Čas tancovať

Čas tancovať

5/5 - (1 vote)

Nenechajte si ujsť román Čas tancovať od Karen Kingsbury, ktorý je určený hlavne pre manželské páry. Hlavní hrdinovia tvoria nádherný pár. Od chvíle, ako si pred Bohom a ľuďmi dali svoje „áno“, stali sa inšpiráciou, príkladom pre ostatných. Ak aj nejaké manželstvo stroskotá, každý verí, že Eme a Martinovi sa to nemôže stať. Sú skalou pre svoje okolie, no najmä pre svoje deti. Pre všetkých sú dôkazom, že šťastné manželstvo až do smrti existuje. Takto to vyzerá navonok. Pohľad zvnútra vzťahu je však iný.

„Stratiť Martina bolo ako stratiť časť seba samej, kus histórie, ktorá patrila nielen jej, ale aj jej otcovi. Emu pri pozorovaní spiaceho otca bolelo srdce. Povedala mu pravdu – no bola to jej vina.“

Martin už veľa mesiacov považuje svoju kolegyňu Charlene za spriaznenú dušu – tú, ktorej možno povedať o prežívanej radosti i starosti, ktorá sa smeje a je plná života, ktorá si ho váži a chce s ním tráviť čas. Ema sa cíti preťažená starostlivosťou o domácnosť, deti, starnúceho otca, termínmi v práci a podvedená vznikajúcim vzťahom jej manžela. Najväčšie zranenia si však spôsobujú navzájom. Každý pokus o rozhovor stroskotá, skončí hádkou, urážkami a ďalšou bolesťou. Kam sa podela ich láska?

„Jemne ju chytil za ruku a viedol v malých kruhoch, tancoval len s ňou na melódiu života, zatiaľ čo ich anjelici spali vo vnútri. Nevšímala si miesta, kde bol na dreve ľad, v Martinových rukách bola v bezpečí; balerína, ktorú viedol po najväčšom tanečnom parkete sveta.“

Zdá sa, že niet cesty späť. Rozvod je jediným možným východiskom. No pred jeho oznámením deťom ich predbehne dcéra Nikol s radostnou správou o svojom zasnúbení. Martin s Emou sa rozhodnú správu o rozvode odložiť až po svadbe. Znamená to šesť mesiacov schizofrenického predstierania šťastného manželstva. Ako sa stalo, že sa rozvádzajú kresťania, ktorí dostali svoju vieru do vienka? Je uzdravenie vzťahu možné?

„Martin sa na ňu uprene zadíval. „Aký je podľa teba dôvod, že sme sa dostali do tohto stavu? Kedysi dávno sme asi prestali milovať jeden druhého. No neprestal som len ja, Emy. Prestali sme obaja.“

Knihe Čas tancovať, by som vytkla len prvoplánovosť pri rozuzlení a snáď miestami veľmi spomalený dej. Na druhej strane ma táto kniha veľmi príjemne prekvapila, pretože ako jedna z mála popisuje problémy v manželstve kresťanov. Nečakajte tu nejaký ucelený dej, je písaná skôr ako spomienky na smutné i veselé chvíle a trefný popis prežívania situácií z pohľadu Emy i z pohľadu Martina. Mnohé sú dôverne známe takmer každému manželstvu. Autorka v nich nastavuje zrkadlo, aby sme si uvedomili, na ktorom mieste v hodnotovom rebríčku sa ocitol Boh, na ktorom manželský partner, deti, práca, … Rovnako sa mi páčilo, že oslovuje i mladých ľudí pripravujúcich sa na vstup do manželstva, pričom strháva ružové okuliare „budeme žiť šťastne až do smrti“ ukazujúc na nevyhnutnosť každodenného budovania vzťahu.

 

KINGSBURY, Karen.  Čas tancovať  . Prvé vydanie. Advent – Orion Vrútky 2017. 333s. ISBN 978-80-8071-197-9.

 

spacer

Komentáre

Leave a reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...