Spovedal som Slovensko


Spovedal som Slovensko
5/5 - (1 vote)

Rozhovor o stave slovenskej duše

Páter Michal Zamkovský vedie pozoruhodný a naplnený život. V knihe Spovedal som Slovensko sa dozvieme o jeho životnej ceste a poslaní. Tento horlivý a zapálený redemptorista robí už viac ako dvadsať rokov misie všade, kde ho príjmu. Slovensko prešiel krížom-krážom a naozaj môže povedať, že vie, ako je to s dušami Slovákov. Jeho obetavá služba je službou lásky, ktorá nám zároveň odhaľuje veľkosť Božej lásky. Spoveď je dôležitá pre každého človeka. Ako je na tom tvoja duša?

„Tým, že sú misie predmodlené, dokážu ľudí často otvoriť pre Božie milosrdenstvo. Preto na Misie neprichádzame len hlásať, ale predovšetkým počúvať.“

Veľmi sa mi páčilo, ako opisoval svoju cestu ku kňazstvu. Hoci by sme knihy mohli zaradiť medzi životopisy, čítala sa veľmi dobre. Neviem, či to bolo preto, že kniha je písaná formou Otázka-Odpoveď alebo preto ako Michal Zamkovský opísal svoj život. Hoci hovoril o vážnych veciach, ktoré by sme mohli vnímať negatívne, podal ich veľmi zaujímavým a príjemným spôsobom. Bola som tiež príjemne prekvapená, že v knihe sa objavilo mnoho humorných situácií.

Vďaka knihe máme možnosť nahliadnuť do života kňaza. Uvidíme, že aj kňaz je človek, rovnako ako my bežní ľudia. Aj on musí zápasiť s hriechom. Aj on chodí na spoveď. Dokonca aj on, rovnako ako my, potrebuje duchovné obnovy a tiež potrebuje, aby sa za neho ľudia modlili.

„Pri pohľade na kríž si môžeme uvedomiť, že v spovedi nejde o psychologické vysporiadanie sa s nejakými chybami, ale o to, že niekto musel umrieť pre môj hriech.“

Michal Zamkovský poukazuje v knihe na význam spovede. Odpovedá na otázky, ktoré zaujmú mnohých čitateľov. Ja som sa tiež dozvedela odpovede na veci, o ktorých som už dávnejšie uvažovala. Dúfam, že kniha podporí čo najviac ľudí k tomu, aby si osvojili pravidelnú a dobrú spoveď. Dúfam, že po prečítaní sa všetci utvrdia v tom, že spoveď je tu pre každého.

„Podstatné je stretnutie s Bohom. Spoveď pomáha človeku stretnúť sa s Bohom. Ide o príležitosť, aby Boh povedal človeku, že ho má rad, aj keď neustále padá.“

V knihe Spovedal som Slovensko som sa nedozvedela len o jeho živote a jeho poslaní, ale zároveň aj o pozadí minulej doby. Je veľmi viditeľný a citeľný rozdiel toho, ako museli kedysi študovať kňazi a aké možnosti majú dnes. Myslím, že mladí muži veľmi zvažovali, či sa stať kňazom alebo rehoľníkom. Je skvelé, že mnohí mladí nepodľahli strachu a odhodlali sa napriek tomu, že mohli byť potrestaní.

Myšlienky pátra Zamkovského v knihe sú veľmi inšpiratívne. Hoci oveľa radšej čítam knihy s románmi musím povedať, že táto ma veľmi zaujala. Dokonca ani takáto forma ma zväčša príliš neláka, ale v tejto knihe mi to naozaj nevadilo. Mohla som sa k nej kedykoľvek vrátiť a začať čítať odkiaľkoľvek skoro ako pri klasických novinách.

„Otvorte oči, uši, srdce a Pán Boh vám dá slovo, ktoré rozsvieti vaše vnútro.“

Ak sa vám kniha Spovedal som Slovensko páčila, môžete si ju pohodlne kúpiť na zachej.sk

GAZDA, Pavol. RÁBARA, Pavol. ZÁMKOVSKÝ Michal. Spovedal som Slovensko. POSTOJ MEDIA. Prvé vydanie. 2017. 216s. ISBN: 978-80-972814-1-0

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...