Zázrak v kaviarni Higher Grounds


Zázrak v kaviarni Higher grounds
5/5 - (2 votes)

Prvý román Zázrak v kaviarni Higher Grounds od obľúbeného Maxa Lucada je tu! Chelsea má pocit, že v živote prežíva len samé sklamania. Začína sa preto spoliehať len na seba. Manželstvo jej skrachovalo, matka jej nečakane umrela a s otcom sa už roky nestretáva. Do zmätku v Chelseinom živote prichádza anjel strážca Samuel, aby jej pomohol. Uverí Chelsea, skrze zázraky, že Boh ju nikdy neopustil a bezhranične ju miluje?

Sawyer Chambers, bývalá futbalová hviezda, podviedol svoju manželku Chelsea s futbalovou agentkou. Následne na to zomrela jej mama Virgínia. Jej smrť, hoci bola bolestná, znamenala, že Chelsea a deti môžu začať odznova. Po mame zdedila kaviareň a byt nad ňou. Tešila sa, že bude môcť otvoriť rodinný podnik, no jej radosť netrvala dlho. Do kaviarne za ňou prišli z finančného úradu a oznámili jej, že musí zaplatiť osemdesiatšesťtisíc dolárov, inak o kaviareň príde. Ako zabezpečí život pre Emily a Hancocka, keď nemá žiadne peniaze?

Hoci nerada, požiadala svojho bývalého manžela o finančnú pomoc, avšak on medzitým všetko minul, dokonca aj pätnásť miliónov dolárov, ktoré získal pred zranením na futbale. Chelsea už prestala dúfať, že nájde riešenie z tejto beznádejnej situácie. Kaviareň mala problém prežiť, aj keď dlhy nemala. Avšak práve v tomto ťažkom období sa v jej kaviarni zamestnal Manny. Ten vedel nielen opraviť všetko, čo sa pokazilo, ale aj variť kávu a piecť koláče. Chelsea mala pocit, akoby jej ho zoslalo samo nebo. Netušila totiž, že je to jej anjel strážny Samuel.

Táto kniha je zázračná. A to nielen kvôli pre zázraky, ktoré sa v nej spomínajú. Zázračná je aj pre to, čo v čitateľoch
dokáže vyvolať. Pretože po jej prečítaní si človek kdečo uvedomí.

Autori dielo rozčlenili na krátke kapitoly, vďaka čomu sa veľmi dobre číta. Vyčítať jej možno jedine prílišnú stručnosť. Ocenila by som, keby boli niektoré časti opísané detailnejšie.
Kniha má iba dvesto strán, čo na román nie je veľa, a rozšírenie by jej rozhodne prospelo.

Žien ako Chelsea je v súčasnosti veľa. Mnoho žien zranili práve najbližší, či už v detstve, alebo v dospelosti. Svoje zranenie si, podobne ako Chelsea, nesú so sebou ako balvan. Chelsea najprv zranil otec, a potom aj Sawyer, keď ju podviedol. Nevedela im odpustiť. V knihe tvrdí, že zrejme nedostala „gén odpustenia“. Mama sa ju snažila naučiť, že má odpustiť a zabudnúť, no Chelsea to nedokázala. Sestra Sara s manželom Tonym sa snažili priviesť Chelsea k viere. No ona bola zatrpknutá nielen voči svojmu pozemskému otcovi, ale aj tomu nebeskému. Keby skutočne existoval, prečo dopustil všetko zlé, čím si musela v živote prejsť? Prečo museli v detstve žiť v takom nedostatku, kým sa ich otec opíjal? Prečo jej dal za manžela krásneho futbalistu, ktorý ju napokon podviedol? Prečo ešte aj vtedy, keď jej dal nádej na nový život v kaviarni, prišli úradníci s vysokou pokutou? Prečo jej deti nechápu, čím prechádza?

Mnohí ľudia si kladú tieto otázky. Prečo Boh dopúšťa zlé veci? Prečo je hlad, prečo nemajú niektorí ľudia kde spať? Aj keď to niekedy necítime, Boh je s nami. Boh nám dokonca posiela anjelov na pomoc. Bez jeho lásky a starostlivosti by sme nemali nádej a žili by sme v strachu a temnote. Kristus sa predsa obetoval za nás na kríži. Obmyl naše hriechy a všetci tak máme nádej, že raz prídeme k nemu do večnosti. Nebojme sa teda veriť v neho a v zázraky, ktoré môže konať v našich životoch. Keď Kristovi odovzdáme svoje životy, svoje trápenia, on nás posilní.

Musíme si uvedomiť, že Boh aj zlé veci vie použiť na naše dobro, hoci to často nechápeme. Keď Krista pozveme do svojho života, budú sa v ňom diať veľké veci. Modlime sa vytrvalo, aj vtedy, keď máme pocit, že On na modlitby neodpovedá. No modlime sa, aby sa stala jeho vôľa, nie naša. Boh sa predsa stará o všetko, čo stvoril a dá nám všetko, čo potrebujeme.

 

UKÁŽKA Z KNIHY

„Tá skúsenosť mi otvorila oči a spoznala som, aká hlboká je Božia láska. Pripomínam si jeho lásku ku mne vždy, keď sa pozriem do zrkadla.“
„Si si tým taká istá,“ žasla Chelsea. „Mne je ťažké vôbec uveriť, že Boh tohto sveta dohliada na mňa a na teba. Prijať myšlienku, že nás miluje individuálne. Znie to pekne. No zároveň to znie ako
rozprávka.“
„Viem, že Boh na nás dohliadal v tú noc, Chelsea.“
„Tak prečo sa nám vôbec stala tá nehoda?“
Sara sa na chvíľu odmlčala, usilovala sa sformulovať svoje myšlienky či azda naberala odvahu, aby sa o ne podelila. „Vieš, ako to vnímam? Myslím, že okolo nás sa toho odohráva viac, ako si uvedomujeme. A že Boh používa aj zlé a škaredé veci na tomto svete, aby nás priviedol na dobré miesto.“

 

LUCADO, MAX. Zázrak v kaviarni Higher Grounds. Stará Ľubovňa : Kumran, 2016. 200 s. ISBN 978-80-89487-00-0

 

 

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...