Ako získať viac času pre rodinu


Ako získať viac času pre rodinu
5/5 - (2 votes)

Richard Vašečka vo svojej knihe Ako získať viac času pre rodinu ponúka praktický návod, ktorý môže pomôcť pri výchove a utužovaní vzťahov s najbližšími. Hlavný citát, ktorý si prepožičal od Abigail van Buren povie čitateľom to najpodstatnejšie a od neho sa odvíja v podstate celý zvyšok knihy. Popisuje vlastné životné situácie, pomocou ktorých si čitateľ vie ešte lepšie prakticky predstaviť, ako by to mohlo vyzerať.

Ak chcete dobre vychovať svoje deti, miňte na ne dvakrát viac času a dvakrát menej peňazí.“

Niekomu a môže zdať zvláštne tvrdenie, že čas by mohol dať deťom viac ako to, čo „na ne“ miniete. Svoje deti každý miluje a najradšej by im dal čokoľvek, aby boli šťastné pokiaľ je to v jeho silách. Richard Vašečka však veľmi vecne argumentuje a na príkladoch zo života ukazuje, prečo je čas pre deti a rodinu taký vzácny, a prečo ho vonkoncom nemožno nahradiť tým materiálnym.

Mám na vás otázku. Skúste ste si spomenúť na svoje detstvo a odpovedzte sami sebe, či si pamätáte na to aké hračky ste dostali alebo skôr na to, ako ste trávili svoj čas so svojimi rodičmi a rodinou. Ja za seba môžem jednoznačne povedať, že sa mi vybavujú najmä veci, ktoré ma rodičia a hlavne mama naučili. Tiež si pamätám na rôzne prechádzky, turistiku, rodinné oslavy alebo na to, ako mi mama merala čas pri skladní puzzle. Keby som veľmi dlho rozmýšľala aké darčeky a veci som dostala, bolo by toho zrejme žalostne málo. No to, čo ma naučili a ako trávili so mnou čas, vo mne zostalo hlboko zakorenené. A tiež naopak si pamätám tie sklamania keď sa mi nemohli venovať, keď bolo ťažšie obdobie a jednoducho nemali kedy.

„Áno dobrá výchova spočíva v napodobňovaní a v nasledovaní. Ako hovorí hlboká pravda: Deti nebudú také akými ich chcete mať. Deti budú také, akými ste vy.“

Každý rodič sa snaží vychovať svoje deti, čo najlepšie. Hovorí im, čo sa nemá a čo sa má, čo sa patrí a čo nie. No nič deti tak nepoučí ako vlastný príklad rodičov. Deti sú zrkadlom svojich rodičov. Jeden múdry kňaz mi pri spovedi povedal, že to, čo ma na mojich deťoch najviac vytáča, je určite to, čo aj ja sama robím. Keď som sa pozrela do svojho vnútra uvedomila som si, že to je úplná pravda. A rovnako to cítim opačne. Som veľmi pyšná na deti keď vidím aké šikovné sú v kreslení, stavaní lega a puzzle, obdarovaní, pečení a varení, pretože toto je mne prirodzené a vlastné. Oni to odo mňa odkukali a ide im to. No veľmi ma hnevá ako prehnane reagujú keď sa im niečo nepáči alebo keď robia viac vecí naraz (to tiež odkukali odo mňa).

„Kľúčom k dobrej výchove nie sú teda nejaké zázračné metódy, ktoré neomylne zaberajú na všetky deti, ale v prvom rade pokánie rodičov. Nepohoršujte sa nad deťmi, ale vstúpte do seba.“

Je jasné, že je nemožné venovať všetok svoj voľný čas deťom. Nedalo by sa to a ani by to nebolo úplne správne. No keď už sa deťom venujeme treba im venovať 100%. Nikdy to nie je úplne venovanie sa deťom keď popri hraní sa s nimi pozeráme niečo na facebooku, či správy v televízií alebo sa venujeme viacerým naraz. Prax je oveľa jednoduchšia ako sa zdá. Vypnite televízor či mobil. Nechajte dieťa vybrať niečo, čo má rado alebo vyberte spoločne. Ak mu venujete 100% bude mu stačiť aj pol hodinka. Ak máte viac deti môžete si ich striedať.

Viem, že sú dni kedy je povinností veľa a čas len pre deti jednoducho nie je. Vtedy používam jednoduchú metódu. Zapojím ich do toho, čo práve robím. Deti to neobťažuje, sú naopak hrdé a šťastné, že môžu robiť to, čo robí mamina a keď príde ocko z práce hrdo sa chvália ako uvarili polievku, vyvaľkali cesto na koláče, umyli dlážku a podobne. Nebudem vás klamať, nie je to urobené tak perfektne ako by som to robila sama a tiež to možno trvá dva krát tak dlho, no výraz detí stojí za to!

O knihe Ako získať viac času pre rodinu by sa dalo napísať ešte oveľa viac no potom by ste ju už zrejme nemuseli čítať a prišli by ste možno o niektoré veci, ktoré by som zabudla napísať. Vrelo vám odporúčam si ju prečítať. Na tých 129 stranách povedal autor len podstatné veci. Na konci každej kapitole urobil veľmi dobré zhrnutie hlavných myšlienok a v tretej kapitole napísal 16 typov ako získať viac času pre rodinu.

Ak vás kniha Ako získať viac času pre rodinu od Richarda Vašečku zaujala môžete si ju zakúpiť na zachej.sk

VAŠEČKA, R. Ako získať viac času pre rodinu. Prvé vydanie. MILOVAŤ A CTIŤ. 2017. 130s. ISBN: 978-80-972166-4-1

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...