podarilo ujsť Keren a Ašerovi. Alebo ste milovníkmi úžasných dobrodružstiev, neváhajte a siahnite po knihe Sedliacky kráľ. Verím, že túto voľbu neoľutujete. Budem vďačná za vaše postrehy v komentároch, prípadne ak mi napíšete, čo vás najviac zaujalo na knihe. Viac kníh od Tessy Afsharovej nájdete na mojom blogu 🙂 .
Do skorého čítania
Vaša knihomoľka Veronika
AFSHAROVÁ, Tessa. Sedliacky kráľ. Kumran.sk 2024. 312s. Mäkká väzba. ISBN: 978-80-8300-000-1
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com
Komentáre