Betsabe


Betsabe
4.7/5 - (8 votes)

Výnimočné biblické ženy – BETSABE

Bolo horúco a tak sa Betsabe rozhodla okúpať sa pod baldachýnom na balkóne svojho domu. Zrazu zacítila ako ju niekto pozoruje. Na hradbách naozaj stál muž a nie hocijaký, ale kráľ Dávid. Pôvodne mal byť Dávid spolu so svojimi mužmi vo vojne a obliehať Rabbu, no cítil sa z vojny otrávený. Na hradby šiel z nudy. No keď zbadal ženu ako sa kúpe, zatúžil po nej a hneď si dal zistiť, že je ženou Chetejšana Urijáša, ktorý je s ostatnými mužmi vo vojne.

Keď si ju dal pod rúškom tmy priviesť zadnou bránou, Betsabe mu neodolala a strávila s ním noc. Po čase zistila, že s ním čaká dieťa. Keď to dala vedieť Dávidovi, ten začal spriadať plány ako by mohol utajiť ich cudzoložstvo, aby Betsabe neukameňovali. Keď jeho úskoky nevyšli rozhodol sa dať Uriáša zabiť nepriateľom.

„Bol som taký pyšný! Myslel som si, že mám v rukách všetku moc. Myslel som si, že môžem mať všetko, čo chcem. A tak som ťa vzal druhému mužovi, splodil som dieťa a potom som sa snažil zneužiť nepriateľa, aby som zakryl svoj hriech. Uriáš bol spravodlivejší ako ja.“

Až keď Betsabe prišla o svoju rodinu, ktorá ju odvrhla, keď si Boh vzal jej dieťa k sebe, pochopila čo spôsobila. Bolo to ako by jediným hriechom, spustili s Dávidom veľkú lavínu hriechov. To, čo urobili, ovplyvnilo konanie mnohých. Po všetkom, čo zažila, už vedela, že jediný ku komu sa môže utiekať, je Boh.

„Betsabe dospela aj vďaka svoju trápeniu. Odmalička milovala Dávida a postavila si ho na piedestál ako modlu. Teraz však vedela, že Dávid nie je boh. Bol to obyčajný muž, ktorý bol zvláštny vďaka Božím milostiam.“

Ďalších svojich synov sa Betsabe snažila čo najviac viesť k Pánovi. Učila ich o Bohu všetko čo vedela a poslala ich aj k prorokovi Natanovi, aby sa stále zdokonaľovali v poznaní Boha.

„Pane, ja viem, že na moje hriechy ľudia nezabudnú. No keď sa pozrú na môj život, daj, nech vidia, čo si ty spravil pre nehodnú ženu. Nech vidia, že zo zúfalstva sa môže zrodiť nádej. A ak chcú vypočítavať moje hriechy, nech počítajú aj tvoje požehnania.“

Príbeh o Betsabe a Dávidovi pozná zrejme každý. Ja osobne som ho po prečítaní tejto knihy uvidela v novom svetle. Nikdy pred tým, som si neuvedomila, aké ťažké, to musela Betsabe mať. Keď sa jej úplne zriekla celá rodina, keď s ňou takmer nik v paláci neprevravel slova. Áno zhrešila, áno Boh ju potrestal, ale aj ukázal, aké nekonečné je Božie milosrdenstvo.

„Možno iba tí, čo v živote narobili toľko zmätkov, dokážu pochopiť skutočnú hĺbku Božieho milosrdenstva.“

Táto kniha sa veľmi neponáša na novšie romány Francine Riversovej. Je o dosť kratšia a je to len akési doplnenie, či domyslenie toho, čo sa dočítame v biblii. No práve tých pár detailov a vysvetlení, ktoré doplnila mi pomohli viac pochopiť.

RIVERSOVÁ, Francine. Betsabe: Výnimočné biblické ženy. Trnava: Dobrá kniha, 2014. ISBN 9788071415213.

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...