Stála som pri bráne neba a pekla


Stála som pri bráne neba a pekla
5/5 - (1 vote)

Ja zaujímavé, ako si ma niektoré knižky nájdu. Knihu Stála som pri bráne neba a pekla mi požičala kamarátka Katka. Každú chvíľu si vymieňame knihy, ktoré nás zaujmú a máme pocit, že pre tú druhú sa hodia. Keď mi ju vkladala do rúk povedala vetu, po ktorej ma hneď zaujímalo čo v tej knihe asi bude. „Chceš tu knihu naozaj čítať, lebo po nej sa zmeníš. Po jej prečítaní už človek nemôže zostať taký aký je. Aj ja sama som pochopila, čo všetko je v mojom živote zlé. Naozaj ju chceš?“ Po tomto jej vyhlásení mi bolo jasné, že tú knihu jednoducho musím prečítať.

„Nie nemilovala si svojho Pána Boha nadovšetko! A ešte oveľa menej si milovala svojho blížneho ako samu seba! Sama si si utvorila svojho Pána Boha, upravila si si svojho Boha, ako sa ti práve hodilo. Dopriala si Pánu Bohu miesto len v okamihoch svojho života, keď si bola v najväčšej núdzi.“

Zo začiatku som mala z knihy pocit, že je to zas raz jeden skutočný príbeh, ktorý je síce úžasný, ale pochybovala som o tom, že by mohol nejako vytŕčať z radu. Povedala som si, že na tých 55 strán sa nemôže vopchať žiadny poriadny skutočný príbeh. Kto by nakoniec povedal, že táto útla a napohľad všedná knižka ma tak osloví.

„V knihe života som totiž tiež mohla vidieť, ako vzniká život. Videla som  ako sa naša duša tvorí v okamihu, keď sa stretne spermia s bunkou vajíčka. V tom okamihu preskočí prekrásna iskra, ktorá vyžaruje svetlo, ktoré má svoj pôvod  slnečnom svetle Boha Otca.“

Vo veľa veciach mi kniha otvorila oči a prinútila ma rozmýšľať o tom, čo robím a ako sa správam. Boh Glorii ukazoval, že desatoro treba vnímať v oveľa väčšom ponímaní. Ukázal jej, na príkladoch z jej vlastného života, ako veľmi ovplyvnila druhých ľudí. Aj ja som rovnako ovplyvnila druhých? Ovplyvnilo moje správanie či moje reči niekoho tak, ako Gloriiné? Myslím, že áno. No musím sama seba v pravde odpovedať. Ovplyvňujem druhých v dobrom či v zlom?

„Moje bohatstvo im, mojej matke a otcovi z jednoduchých pomerov, mňa vyvýšilo, ako nejaké božstvo, ktoré oni sami, zaslepení mojimi peniazmi, naozajstne uctievali. A táto situácia vytvorená mamonou, mi tiež dovoľovala , aby som po svojich rodičoch v drzej svojvôli šliapala.“

V každom prípade, teraz, po prečítaní knihy Stála som pri bráne neba a pekla viem, že musím rozmýšľať o tom, ako konám. Nemyslieť len na seba, ale hlavne na Boha a druhých. Verím tomu, že táto mala knižočka dokáže každému, kto má otvorené srdce, ukázať, kde má svoje rezervy pre zlepšenie. Preto skúsme po prečítaní knihy viac milovať, viac sa darovať a viac rozmýšľať čo alebo kto je naším bohom. Kráčame svojimi skutkami smerom do pekla či do neba?

GLÓRIA, Polo. Stála som pri bráne neba a pekla. Nitra: Publica, 2008, 55 s. ISBN 9788096986743.

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...