V pravej chvíli


v pravej chvíli
5/5 - (2 votes)

V pravej chvíli zachráni Hadassu Benjaminovú veliteľ tranzitného tábora Terezín Aric von Schmidt. Jej strýkovi Mortymu sa podarilo vybaviť pre ňu nové doklady totožnosti, podľa ktorých sa volá Stella Mullerová a nie židovka Hadassa Benjaminová. Vytvoriť jej novú identitu nebol až tak veľký problém, pretože mala árijský výzor. Veliteľ Aric jej navrhol, že bude v tábore pre neho pracovať. Keďže nemala na výber, nasadla a nechala sa odviesť do Terezína v Československu.

„Je však skutočne v bezpečí? Hľadela na muža vedľa seba, na Vraha Židov, ktorý si ju privlastnil. S falošnými dokumentami, či bez nich, jej život možno potrvá len najbližšiu hodinu.“

S menšími problémami sa im podarilo prejsť cez kontrolu SS. V sídle Aric poukazoval Stelle, kde bude odteraz jej nový domov. Po tom, kde v poslednom čase bývala, či sa ukrývala, nedokázala skryť obdiv nad krásou, do ktorej ju veliteľ Aric von Schmidt priviedol. On bol zase spokojný, že bude pre neho pracovať taká krásna žena. Hadassa nie vždy reagovala na nové meno a identitu Stelly Mullerovej, dúfala však, že to nik neodhalí.

Jej nádej bola roztrhaná na franforce. Ruiny jej domova v Mannheime, utrápené tváre mŕtvych, sklené pohľady zomierajúcich v Dachau. Annina tvár…“

Bola veľmi prekvapená láskavým a ohľaduplným prístupom Arica. Správal sa láskavo nielen k nej, ale aj k domácej a tiež k malému židovskému chlapcovi Josephovi, s ktorým sa Stella spriatelila. Dokonca ju chránil pred nepríjemným kapitánom Hermannom. Stella sa za svoju narastajúcu náklonnosť k Aricovi cítila ako zradkyňa. Aj on bol jeden z vrahov židov.

„Neprítomne hľadel do ohňa. Dnes ho odmietla, no z jej rozžiarených očí a zapýrených líc vycítil, že ju priťahuje. Napriek tomu na ňu netlačil. Dal jej slovo, že ju ochráni. Taký bol on – charakterný hlupák.“

Keď sa udomácnila, začala uvažovať, čo sa stalo so strýkom Mortym a ostatnými židmi, ktorých poznala. Nevedela či sú mŕtvi alebo trpia v niektorom z táborov pod útlakom dozorcov SS. Boh to však zariadil tak, že Stellin strýko Morty bol práve v tranzitnom tábore Terezín. To, že sa nachádza len kúsok od nej, si všimla až keď mu mala možnosť pomôcť. V pravej chvíli odpútala pozornosť, aby ostatní neodhalili, že židia kradnú jedlo v obale z huslí.

„Morty sa podoprel o dosku, usilujúc sa získať pevnú pôdu pod nohami. Takmer sa vzdal nádeje, že ju nájde, a predsa to bola Hadassa – cítil to každou bunkou svojho tela.“

Po tom ako ju Morty spoznal a videl ako im pomohla poslal jej po malom Josephovi list, v ktorom jej píše, že ona bude ich spásou v tábore. Stella začala uvažovať, či práve preto, ju Boh prostredníctvom plukovníka Arica von Schmidt zachránil pred smrťou. Možno sa jej ako sekretárke plukovníka podarí zachrániť život Mortymu alebo ho aspoň uľahčiť.

Podarí sa Stelle urobiť niečo pre strýka Mortyho a ostatných židov?
Odhalí niekto, že je židovka?
Je možné aby v prostredí plného smrti a bolesti našla lásku a pochopenie?
Zachráni Boh v pravej chvíli nielen ju, ale aj ostatných?

Hadassa mala veľkú odvahu a dokázala sa darovať pre ostatných. Určite musela prežívať stále obavy z odhalenia a z toho, čo by sa s ňou potom stalo. Neustále musela dávať pozor, aby sa nejakým spôsobom či prejavom neprezradila. Udržať si vieru v tajnosti a pomôcť ostatným muselo byť veľmi ťažké. Neviem či by som ja niečo podobné dokázala. Hoci Hadassa nie je reálna postava, z rôznych filmov, či článkov sa dozvedáme, že takíto odvážni ľudia v koncentračných táboroch boli.

Veľmi rada pozerám filmy o koncentračných táboroch, pretože mi ukazujú čoho sú schopní ľudia, ak iní nenaberú odvahu a nezastavia ich. Tiež si myslím, že konkrétne fakty pomáhajú, aby ľudia na tie hrôzy nezabudli a nezopakovali sa tak ešte väčšie hrôzy. Musím sa priznať, že som sa trochu bála čítať knihu V pravej chvíli, pretože som netušila či zvládnem čítať o krutosti koncentračných táborov. Predsa len vidieť film, je niečo iné, ako čítať o tom. Keď som knihu dočítala, išla som sa pozrieť na odkaz Židovská virtuálna knižnica, ktorý bol v knihe. Na stránke som našla veľa fotiek a článkov o koncentračných táboroch. Musím povedať, že táto kniha sa mi veľmi páčila a veľmi dobre sa aj čítala. Kniha V pravej chvíli je napísaná veľmi napínavo, takže som prechádzala veľmi plynulo z jednej kapitoly do druhej.

BRESLINOVÁ, Kate. V pravej chvíli. Prvé vydanie. i527.net, 2015. ISBN 9788097144879.

Komentáre

2 thoughts on “V pravej chvíli”

  • Túto knihu som si objednala z kumranu ešte pred pol rokom. Nepoznala som autorku Breslinovú, ale zaujala ma téma knihy. Už dlhšie sa venujem témam ako 2.svetová vojna, židovská „otázka“,… bola som dávno v Osvienčime a fakt je to sila, na túto časť histórie by sme ako ľudstvo nemali zabudnúť a pripomínať si to, či už knihami alebo filmami, lebo som presvedčená, že sa to môže kedykoľvek zopakovať a myslím, že už sa začínajú podobné veci diať, bohužiaľ. Stojí to za to si to prečítať. Odporúčam!

  • Veľmi zaujímavá kniha, zo začiatku som mala pocit, že to nebude príbeh, ktorý by ma mohol zaujať. Ale po par stranách ma to dostalo. Je to neskutočné, čo všetko museli židia prežiť a viem, že opísané to nebolo ani zďaleka ako to naozaj bolo. Mam rada príbehy veľkých žien a toto je jeden z nich. Hadassa je žena veľkých činov a zároveň krehká bytosť túžiaca po láske. Som veľmi rada, že kniha prešla mojími rukami ďakujem. <3

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...