Stav sa o jej srdce


Stav sa o jej srdce
4/5 - (1 vote)

Potom ako sa v Amerike zmenila životná situácia otrokov už nič nie je tak ako kedysi. Hoci už nie je legálne obchodovať s otrokmi a tiež vlastniť ich, mnohí belosi sa k černochom správajú stále povýšenecky. Väčšina spoločnosti im bráni začleniť sa. Našťastie existuje pár odvážnych ľudí, ktorí im chcú pomôcť aj za cenu, že ich spoločnosť vyčlení rovnako ako tých, ktorých bránia. Román Stav sa o jej srdce poodkrýva ťažkú situáciu, akej čelili ľudia v Amerike po občianskej vojne.

Alexandra Jamisonová túžila pomáhať a učiť černochov spoločne so svojím snúbencom Davidom. Ich sen sa však nenaplnil, pretože David náhle zahynul pri tragickom železničnom nešťastí spolu s ďalšími cestujúcimi. Jeho smrť priniesla do Alexandrinho života nielen strach z vlakov ale aj obrovskú prázdnotu a smútok. Jej rodičia sa však rozhodli zaplniť toto prázdno dohodnutým manželstvom. Stalo sa však to, čo nik neočakával. Poslušná dcéra sa vzoprela rodičom a povedala im o pláne učiť na Fiskovej univerzite. Svoje rozhodnutie nezmenila ani po tom, čo ju s prázdnymi rukami vyhodili na ulicu, len v tom, čo mala práve na sebe. Dokáže Alexandra napriek všetkému splniť si svoje sny? Zvládne život v ťažkých podmienkach bez komfortu, na ktorý bola od narodenia zvyknutá? Vyplní učenie dieru v jej srdci po Davidovej smrti?

„Sledoval ju, kým rozprávala, a jej nadšenie mu preniklo do vnútra a dotklo sa mu srdca. Veľmi rád sa na ňu díval – ako jej žiarili oči, keď sa smiala, ako neprítomne točila pramienok vlasov, ktorý sa jej uvoľnil zo sponky, ako stisla prery, keď sa odmlčala a hľadela do diaľky. Takmer videl, ako sa jej v hlave rodia myšlienky.“

Sylas Rutlage prišiel do Nashvillu z dvoch dôvodov. Po prvé chcel získať zákazku na postavenie častí železnice, ktorá má viesť priamo cez nashvillský statok Belle Meade, ktorý patril generálovi Heardingovi. Po druhé chce zistiť pravdu o tom, či bol jeho nevlastný otec, najlepší muž akého kedy poznal, zodpovedný za tragickú vlakovú nehodu, v ktorej zomrelo veľké množstvo ľudí. Zistiť pravdu je však oveľa ťažšie ako čakal. Väčšina svedkov zomrela priamo v deň nehody a tých pár, čo prežilo, buď nechce hovoriť alebo už v Nashville nežijú. Po určitom čase však zisťuje, že oba ciele si vyžiadajú oveľa viac námahy ako čakal. Aby sa dokázal začleniť do tunajšej spoločnosti využije pomoc slečny Alexandry Jamisonovej, ktorá sa stane jeho osobnou učiteľkou. Podarí sa niekedy očistiť Sylasovi otčimovo meno a získať vytúženú zásielku?

„Nikto nevie, čoho je naozaj schopný, kým ho Boh nezavedie na miesto, kde si uvedomí, že svoju silu nemôže porovnávať s jeho. Prikáže ti, aby si vykročila, ale ty sa poobzeráš a vidíš pred sebou iba vzduch. Ale on ťa volá. Až keď mu konečne dôveruješ a vykročíš do prázdnoty, zistíš, že stojíš na pevnej zemi.“

Román Stav sa o jej srdce sa mi veľmi páčil najmä preto, že autorka veľmi verne vykreslila vtedajšiu zložitú situáciu. Čím viac autorka opisovala ťažkú situáciu černochov, tým viac som mala chuť dozvedieť sa o tejto téme. Taktiež vzrástol môj obdiv ku odvážnym mužom a ženám, ktorí sa rozhodli nezištne pomôcť slabším napriek odsúdeniu okolia. Človek je nútený zamyslieť, či by dokázal aspoň z časti konať ako oni. Jedna vec je keď nás vylúči spoločnosť za pomoc menšine, ale keď nás odvrhne rodina či najbližší, to je už niečo celkom iné.

V úvodných kapitolách sa dejová línia rozvíja pomalšie, no to sa postupne zlepšuje. Celkovo vnímam knihu veľmi pozitívne. Veľmi ma potešilo, že autorka vsadila román do skutočného prostredia, ktoré doplnila reálnymi skutočnosťami. V tomto prípadne to nebol len statok Belle Meade, ale aj Jubilejný speváci, ktorí koncertovali po krajine, aby získali finančné prostriedky na chod Fiskovej univerzity.

„Boh mi už dávno ukázal, že nesmiem dovoliť strachu, aby ma ovládal. Pretože ma napĺňa jeho všemohúcnosť. Tá istá sila, čo podľa Písma vzkriesila Krista z mŕtvych, býva aj vo mne, aj vo vás a koná podľa jeho dobrotivej vôle. Nech je už akákoľvek.“

V románe Stav sa o jej srdce samozrejme nechýbala ani láska či krásne a podnetné myšlienky o Bohu. Rozhovory o Bohu, ktoré viedli postavy boli miestami tak hlboké, že mi dlhšie doznievali v hlave. Ak by som mala knihu porovnať s ostatnými o statku Belle Meade, táto sa mi páčila najviac. Z ďalšej autorkinej tvorby ma zaujali ešte príbehy z Belmotu: Nadpozemská melódia, Výnimočná krása a Nezmazateľný dojem. Želám vám príjemné čítanie.

 

ALEXANDEROVÁ, Tamera. Stav sa o jej srdce. Prvé vydanie. i527.net 352 strán. Brožovaná väzba. ISBN:9788089822393

 

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...