Vykúpená láska


vykúpená láska
4.7/5 - (16 votes)

Malú Sáru po matkinej smrti predali za prostitútku. Vtedy sa zo Sáry stala Anjela. Meno dostala pre svoj anjelský výzor, vďaka ktorému každého upúta v priebehu pár minút. Snažila sa vymaniť z tohto života, no vždy keď sa o to pokúšala, dostala sa do ešte horšej situácie. Najviac zo všetkého nenávidí mužov, ktorí jej postupne zabíjali vnútro.

„Nedala sa poblázniť ich nekonečnými vyznaniami lásky. Chceli ju tak, ako chceli zlato zo zlatých riek. Prahli po nej. Bili sa o príležitosť byť s ňou.“

Michael Ozea je farmár, ktorý vo všetkom dôveruje Bohu. Keď jedného dňa prišiel do mesta predať zeleninu, pohľad na Anjelu mu zmenil život. Boh ho totiž uisťuje o tom, že táto prekrásna žena, ktorá je prostitútkou, bude jeho manželka. Michael sa to snaží Bohu vyhovoriť a snaží sa argumentovať proti jeho plánu.

Pane potreboval by som milión rokov, aby som zapôsobil na túto ženu. Si si istý, že je to tá, ktorú si mi určil?“

No Boh neustúpi. Michael sa prestane vzpierať a snaží sa získať Anjelino nedobytné srdce. Ona ho odmieta. Neverí jeho slovám. Je to predsa muž, no je na ňom niečo, kvôli čomu sa jej ťažko darí odolávať mu.

„Keby bol Ozea obyčajný muž, vedela by, ako proti nemu bojovať, lenže on nebol obyčajný. Nič, čo povedala, ho nerozčúlilo. Bol ako žulová hora. Nemohla ho zraniť.“

Podarí sa Michaelovi presvedčiť Anjelu, že túži po nej a nie po jej kráse?
Naučí sa Anjela veriť Bohu, ktorý nevypočul jej matku keď sa k nemu utiekala?
Pochopí Anjela, že napriek minulosti prostitútky môže byť bezhranične milovaná Bohom?

Vykúpená láska je moja najobľúbenejšia kniha. Tento príbeh je aj v dnešnej dobe veľmi aktuálny, pretože aj dnes je na svete mnoho žien v Anjelinej situácií. Kniha odhaľuje pocity, ktoré prežíva asi každá prostitútka. Neistotu. Bezmocnosť. Neslobodu. Zúfalstvo. Beznádej…

Na knihe sa mi páči, že vďaka autorke ožíva biblický príbeh inšpirovaný knihou Ozeáš v novej podobe. Páči sa mi aj vykreslenie charakteru postáv a ich konania. Michaelova neodbytnosť, ktorou sa snaží získať Anjelu. Vždy jej dáva novú šancu. Stále o ňu bojuje a nehľadí na to, čo bolo pred tým. Pripomína mi lásku Boha k človeku. On je tu vždy pre nás, hoci ho často-krát sklameme, či od neho utekáme. Jeho láska je bezpodmienečná, nezištná a čistá.

Knihe môžem vytknúť jedine to, že záverečné kapitoly boli písané trochu ako „z rýchlika“. Viac by som privítala, keby autorka podrobnejšie rozvinula koniec aj o päťdesiat strán. Napriek tomu je úžasná. Už som ju čítala viac ráz a teším sa na ňu opäť niekedy 🙂

RIVERSOVÁ, Francine. Vykúpená láska. Prvé vydanie. Kumran, 2012. ISBN 9788089487165.

Komentáre

5 thoughts on “Vykúpená láska”

  • Žaneta Gajdošová

    Som dojatá. Po 8 rokoch som opäť objavila svoju vášeň k čítaniu a to vdaka vďaka tejto autorke. ja Úžasná kniha od prvej stránky až po poslednú. Vzrušujúci príbeh jednej ženy, ktorá je presne ako každá iná, ako ja!
    Zároveň moja najväčšia vďaka patrí drahej Veronike, ktorá knihu objavila a priniesla do môjho života. <3

  • Táto kniha je jedna z najkrajších kníh aké som kedy čítala. Má v sebe hĺbku, bolesť, nádej a posolstvo o Božej láske k nám. Povzbudila ma znovu sa učiť ako milovať nedokonalého človeka.

  • Túto knihu som čítala v auguste 2015. Prečítala som ju asi za 2 dni, začala som jeden letný podvečer a spamätala som sa až ráno, keď som sa pozrela do okna a zistila som, že svitá 🙂 Od nej sa proste nedá odtrhnúť…. Riversová mi otvorila bránu do sveta čítania a odvtedy, čo som túto knihu prečítala, som začala opäť intenzívne čítať – asi 30 ďalších kníh… Musela som si ju aj domov kúpiť, nech ju mám ako súčasť môjho osobného „majetku“ 🙂

  • Toto je jedna z tých kníh, ktoré môžem čítať dookola a vždy ma o niečo obohatí. Jednoducho úžasná. Veľmi ma inšpirovalo ako Michael dokázal vo všetkých situáciách dôverovať Bohu a obzvlášť sa mi páčil jeho jednoduchý, úprimný spôsob modlitby.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...