Obloha na jeseň


Obalka_knihy_obloha_na_jesen
4/5 - (1 vote)

Tretí diel romance Hostinec Bluebell má melancholicko-romantický názov Obloha na jeseň. Ak ste čítali prvé dva diely, zrejme ste si podobne ako ja zamilovali súrodencov, ktorí sa spoločnými silami starajú o hostinec ich zosnulých rodičov. Všetci traja súrodenci dali nabok svoje túžby a sny, aby dosnívali sen svojich rodičov. Najmladšia zo súrodencov Grace si začala svoj sen plniť ako prvá, no v tom diely ju čaká veľká výzva – konečné osamostatnenie. Jej súrodenci sa chcú z Bluebellu odsťahovať plniť si konečne svoje vlastné sny, ktoré stopli po náhlej smrti ich rodičov. Ako v každej romanci aj tu prichádza na scénu mladý muž, ktorý už bez tak zložitú Gracinu situáciu ešte viac skomplikuje…

Len tak na úvod niečo o Grace…

Hostincu sa konečne začína dariť, takže ho súrodenci Benettovci môžu predať ako pôvodne plánovali. Levi má plnú hlavu nielen z predaja hostinca, ale aj jeho nadchádzajúcej svadby s filmovou hviezdou. Molly už je hlavou v zahraničí a pomaly plánuje ich nový život s Adamom. V Bluebelly ostane len Grace, ktorá si musí začať hľadať nové miesto na prevádzkovanie svojej požičovne.

Hoci je Grace mladá, má plnú hlavu dobrých nápadov. Chce nielen požičiavať výstroj, ale robiť aj sprievodkyňu v horách pre turistov. Či si však uvedomuje všetku zodpovednosť, ktorá bude ležať na jej pleciach je veľmi otázne. Samozrejme, že sa dosť vecí naučila pri spoločnom vedení hostinca so súrodencami. No bude to predsa len iné, keď na to bude sama. A hlavne, keď jej súrodenci nebudú dosť blízko na to, aby jej v prípade potreby pomohli.

Všetko sa viac zamieša keď príde na scénu Wyatt

Špeciálny agent Wyatt Jennings prichádza do Bluebellu v Severnej Karolíne na nútenú dovolenku. Po tom, čo ho postrelili pri práci sa mu vrátili zlé spomienky na matkinu vraždu. Hoci bol vtedy ešte malý chlapec, tá hrozná scéna mu po nociach zas a znova ožíva v snoch. Niet potom divu, že v práci podáva mizerný výkon a tak ho šéf z hodiny na hodinu vykáže z kancelárie na nútenú dovolenku.

Wyattovi je jasné, že takto to ďalej ísť nemôže a tak sa rozhodne vrátiť na miesto, kde sa to všetko začalo. Spočiatku si myslel, že sa vráti len do mesta a nie do ich domu. No zhodou okolností majú voľné izby na prenájom práve v dome, kde vyrastal so svojimi rodičmi. Z jeho ponurých a smutných myšlienok ho vytrhne hneď za príchodu sympatická Grace, ktorá ako sa dozvedel jej jednou z majiteľov hostinca.

Po pár dňoch a spoločných rozhovoroch prídu spoločne na to, že si môžu vzájomne pomôcť. Grace si potrebuje vyskúšať prácu sprievodcu a Wyatt potrebuje nájsť miesto, kde zavraždili jeho mamu. Napriek prekvapivej otvorenosti, ktorú medzi sebou do začiatku majú, skrývajú to, čo ich až priveľmi ťaží. Ich spoločné putovanie im nepomôže nájsť len miesto, ktoré Wyatt tak úpenlivo hľadal, ale aj samých seba a ešte niečo navyše…

Čo dodať…

Obloha na jeseň bola príjemným zakončením tejto romantickej série. Čo ma však sklamalo je, že niektoré časti boli veľmi ľahko predvídateľné. Napriek tomu sa kniha veľmi dobre čítala a prečítala som ju v priebehu pár dní. Je ideálnym spoločníkom na dovolenku alebo voľný víkend.

Samozrejme, že aj v tejto knihe som našla niečo, čo ma zaujalo. Tento krát to bola trauma preživšieho. Je smutné, že obete sa veľmi často uzatvárajú do seba, hoci okolie sa snaží všemožne im pomôcť. Ešte smutnejšie je, že trauma, nech už pramení z čohokoľvek, vie pretrvať dlhé roky. A rovnako dlhé obdobie, vie negatívne ovplyvňovať ich konanie a vzťahy.

Presne tak to bolo v prípade Grace a Wyatta. Obaja si prežívali svoje traumy hlboko vo svojom vnútri a pred svetom sa tvárili ako nič. Toto je podľa môjho názoru veľmi nebezpečné, pretože to môže dospieť do bodu, kedy im už najbližší nebudú schopný pomôcť. Do pomoci sa však nedá nútiť. Okolie sa podľa môjho názoru môže za obete modliť, ponúkať pomocnú ruku či vrúcne objatie bez slov. No nanútený rozhovor môže toho ešte viac pokaziť.

Je zaujímavé, no pochopiteľné, že obeti najlepšie porozumie iná obeť. No je nesmierne dôležité, aby sme akékoľvek obete vo svojom okolí neprehliadali. Aby sme boli viac vnímavý a otvorený pomôcť každému, kto to potrebuje. A toto nám všetkým prajem, aby sme vždy boli ochotný byť oporou pre druhých, podobne ako Grace a Wyatt.

Krátka ukážka z knihy

„Mal v pláne nechať Grace pri chodníku a pokračovať sám. Nebol si istý, čo bude prežívať, keď príde na miesto, ktoré mu navždy zmenilo život. No keď sa tak nežne, starostlivo opýta la, či má zostať, uvedomil si, že ju chce mať pri sebe. Jej prítomnosť ho upokojovala, potreboval jej dotyk. Dôkazom bolo prudko bijúce srdce, nepravidelný pulz a myseľ plná divokých myšlienok.

Došiel na vrchol nízkeho svahu a civel na plytkú kotlinu, okolo ktorej sa týčili ihličnaté stromy. Miesto sa takmer nijako nelíšilo od miesta, odkiaľ práve prišli, ale bez pochýb vedel, že práve toto je ono.

Zbehol dolu k miestu, kde stanovali. Zabudol na vôňu práchnivejúcej zeme. Zabudol na hrče koreňov, ktoré sa vystrkovali spod popadaných listov a pomedzi padnuté stromy obrastené machom.

Už si spomínal.

Mohol len tušiť, kde presne mali postavený stan, ale na tom nezáležalo. Toto je miesto, kde sa jeho mama naposledy smiala. Tu sa s ním naposledy rozprávala. Tu sa naposledy nadýchla.“

Príjemné čítanie prajem

Vaša knihomoľka

HUNTEROVÁ, Denis. Hostinec Bluebell 3: Obloha na jeseň. i527.net. Brožovaná väzba. 288s. 2023. ISBN: 978-80-8249-111-4

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...