Druhé pokračovanie knihy o anjeloch, ktorí prišli na zem s poslaním pomáhať ľuďom a robiť svet lepším nesie tajomne znejúci názov Záhrobie. Oproti prvému dielu Záblesk je celá kniha v dynamickom tempe. Kniha naberá na obrátkach hneď od úvodných strán a každú ďalšiu stranu som čítala so zatajeným dychom. V živote Xaviera a Bethany čaká mnoho prekážok a neočakávaných zvratov. Zvládnu to?
Bethany a Xavier si užívajú život normálnych teenagerov. Všetko sa zmení keď na halloweenskej party dievčatá neuvážene začnú vyvolávať mŕtvych prostredníctvom seansy. Táto na pohľad nevinná hra sa však skončí katastrofou, keď krátko po nej Jack Thorn unesie Bethany do pekla, ktoré démoni nazývajú poeticky Záhrobie.
„Zahryzla som si do jazyka, aby som nepovedala niečo nevhodné. Usporiadať seansu v takýto deň bolo nanajvýš nezodpovedné. Potichu som krútila hlavou a odháňala svoje obavy. V duchu som si stále opakovala, že je to iba nevinná zábavka dievčat znudených školským stereotypom.“
Jake Thorn dostal povolenie od samého Lucifera na únos anjela, z ktorého by časom chcel urobiť svoju manželku. Dievčatá mu svojim činom nechtiac pomohli pri otváraní brány pekla. Bethany prežíva v pekle krušné chvíle a popritom sa márne snaží pochopiť Jakeov svet a zámer, pre ktorý ju do neho priviedol. Medzitým sa Gabriel, Ivy, Xavier a Molly snažia dostať k Bethany. Je však možné, aby anjeli a smrteľníci otvorili pekelnú bránu? Je možné, aby Bethany zachránili pred tým ako pohltí jej čistú dušu?
„Ocitla som sa v akomsi neznámom svete. Stála som na tmavom chodníku, nohy mi ovíjala hmla a vzduch bol plný prenikavého smradu. Cítila som hnilobu, akoby tu bolo všetko presiaknuté pachom smrti.“
Musím skonštatovať, že napätie knihy ma celkom pohltilo. Kniha sa čítala oveľa plynulejšie a jednoduchšie ako prvý diel. Samotné scény, hoci smutné a miestami strašidelné som si vedela vďaka skvelým autorkiným opisom ľahko predstaviť, takže celý príbeh som videla ako vo filme.
„Pre ohnivú žiaru som síce nevidela celkom zreteľne, čo sa dole deje, no jedno bolo isté: bytosti sa delili na dve skupiny – mučených a mučiteľov. Mučitelia boli oblečení v kožených odevoch a vysokých čižmách. Niektorým tváre zakrývali kapucne. Mučení okrem kúskov handier nemali na sebe nič. Na stenách viseli mučiace nástroje – pílky, kliešte, najrôznejšie okovy. Na podlahe stáli nádoby s vriacou vodou rozpáleným olejom a žeravými uhlíkmi.“
Ak by som mala knihe niečo vytknúť tak to bol podľa mňa zbytočný opis toho, ako sa Jake snažil zviesť Bethany. Práve tento opis totiž potom okresáva vekovú skupinu, ktorej by som knihu odporúčala. Preto by ju podľa mňa mali čítať až čitatelia od šestnásť rokov. Inak knihe v skutku nemám, čo vytknúť.
Opisy pekla sa mi zdali reálne a zároveň dosť strašidelné. Človek si pri nich vie veľmi reálne prestaviť, čo ho čaká po smrti. Je vidieť, že trest a mučenie v pekle je ťažké a hlavne navždy. Autorka brilantne opísala zatratené hriešne duše, ich trápenie, pocity aj samotné miesto, kde musia už naveky ostať. Práve tento opis vidím ako pozitívny prínos knihy, pretože môže ľudí motivovať k tomu, aby sa vyhýbali páchaniu hriechu. Málo kto totižto myslí na to, že za všetko zlé, ponesieme následky. Kniha nám však ukazuje, že tento fakt je nezvratný.
Ak teda hľadáte niečo dynamické, mysteriózne, niečo iné ako bežné romány, neváhajte siahnuť po knihe Záhrobie. Myslím si, že táto kniha si získa mnohých fanúšikov.
ADORNETTOVÁ, Alexandra, Záhrobie, Prvé vydanie. 2012,280s. ISBN: 978-80-551-2858-0
Komentáre