Ako byť šťastná s 1, 2, 3… deťmi


Ako byť šťastná s 1, 2, 3... deťmi
5/5 - (1 vote)

Ak máte po krk náročných kníh o výchove, rodičovstve, manželstve a túžite po niečom sviežom a vtipnom, vrelo vám odporúčam knihu Ako byť šťastná s 1, 2, 3… deťmi. Autorka Rosa Pich-Aguilera Roca je veľmi skúsená matka, vďaka ktorej pochopíte, že je možné vychovať nielen dve až tri deti, ale dokonca šestnásť detí. Vďaka jej životnému príbehu uvidíte, že každé dieťa je obrovské požehnanie. Vaše deti nielenže nebudú hladné, ale budú aj študovať a vyznávať správne hodnoty ako vy.

„Keď sú náklonnosť a láska preukazované skutkami, časom sa tomu druhému akoby pripodobníme.“

Myslím, že hoci nesúhlasím s touto autorkou vo všetkých názoroch, mnohé jej myšlienky a rady budú na osoh mnohým rodičom. Kniha je rozčlenená do tridsiatich krátkych kapitol, na ktoré si nájdu čas aj tí zaneprázdnenejší rodičia. Kapitoly majú 3 až 5 strán a zväčša obsahujú nielen múdre myšlienky, ale aj vtipné príbehy autorkinej rodiny.

„Deti nás učia nehľadieť na seba a myslieť viac na druhých.“

Ako byť šťastná s 1, 2, 3... deťmi

Veľmi ma povzbudilo čítanie o rodine, ktorá prijala osemnásť detí napriek tomu, že prvé tri deti boli choré a dve z nich zomreli. Obdivujem ich za to, že napriek dohováraniu lekárov a rodiny nepodľahli tlaku a prijali aj ďalšie deti. Museli veľmi dôverovať Bohu, keď mali silu prijať ďalších pätnásť detí a stále sú otvorení novému životu.

Kniha Ako byť šťastná s 1, 2, 3… deťmi vám môže pomôcť aj s praktickými vecami, pretože obsahuje aj takéto kapitoly: Ako vyjsť s peniazmi do konca mesiaca? Výber školy. Výchova lídrov. Odmeny a tresty a mnohé podobné. Pri čítaní knihy ma potešilo, že nie som jediná, ktorá rieši veľké nákupy, časté hádky detí, tresty, odmeňovanie, rozdeľovanie domácich prác a podobne. Autorka má však o tri štvrtiny detí viac ako ja, takže ju veľmi obdivujem, že to tak dobre zvláda.

„Niekedy my unavené matky radšej dáme dieťaťu cukrík, aby bolo ticho, ale nerobíme mu tým dobrú službu. Deti potrebujú počuť nie, nie a nie. A nie, že zmeníme názor kvôli jednej scéne.“

Zároveň mi pripomenula, že rovnako, ako sa chováme pri výchove prvého dieťaťa, máme sa chovať aj pri výchove ďalších, napriek únave a pokročilému veku. Aj tomu poslednému dieťaťu máme odovzdať tie isté hodnoty, ktorým veríme. Hoci s každým pribúdajúcim dieťaťom máme stále viac povinností a únavy, nesmieme tiež zabúdať na naše manželstvo. Deti potrebujú nielen stravu a výchovu, ale najmä rodičov, ktorí sa milujú, prejavujú si náklonnosť a vedia sa uzmieriť po hádke.

„Ak nie sme schopní vychovať naše deti v Láske, naučiť ich milovať tú Najvyššiu bytosť, ktorá im dala život, ako ich potom budeme môcť naučiť milovať blížneho?“

Hoci mala kniha len 120 strán, je veľmi podnetná a užila som si každú jeho stránku. Ak vás oslovila moja recenzia, knihu si môžete pohodlne kúpiť na zachej.sk

PICH-AGUILERA ROCA, Rosa. Ako byť šťastná s 1, 2, 3… deťmi. Prvé vydanie. Akadémia rodiny. 2014. ISBN: 978-80-89342-62-4

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...