Rozvod


Rozvod
5/5 - (1 vote)

Hoci bol román Rozvod napísaný už v roku 1938, má hlboké posolstvo pre súčasnosť. Téma rozvod je dnes veľmi aktuálna, ba dokonca by som povedala, že niektorí ju považujú za takú bežnú vec, že sa nad tým už ani nepozastavujú. Je veľmi smutné, že to, čo bolo kedysi tabu a dialo sa minimálne, sa dnes považuje za normálne. Vždy vyvolá veľmi veľa zranení na strane rodičov i detí. Tento nadčasový psychologicko-kresťanský román nám ponúka možnosť nahliadnuť do osudov rodiny, ktorá kvôli rozvodu veľa vytrpela.

„Mária povedala, že ona už neverí. A už nechápe svojho manžela. Boh, ktorý ich mal spájať, stal sa príčinou rozchodu…“

Jakubovi sa začal rúcať jeho život, keď jeho manželka Mária vyhlásila, že prestala veriť v Boha. Tento fakt veľmi skomplikoval ich život, pretože Mária začala odsudzovať všetko, čo sa týkalo Boha a tiež všetkých, ktorí s ním mali niečo spoločné. Zašla až tak ďaleko, že jednoducho odišla nielen od manžela, ale aj od malého syna Františka, ktorý ju v tomto krehkom veku veľmi potreboval. Sebecky sa rozhodla pre rozvod a v priebehu krátkeho času si našla nového manžela, ktorý zmýšľal rovnako ako ona.

Mária svoju vieru pochovala veľmi hlboko do svojho srdca. Tichý hlas Boha sa však začal ozývať s príchodom nového syna Jána. Kvôli manželovi Renému Dernisovi sa Mária snažila udusiť plamienok viery, ktorý v nej začal plápolať. No nečakané stretnutie so starým priateľom Michalom otvorilo malému Jánovi dvere k viere a Ježišovi. Nikto by takýto zvrat nečakal, pretože Michal bol neveriaci človek, ktorý kategoricky popieral existenciu Boha. Ako je možné, že neveriaci muž rozpráva o Bohu a viere akoby bol veriaci?

„Dobrá moja mamička, nech je Pánovou vôľou čokoľvek , nech má s nami akýkoľvek plán, my sa pred ním skloníme.“

Kniha Rozvod ma hlboko zasiahla. Hoci o rozvode mnohé počujeme, či dokonca poznáme mnohých ľudí, ktorí si touto ťažkou situáciou prešli, nedokážeme sa vcítiť do ich situácie. Táto kniha aspoň z malej časti poodkrýva, čo sa stane s takto kruto rozdelenou rodinou. Zranenia detí i samotných manželov sa z toho častokrát nevedia dostať.

Autor Pierre Maurice napísal v skutku nadčasový román, v ktorom excelentne opísal nielen postavy a situácie, ale aj ich pocity. Hoci má tento román len 147 strán, je dostatočne rozpracovaný a nesmierne pútavý. Ja som ho prečítala za pol dňa a bola som mnohými situáciami tak dojatá, až som plakala.

„Dojemné znamenie nežnej prozreteľnosti vidím v tom, že dnes Boh zbližuje dve duše, ktoré ranilo to isté slovo: rozvod.“

Boh v románe Rozvod zohráva veľmi dôležitú a kľúčovú úlohu. Príbeh sa rozbieha práve pre stratenú vieru a v závere sa završuje neočakávanými udalosťami a veľmi silnou vierou. Autor krásne ukazuje Božie nevyspytateľné chodníčky, po ktorých vedie hrdinov tohto príbehu.

Som veľmi vďačná, že vydavateľstvo SSV sa rozhodlo opätovne vydať román Rozvod, pretože inak by som sa k nemu nedostala. Je to jedna z kníh, ktorú vrelo odporúčam prečítať si. Táto kniha vám ponúka nielen príjemný čas na čítanie, ale aj silné posolstvo. Ak sa vám kniha páčila, môžete si ju pohodlne kúpiť na zachej.sk

MAURICE, Pierre. Rozvod. SSV. Tretie vydanie. 2017. 147s. ISBN:978-80-8161-243-5

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...