Láska slečny Elliotovej


laska slecny elliotovej
5/5 - (6 votes)

Anna Elliotová je prostredná dcéra sira Waltera Elliota. Má už dvadsať sedem rokov a stále je slobodná, čo v jej veku nie je veľmi bežné. Kedysi bola zasnúbená s Frederickom Wentworthom, no po naliehaní a presviedčaní lady Russllovej zasnúbenie zrušila. Lady Russllová neschvaľovala zásnuby. Frederick nielenže nemal žiadne postavanie, ale ani žiadny majetok. Frederick zrušil s Annou akýkoľvek kontakt po tom, čo mu zlomila srdce. Láska slečny Elliotovej k Frederickovi napriek tomu pretrvávala ďalej a tak sa nevydala, aj keď mala možnosť.

„Od začiatku do konca známosti prebehlo len pár mesiacov, ale Annino trápenie za pár mesiacov nevyprchalo. Láska a žiaľ jej na veľmi dlhý čas zatienili  všetky radosti mladosti a zanechali jej trvalý následok: predčasne uvädla na tele i na duši.“

IMG_20160203_123325Opäť sa stretli v momente, keď Annina rodina musela, kvôli finančnej situácii dom prenajať a odísť do Bathu. Dom sira W. Elliota si prenajal Frederickov švagor admirál Croft. Annina sestra Mary bývala blízko eliotovského sídla Kellynch Hall, takže sa s novými nájomníkmi Croftovými stretávali pomerne často. Keď Frederick prišiel navštíviť sestru a švagra, stretol samozrejme aj Annu. Nenápadnými rečami dal Frederick Anne najavo, ako pohŕda jej slabým charakterom, pretože sa dala prehovoriť na zrušenie zásnub. Začal si všímať všetky ženy, okrem nej. Teraz ako kapitán si mohol dovoliť sa uchádzať aj o dámy z vyššej spoločnosti.

„Kapitán Wentworh sa k tebe, Anne, nespráva veľmi galantne a pritom ku mne bol taký pozorný. Keď odchádzali, Henrieta sa ho spýtala, čo si o tebe myslí a on odvetil, že si sa tak zmenila, že ťa ani nespoznáva.“

Po čase Anna odišla do Bathu a Frederick zrazu začína uvažovať, či je na ňu stále nahnevaný, či naozaj nie je Anna tá pravá.

Dokáže Frederick odpustiť Anne, že mu zlomila srdce?
Môže prijať Annina rodina muža bez titulu ako jej manžela?
Nechá sa Anna ovplyvňovať rodinou v záležitostiach jej srdca?

Kniha Láska slečny Elliotovej ma chytila za srdce. Cítiť z nej, že Anna trpí. Vie, že svoje dávne rozhodnutie neľutuje, no zároveň vie, že dnes by konala inak. Hoci vidí, ako sa Frederick snaží získať si srdcia iných žien, neprestáva ho milovať a želá mu to najlepšie. Je zmierená, že už nebude jeho manželkou. Na druhej strane som mala z Fredericka pocit, ako by sa jej snažil svojou nevšímavosťou pomstiť. Frederick nebol zlý, no aj po rokoch bol taký zranený, že dával Anne pocítiť svoju bolesť.

Kniha je autorkin posledný dokončený román. Nie je príliš dlhá ani krátka – taká akurát na víkend. Láska slečny Elliotovej je krásne sfilmovaná, takže kto nemá čas čítať, príbeh si môže pozrieť za dve hodinky. Film ako jeden z mála, je nakrútený tak, že nie je priveľmi odlišný od knižnej verzie.

AUSTENOVÁ, Jane. Láska slečny Elliotovej. SLOVART, 2008. ISBN 9788055604916.

Komentáre

One thought on “Láska slečny Elliotovej”

  • Milá, nie veľmi dlhá knižka od Austenovej. Prečítate ju veľmi rýchlo. Trošku mi vadil taký zastaraný štýl písania (dlhé opisy, ktoré neposúvajú dej ďalej), ale to je proste štýl písania J. Austenovej. Nedá sa to porovnať s Riversovou alebo Klassenovou. Ale niekomu takýto štýl vyhovuje 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...