Tajomnstvo slečny Hancockovej


Obálka knihy Tajomstvo slečny Hancockovej
4/5 - (1 vote)

Román Tajomstvo slečny Hancockovej je tretím dielom úspešnej knižnej série Srdcia na pláni od Kristi Ann Hunterovej. V tomto diely do popredia vystupuje Harriet Hancocková, ktorá akoby povedal Jonas Fitzroy sa niekedy hrá na Boha. Snaží sa meniť životy ľudí v jej okolí podľa svojho najlepšieho uváženia. Hoci to Harriet často krát myslí dobre, nemusí to vždy tak dopadnúť. Jej ďalším „projektom“ má byť Jonas, ktorý príjme jej ponuku na písanie knihy len preto, aby zistil jej pravé úmysly. Tento experiment však dopadne úplne inak ako obaja čakali.

Harriet sa snaží pomáhať svojmu okoliu, no robí to tak, aby si to ľudia ani nevšimli. Napriek tomu, že si ju ľudia v spoločnosti vážia, nie každý schvaľuje jej činy. Jedným z takých ľudí je aj Jonas Fitzroy, brat jej priateľky Sofie. Jonasovi sa jej chovanie zdá manipulatívne a tuší za ním nejaký podraz. A veru nie je ďaleko od pravdy. Slečna Hancocková má totiž tajomstvo, ktoré sa jej darilo množstvo rokov skrývať. Ak vide tajomstvo slečny Hancockovej na svetlo sveta môže prísť o rodinu, priateľov a postavanie spoločnosti.

Jonas mal po smrti rodičov len jediný cieľ, postarať sa o Sofiu. To však už nie je potrebné, keďže si Sofia našla manžela. Jeho život stratil smerovanie a zrazu nevie, čo s časom. Práve do tejto situácie vstúpi Harriet, ktorá mu chce ukázať, čím by sa mohol stať, keby sa trochu viac snažil. Jonasovi sa však nepáči jej manipulácia a vonkoncom nechce pripustiť, že by mohla mať aspoň trošku pravdu. Harriet totiž vidí v druhých to, čo sami na sebe nezbadajú a pomáha im to rozvíjať. Je však jej prílišné naliehanie na ostatných, aj keď s dobrým úmyslom pre ostatných prínosom?

Pár mojich postrehov….

Hoci to tak na prvý pohľad nevypadlo Harriet mala hneď niekoľko skrytých problémov. Po prvé sa snažila rozhodovať o druhých ľuďoch, akoby boli len figúrkami na šachovnici. Posúvala ich niekam, kam by to podľa nej bolo najlepšie a zabránila im tak často krát slobodne sa rozhodnúť. Hoci s dobrým úmyslom, nie je naozaj dobré postrkovať druhých tam, kde možno ani nechcú ísť. Pri čítaní tejto knihy som si uvedomila, že aj ja niekedy dávam nevyžiadané rady. A často krát ich zrejme až nátlakovo opakujem. Hoci mne mohli niektoré postupy pomôcť, nikdy však nemôžem s istotou vedieť, či ten druhý je v úplne rovnakej situácii a či vôbec moju radu chce. Na tomto musím jednoznačne popracovať.

Ďalší Harrietin problém bol, že sa snažila naplniť očakávania druhých, najmä svojho otca. Keď sa však naoko chováme ako svet čaká, zabúdame na to, že v podstate klameme ich aj seba. Poznáte to? A navyše nerobíme to, po čom v skutočnosti chceme a po čom túžime. Mnohí rodičia majú sny o tom, čo budú ich deti robiť. No uvedomujú si, že ich sny sa možno nestotožňujú so snami ich detí? Ja som snívala ísť na inú školu, moja mama mi však odmietla podpísať prihlášky tam kde som chcela ísť. Jej voľba škôl navždy ovplyvnila moje smerovanie. Dúfam, že rovnakú chybu pri vlastných deťoch nespravím.

A čo sa týka Jonasa ten robil podobnú chybu ako Harriet. Staral sa o svoju sestru a jej spokojnosť, no zabudol pri tom na seba a svoje talenty, ktoré mu dal Boh. Nerozvíjal ich a skrýval, hoci svojím talentom mohol tešiť ľudí okolo seba a oslavovať Boha. A čo vy? Rozvíjate svoje talenty a robíte svet krajším miestom?

Viac o knihe už prezrádzať nejdem, aby som už neprezradila príliš. Chcem nám všetkým popriať, aby sme robili nezištné dobré skutky s ohľadom na druhých. Aby sme nepretláčali svoju vôľu, ale nechali každému slobodnú vôľu sa rozhodnúť. Veď aj Boh nám dáva možnosť voľby, hoci vie, že sa nie vždy rozhodneme správne.

Úryvok z knihy…

„Rozprával sa s tým koňom ako s priateľom a to sa mu zdalo nebezpečné. Zamieril preč od chatrče a pokračoval v ceste smerom k domu, v duchu si nadávajúc za to, že tam vôbec išiel. Oddávanie sa spomienkam nezmení, čo sa stalo. Opis jeho pobytu v chatrči pre slečnu Hancockovú znamenal napokon oveľa viac než iba obzretie sa späť.

Možno výlet k chatrči predsa len mal nejaký význam. Pripomenul mu lekciu, ktorú sa tam naučil. Normálne nemával problém dôverovať, že Boh má jeho život vo svojich rukách, ale keď nemal čo robiť, iba neustále premýšľať, odrazu preňho nebolo také ľahké oddať sa tejto dôvere. A my vieme, že milujúcim Boha všetky veci slúžia na dobro. Možno predsa len bude z účasti na projekte slečny Hancockovej aj nejaký úžitok.

Kým nezistí jej pravé úmysly, bude s tváriť, akoby veril jej tvrdeniam. Bude trvať na tom, že ak si chce nárokovať svoje autorstvo, musí prepísať všetko vlastnými slovami. To by ju holo dostatočne roztrpčiť, aby mu odhalila svoj skutočný zámer.“

Ak sa vám moja recenzia na román Tajomstvo slečny Hancockovej páčia určite si prečítajte aj knihu. Ak vás oslovila Kristi Ann Hunterová siahnite aj po ďalších jej tituloch.

HUNTEROVÁ, Kristi Ann, Srdcia na pláni: Tajomstvo slečny Hancockovej. i527.net 2022. Pevná väzba. ISBN: 978-80-8249-047-6

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...