Není-li to nemožné


Není-li to nemožné
5/5 - (1 vote)

Sirovi Nicholasovi Wintonovi sa podarilo niekoľko mesiacov pred začatím druhej svetovej vojny zachrániť 669 židovských detí. Čo však viedlo anglického burzového makléra, aby sa podujal vykonať takýto nezištný čin? O záchrane detí a ďalšej jeho iniciatíve sa dočítate v tejto knihe.

Ak je to možné, ľudia by si mali pomáhať. Nicholas Winton (Nicky), bol o tom skalopevne presvedčený. Keď niekde videl problém, okamžite porozmýšľal nad jeho riešením. No nezostalo len pri úmysle, Nicky vždy, keď to bolo možné, konal. Rovnaký prístup očakával aj od ostatných. Často preto nerozumel ich ľahostajnému prístupu.

Ako nemecký prisťahovalec židovského pôvodu viedol spočiatku v Anglicku osamelý život. Jeho rodina sa musela začleniť do zabehnutého systému a urobila pre to maximum. Čo ho teda viedlo, aby išiel do Prahy a zachránil 669 detí? Bol to jeho židovský pôvod? Mala na jeho veľké činy vplyv rodina a známi? Videl azda možnosť nejakého osobného prospechu či to bola len jeho túžba pomôcť druhým? Alebo bol Nicholas jednoducho nezištným človekom s veľkým srdcom?

Životopisom Nicholasa Wintona sa môže inšpirovať každý. Vždy je tu predsa niekto, komu treba pomôcť. Otázka stojí, či chceme vynaložiť úsilie, svoj čas, materiálne prostriedky a všetko na dosiahnutie tohto cieľa. Samozrejme, že by nebolo správne konať bezhlavo. Treba však v krátkom slede pouvažovať nad dôsledkami a tým, čo môže naše konanie priniesť. Keby Nicholas niekoľko mesiacov otáľal, nezachránil by žiadne z detí pred koncentračným táborom.

Netreba žiť minulosťou, naopak, treba žiť v prítomnosti! Ani potom niekedy nabudúce. Treba konať teraz a tu! Áno, môže sa nám zdať, že nevykonáme nič závratné, ale aj pomoc jednému konkrétnemu človeku je dôležitá. Aj Nicholas Winton bol presvedčený, že treba postupovať po krokoch v pomoci tým, ktorí to potrebujú. Stále. Možno práve preto sa tento ušľachtilý človek dožil vysokého veku 106 rokov. Nikdy to nevzdal, zakaždým našiel niekoho, komu treba pomôcť.

My môžeme začať už dnes, práve v tejto chvíli môžeme pomáhať tak ako Nicholas. Keď to nie je nemožné, musí existovať spôsob, ako to urobiť.

WINTONOVÁ, Barbara. Není-li to nemožné… Život sira Nicholase Wintona. Praha: Argo, 2014. 280 s. ISBN 9788025713198

Celú moju recenziu na knihu Není-li to nemožné nájdete na ceste plus.

 

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...