Materinské dúšky šťastia


Materinské dúšky šťastia
5/5 - (1 vote)

Kniha Materinské dúšky šťastia je jednou z tých, ktoré sa ku mne dostanú bez mojej iniciatívy, no trúfam si tvrdiť, že určite Božím riadením. Autorka Danielle Beanová je matkou šiestich detí a napísala túto milú malú publikáciu, aby povzbudila ostatné mamy v ich dôležitom životnom povolaní. Len mama vie, čo je to piť večer o piatej kávu alebo čaj, ktorý si zaliala ráno o šiestej, kým deti spali a dúfala, že to stihne kým sa zobudila. Len mama, čo má veľa malých detí vie, že nákup so štyrmi malými deťmi v plnom obchode je tak náročný, že by mohol byť olympijskou disciplínou. Ako ich však zvládnuť s pokojom a láskou?

„V ťažkých životných okamihoch mi niekedy stačí vedomie, že nie sme sami. Častokrát sa len potrebujem podeliť so svojimi mrzutosťami s niekým, kto sa dokáže vžiť do problémov, s ktorými zápasím ako matka malých detí.“

Matky malých detí sú zväčša každý deň v rovnakom kolobehu. Každá mama to pozná. Najprv deti prezliecť, urobiť raňajky, nakŕmiť, je super keď sa kŕmia už sami, no potom prichádza neporiadok ako po stáde splašených zvierat. Ak má mama šťastie, pár minút po ranom zhone si na chvíľu sadne ku vychladnutej káve a uschnutým raňajkám. Pár minút na to začne kolobeh chystania sa na prechádzku či nákupy. Neviem ako iné mamy, ale ja keď vychystám svoje štyri deti sa niekedy cítim ako po hodinovom aeróbnom cvičení a najväčší gól je keď je všetko na 99% hotové a jedno z deti zahlási, že musí ísť kakať. No každá mama to aj tak robí, lebo miluje svoje deti.

„Niekedy sa mi zdá, že nespočetné povinnosti, ktorými sú moje dni vyplnené, sú bezvýznamné. Ale ja viem, že moja starostlivosť o naše drahé deti má nesmierny význam. venujem im všetok svoj čas a energiu. Ony ma neustále povzbudzujú byť lepšou , trpezlivejšou a veľkodušnejšou a odplácajú sa mi modrými koalami a spontánnou láskou. Toto je moja šálka čaju – vravím si s víťazoslávnym úsmevom.“

Je veľmi fajn prečítať si, že niekto iný prežíva rovnaké radosti a ťažkosti ako ja. A tiež, že jeho pohľad na život je rovnaký. Rovnako ako Danielle aj ja sa stretávam s neadekvátnou reakciou na množstvo našich detí. Veľakrát ma to ako matku zabolí. Tí, ktorí nás posudzujú sa tvária ľúto či nepriateľsky. A hoci niekedy mám chuť odvrknúť, zahryznem si do jazyka, pretože mi je tých ľudí ľúto. Vôbec si neuvedomujú, aké veľké požehnanie je mať domácnosť plnú detí. Je to síce náročné, ale oveľa viac ako náročné je to krásne.

„Zodpovednosť za deti nás núti oslobodzovať sa od sebectva a materializmu. Tým, že sa spoločne staráme o našu rodinu, denne sa obetujeme a jeden druhému prispôsobujeme, obaja rastieme v láske k Bohu i voči sebe navzájom.“

Pri starostlivosti o deti sa rodičia naučia mnohému. Ja sama niekedy s údivom žasnem nad empatiou našich detí. Častokrát sa zapojíme do nejakej zbierky. Vysvetlíme im na aký účel a pre koho to je. Spočiatku nechápali, prečo my máme byť tými kto niečo daruje a prečo sa musia vzdať aj ony svojich bývalých hračiek či oblečenia. No postupom času sa v nich darovanie tak zakorenilo, že ma nielen prekvapia, ale až zahanbia tým, že chcú dať oveľa viac ako ja. Vôbec nepotrebujú rozmýšľať o tom, či im to bude chýbať, ale o tom ako by ešte mohli pomôcť. V takýchto chvíľach si ešte oveľa viac uvedomujem dôležitosť môjho životného povolania byť mamou. Svojim príkladom z našich detí formujeme ľudí, ktorí môžu zmeniť svet.

„Nikdy nevieme dopredu povedať, v čom nás naše deti zmenia. Keď sa staneme rodičmi, to , čo bolo kedysi dobré pre nás, ba i pre našich partnerov, už takým nemusí byť. Rodičovská zodpovednosť rýchlo odhalí naše slabiny a vyzýva nás na zmenu. Väčšinou sa dokážeme zmeniť. Nás rodičovský inštinkt, vzácny Boží dar nám dáva silu, keď sme slabí, robí nás veľkodušnými, napriek nášmu sebectvu, a vlieva nám odvahu, keď sa nás zmocňuje strach.“

Danielle vo svojej knihe Materinské dúšky šťastia spomína mnoho dôverne známych situácií, ktoré sú niekedy úsmevné a niekedy ťažké. Jej slová sú však veľmi povzbudivé a dokážu pomôcť určite nejednej mame. Kniha sa skladá z tridsiatich kratulinkých kapitol, takže sa nemusíte báť, že jej čítanie vám zaberie veľa času a námahy. Môže vám naopak pomôcť načerpať silu a pokoj do vášho nádherného materského povolania.

BEANOVÁ, D. Materinské dúšky šťastia. Prvé vydanie. Trnava: Dobrá kniha, 2007. 142 s. ISBN 978-80-7141-566-4.

Komentáre

One thought on “Materinské dúšky šťastia”

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...