Skrytý princ


Skryty_princ_obalka
5/5 - (1 vote)

Román Skrytý princ som si zamilovala od prvých stránok. Myslím, že viacerý čitatelia ju rovnako ako ja, nepustia z ruky, kým ju neprečítajú. Ja som to popri deťoch zvládla za 2 dni 😉 . Hlavná hrdinka Keren je veľmi obdivuhodná osobnosť, ktorá nemá ľahký život. Je nadanou pisárkou a pracuje pre Daniela. Dlhú dobu nechápe, prečo ju Boh obdaroval niektorými špecifickými darmi a prečo jej nedal tie, ktoré bežná žena v jej dobe bytostne potrebuje. Daniel jej prízvukuje, že to určite nie je len tak. Že Boh má s jej životom plán a nič nie je náhoda. Ani keď tomu vonkoncom nerozumie. Aj mne sa to stáva. Nie všetkému rozumiem, lebo to vidím len zo svojej perspektívy. No aká je tá BOŽIA perspektíva? Ako vidí Boh Kerenin život? A čo tej môj a váš život?

„Sú chvíle, keď od teba život žiada nemožné veci. Jedna z nich nastala teraz. Máš pred sebou ťažkú a strmú cestu, ktorú musíš zdolať. Židovské dievča v dome tabuliek. Otázka znie: Umožníš Bohu, aby ti dal silu vystúpiť na ten vrch? Budeš mu dôverovať, že ti dá nohy lane?“

V skratke o knihe…

Hneď ako sa mi kniha dostala do rúk som sa do nej pustila. Prečo? Pretože knihy o Afsharovej sú jednoducho vždy TOPKA👌 . Príbeh o Keren mi trochu pripomenul autorkin román Rubínová žatva. Opäť sa jedná o nadanú bystrú pisárku. Hoci Keren nepatrí medzi typické mladé ženy, ktoré sa vedia postarať o všetko v domácnosti, má talenty, ktoré ju predurčili na to, aby zapadla do Božieho plánu. Po príchode do Danielovho domu sa ju márne snažia začleniť do služobníctva, ktoré by sa postaralo o chod domácnosti. Činnosti, do ktorých sa pustí nakoniec dopadnú zle. A tak skonči v Danielovej pracovni, ktorý objaví jej skryté talenty. Tento múdry muž plne podporuje Keren a dokonca ju pošle učiť sa s mladými mužmi do školy tabuliek. On vie, že na to má, hoci je LEN ŽENA! Daniel z vlastnej skúsenosti vie, že nič nie je náhoda, ani Keren v jeho dome. Dokonca vie i to, že aj keď sa stane niečo zlé, Boh si to vie použiť na dobré vo svojich plánoch.

Po rokoch ma Keren v Danielom dome svoje pevné miesto a zabehnuté zvyky. Jedného dňa sa všetko v jej živote obráti na ruby. Hoci neúmyselne zapríčiní nehodu, kvôli ktorej musí na rýchlo ujsť zo svojho domova a od svojich milovaných. Nezničila však len svoj život, ale aj život muža, ktorého milovala. Jered je zmätený, smutný a tiež nahnevaný. Nikdy by totiž nepredpokladal, že žena, ktorej veril, by bola schopná akokoľvek mu ublížiť. Jeredova vysnívaná budúcnosť bola odrazu v troskách a on sám sa cítila ako troska.

„Už nikdy nebude úplne zdravý. Tá, o ktorej si myslel, že jej môže zveriť svoj život! Tá, pri ktorej sa cítil tak bezpečne.
Zradila ho.
V hlave mu zaznela ozvena otcových slov ako čerstvá rana, ktorá ho pálila rovnako ako prázdna očná jamka. Si troska. Nič z teba nebude. Presne tak je troska.
Prečo by jej mal odpustiť?“

Ešte pár slov o mojej obľúbenej autorke…

Tessa Afsharová má v mojej domácej knižnici svoju špeciálnu poličku. Hoci mam všetky je knihy, nikdy tam nie sú všetky. Sú totiž také obľúbené, že si ich stále niekto požičia. Toto ma donútilo zamyslieť sa nad tým, prečo je to tak.

Prvým dôvodom je samozrejme ten, že autorke sa zatiaľ vždy podarilo vytvoriť príbeh, ktorý som si vedela predstaviť úplne naživo. Druhým dôvodom je ten, že táto autorka si naozaj dá záležať, čo vidieť na mnohých faktoch, ktoré v jej dielach nachádzam. Tessa je výnimočná tým, že pri písaní svojich kníh urobí naozaj hlboký prieskum. Vďaka tomu pomôže čitateľovi lepšie pochopiť zvyky a samotnú dobu, v ktorej sa príbeh odohráva. Tretia a nezanedbateľná výnimočnosť jej kníh je v tom, že sú inšpirované Bibliou! Už viac krát sa mi stalo, že po prečítaní nejakého autorkinho románu som automaticky siahla po Biblii, aby som si príbeh prečítala aj tam. No povedzte koľko autorov sa môže niečím takým popýšiť?

Prajem vám príjemný čas strávený s románom Skrytý princ či pri iných Tessiných knihách, ktorých recenzie nájdete tiež na mojom blogu 🙂 . Už teraz sa teším na jej ďalší román alebo na sľubné pokračovanie Skrytého princa? 😉

AFSHAROVÁ, Tessa. Skrytý princ. Kumran.sk 2023. 336s. Mäkká väzba. ISBN: 978-80-89993-77-2

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...