Více si povídat, více milovat


Více si povídat, více milovat
5/5 - (1 vote)

Uvedomujete si dôležitosť komunikácie vo vašich vzťahoch? Je komunikácia dôležitá len v manželskom živote, či ovplyvňuje aj náš vzťah s Bohom? Na tieto i ďalšie otázky nám ponúka odpoveď Morris Venden vo svojej knihe Více si povídat, více milovat.

Niekedy som až prekvapená, ako je možné, že vždy si ma nájdu tie správne knihy. A práve táto kniha je jednou z nich. Hoci je to na pohľad útla knižočka, skrýva v sebe veľa dôležitého.

Ako hovorí už samotný názov Více si povídat, více milovat, kniha je zameraná na dôležitosť komunikácie vo vzťahu. No nie je len o tom. Morris Venden sa v nej venuje zlyhávaniu komunikácie v manželstve, ale aj v iných oblastiach.

Popri čítaní knihy som sa vrátila o pár rokov späť, keď som ešte len chodila so svojím terajším manželom. Myslím, že náš vzťah dospel k manželstvu najmä vďaka tomu, že sme sa spolu veľmi veľa rozprávali. Samozrejme, nepamätám si, čo všetko sme preberali, ale rozprávali sme sa veľa. Čím viac sme sa rozprávali, tým silnejšie bolo naše vzájomné puto. Navzájom sme sa spoznávali a vzájomná komunikácia veľmi obohacovala a posúvala náš vzťah.

A po siedmich rokoch manželstva musím priznať, že už nemáme toľko času na spoločné rozhovory. Popri deťoch je menej času, sme unavenejší. Pri čítaní knihy som si uvedomila, že je dôležité vyhradiť si určitý pravidelný čas na vzájomný rozhovor. Čas, keď si povieme, o čom snívame, čo nás v manželstve napĺňa… či jednoducho o tom, čo sme robili počas dňa. Môže to vyznieť ako naprogramovaná komunikácia, ale ja to beriem ako investíciu do nášho spoločného vzťahu.

Pravidelné spoločné chvíle osamote môžu pomôcť vyriešiť niektoré napäté situácie, ktoré sú v každej rodine. Nie sme pár, ktorý sa často háda, no aj v našom vzťahu a hlavne popri deťoch vznikajú častejšie rozdielne názory a nedorozumenia.

A rovnako by sme mali investovať svoj čas do vzťahu s Bohom. Boh sa stará o mňa i celú našu rodinu a ja mám niekedy v zhone dní problém nájsť si hodinku času len a len pre neho. Ako sa potom môže posunúť náš spoločný vzťah? Ako sa môže prehĺbiť?

Kniha nabáda čitateľov porozmýšľať napríklad nad takýmito otázkami: Vieme, čo od nás očakáva Boh? Vieme, čo môžeme očakávať my od neho? Čo robí Boh pre nás a čo by sme mali robiť my pre neho? Aký je vzťah medzi Božou mocou a ľudským úsilím?

Skúste si v tichosti položiť tieto otázky. Poznáte odpoveď? Ak nie, skúste venovať viac času vášmu vzťahu s Bohom. Dajte mu priestor prostredníctvom modlitby či študovania Biblie. Dajte mu čas v tichu počas adorácie a počúvajte, čo chce povedať vám osobne.

Čas vyhradený pre Boha by mal byť na prvom mieste a zároveň aj najdôležitejší. Keď budeme hľadať Boha každý deň, bude nás viesť k tomu, aby sme sa naučili žiť v závislosti na ňom a podriadili mu svoj život v úplnej dôvere. Vôbec sa nemusíme strachovať o svoj život, veď Boh dal za nás svojho jednorodeného Syna. Len vďaka nemu máme nádej na večný život.

Želám všetkým čitateľom, aby našli v knihe spôsob, ako zlepšiť prostredníctvom komunikácie svoj vzťah s Bohom, s manželom, s priateľom i s deťmi. Investujte svoj čas aj na úkor večerného oddychu pri televízii, keď už možno nevládzete. Myslím, že táto investícia času sa vám vráti v podobe krásnych vzťahov.

UKÁŽKA Z KNIHY

Co můžete udělat, když jste se už vzali a nedostatek společných zájmů si vybral svou daň? Existuje vůbec nějaké řešení?
Krátce poté, co jsem začal kázat o manželství a rodině v našem domovském sboru, mi moje manželka provokativně řekla: „Dobrě jsi popsal ten problém. Co kdybys nám řekl i něco o jeho rěšení? Jaké je řešení na selhání komunikace v manželství?“

Řešení je až příliš jednoduché na to, abych se jím chlubil – řešením je totiž komunikace! Ochranou před ztroskotáním komunikace v budoucnosti je komunikace! Pokud máte problém komunikovat v jakékoliv oblasti, mluvte o tom. Oddělte si vědomě nějaký čas, abyste si navzájem naslouchali a mluvili spolu. Znovu opakuji: Odpoveď na nedostatek komunikace v manželství je komunikace.
Pokud uvažujete o manželství, měli byste strávit čas povídáním o vašem rodinném zázemí, o vašem vkusu, o tom, co máte rádi a co se vám nelíbí. Měli byste mluvit o životním stylu, jaký ste vedli, než jste se setkali.

VENDEN, Morris. Více si povídat, více milovat. Praha: Advent-Orion, 2016, 128 s. ISBN 978-80-7172-785-9

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...