Více si povídat, více milovat

Více si povídat, více milovat
Uvedomujete si dôležitosť komunikácie vo vašich vzťahoch? Je komunikácia dôležitá len v manželskom živote, či ovplyvňuje aj náš vzťah s Bohom? Na tieto i ďalšie otázky nám ponúka odpoveď Morris Venden vo svojej knihe Více si povídat, více milovat.

Popri čítaní knihy som sa vrátila o pár rokov späť, keď som ešte len chodila so svojím terajším manželom. Myslím, že náš vzťah dospel k manželstvu najmä vďaka tomu, že sme sa spolu veľmi veľa rozprávali. Samozrejme, nepamätám si, čo všetko sme preberali, ale rozprávali sme sa veľa. Čím viac sme sa rozprávali, tým silnejšie bolo naše vzájomné puto. Navzájom sme sa spoznávali a vzájomná komunikácia veľmi obohacovala a posúvala náš vzťah.

A po siedmich rokoch manželstva musím priznať, že už nemáme toľko času na spoločné rozhovory. Popri deťoch je menej času, sme unavenejší. Pri čítaní knihy som si uvedomila, že je dôležité vyhradiť si určitý pravidelný čas na vzájomný rozhovor. Čas, keď si povieme, o čom snívame, čo nás v manželstve napĺňa… či jednoducho o tom, čo sme robili počas dňa. Môže to vyznieť ako naprogramovaná komunikácia, ale ja to beriem ako investíciu do nášho spoločného vzťahu.

Pravidelné spoločné chvíle osamote môžu pomôcť vyriešiť niektoré napäté situácie, ktoré sú v každej rodine. Nie sme pár, ktorý sa často háda, no aj v našom vzťahu a hlavne popri deťoch vznikajú častejšie rozdielne názory a nedorozumenia.

A rovnako by sme mali investovať svoj čas do vzťahu s Bohom. Boh sa stará o mňa i celú našu rodinu a ja mám niekedy v zhone dní problém nájsť si hodinku času len a len pre neho. Ako sa potom môže posunúť náš spoločný vzťah? Ako sa môže prehĺbiť?

UKÁŽKA Z KNIHY
Co můžete udělat, když jste se už vzali a nedostatek společných zájmů si vybral svou daň? Existuje vůbec nějaké řešení?
Krátce poté, co jsem začal kázat o manželství a rodině v našem domovském sboru, mi moje manželka provokativně řekla: „Dobrě jsi popsal ten problém. Co kdybys nám řekl i něco o jeho rěšení? Jaké je řešení na selhání komunikace v manželství?“
Řešení je až příliš jednoduché na to, abych se jím chlubil – řešením je totiž komunikace! Ochranou před ztroskotáním komunikace v budoucnosti je komunikace! Pokud máte problém komunikovat v jakékoliv oblasti, mluvte o tom. Oddělte si vědomě nějaký čas, abyste si navzájem naslouchali a mluvili spolu. Znovu opakuji: Odpoveď na nedostatek komunikace v manželství je komunikace.
Pokud uvažujete o manželství, měli byste strávit čas povídáním o vašem rodinném zázemí, o vašem vkusu, o tom, co máte rádi a co se vám nelíbí. Měli byste mluvit o životním stylu, jaký ste vedli, než jste se setkali.

Celú moju recenziu na knihu Více si povídat, více milovat si môžete prečítať na ceste plus

VENDEN, Morris. Více si povídat, více milovat. Praha: Advent-Orion, 2016, 128 s. ISBN 978-80-7172-785-9

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...