Kliatba Misty Wayfairovej


Kliatba Misty Wayfairovej
4.7/5 - (3 votes)

Jaime Jo Wrightová nám opäť ponúka knihu plnú dobrodružstiev i hororových scén. Kliatba Misty Wayfairovej ovplyvnila nielen ľudí v minulosti, ale i súčasnosti. Záhady, ktoré sa dejú kvôli znepriateleniu dvoch rodín si mnohí obyvatelia Pleasant Valley vo Wisconsine nevedia vysvetliť a tak ich považujú za nadprirodzené. Hlavné hrdinky Thea a Heidy postupne odhaľujú, že ich životy ovplyvnila záhadná smrť Misty Wayfairovej.

„Ľudia, ktorých videla – vrátane tej ženy – neboli mŕtvi, ale ani celkom živí. Simeon akoby zachytil dušu zaseknutú medzi dvomi svetmi, uväznenú kdesi v strede ako otrok, ktorá Hnedokáže zhodiť okovy.“

Pátranie v mestečku Pleasant Valley nešlo vôbec tak ako si to Thea Reedová predstavovala. O jej matke, nik nepočul a tak strácala nádej, že vôbec niečo zistí. Už jej ostávalo len jediné, preveriť psychiatrickú liečebňu, ktorá sa nachádzala kúsok za mestom uprostred lesa. Aby získala prístup k záznamom, pomáha správcovi Simeonovi Coylovi fotografovať pacientov. Hľadaním svojej matky, na ktorú mala len jednu matnú spomienku však odhalí aj ďalšie tajomstvá, ktoré spustia sériu nečakaných udalostí.

„Možno prvý raz v živote niekto správne prečítal jednu z jej obáv. V tomto prípade to bol strach, že je ako Misty Wayfairová. Zatúlaná, osamelá, pomýlená a ponechaná sama pre seba, akoby sa všetci báli odhaliť jej ozajstnú tvár. Skutočnú osobu ukrytú za neúctivými úsečnými odpoveďami, za výbušnosťou a hlboko zakorenenou úzkosťou.“

Heidy Laneová odjakživa priťahovala problémy. Všetko do čoho sa pustila sa zmenilo na katastrofu. Navyše už od malička trpela úzkosťou. Jej vlastná rodina ju v ťažkých chvíľach nedokázala podržať a tak od nich na mnoho rokov odišla. Nevrátila sa ani na pohreb vlastného otca, ani keď jej matke diagnostikovali demenciu. Prišla až teraz po záhadnom liste od svojej duševne chorej matke, ktorá ju však po návrate vôbec nespoznáva. Sestra Vicki ju ignoruje a navyše aj obviňuje z čudesných udalostí, ktoré sa odohrali po jej príchode. Jediní, ktorí Heidy veria a snažia sa jej pomôcť sú Crawfordovci. Situácie sa stále viac vyostrujú a začínajú byť nielen strašidelné, ale aj životu nebezpečné.

Príbeh oboch mladých žien je veľmi podobný. Obe žili život, v ktorom sa cítili osamelé a nechcené. Za celý život sa mohli spoľahnúť len sami na seba. Majú veľký problém komukoľvek dôverovať a tiež pustiť si niekoho pod kožu. Pri hľadaní svojej pravej identity a cieľa vo svojom živote sa až príliš zamerali na seba a svoje problémy. V ich životoch panoval dokonalý chaos a tiež strach. Keď obe zažívajú beznádej, prichádza k nim svetlo skrze ľudí, ktorých im Boh pošle do cesty, aby im pomohol  nájsť nielen vieru, ale aj uzdravenie duše, ktoré obe tak veľmi potrebujú.

„Možno má Simeon pravdu. Mala by prestať hľadať zmysel života a namiesto toho by sa mala usilovať zistiť, kto je jej Stvoriteľ. Azda práve tento príbeh  ju upokojí najväčšmi na svete. Príbeh väčší, než je ten jej. Príbeh o stvorení a význame znamená omnoho viac ako rozpadnutá rodina a šepot dávneho ducha, ktorý ich bude istým spôsobom navždy mátať.“

Pri čítaní knihy Kliatba Misty Wayfairovej som sa miestami naozaj hororovo bála. Začiatok sa síce trochu dlhšie rozbiehal a zdal sa mi trochu rozpoltený, no postupne sa kniha stavala ucelenejšou a gradovala veľmi príjemným niekedy až akčným tempom. Autorka má veľký talent zaujať čitateľa tak, že má problém odložiť knihu z ruky. Bola som prekvapená, že si vybrala tak veľmi zložitú oblasť duševných chorôb a psychiatrických liečební. Liečenie duševne chorých je aj v súčasnosti veľmi zložité, no v minulosti bolo aj veľmi drastické. Na chorých sa robili strašné pokusy, na ktoré niekedy doplatili vlastným životom. Danú problematiku popísala veľmi realisticky a aj vďaka tomu ma táto kniha veľmi bavila. Tiež sa mi páči, že aj do takéhoto dobrodužno – hororového žánru sa jej podarilo vložiť krásne hlboké myšlienky o našom Stvoriteľovi.

Ak máte radi podobné knihy odporúčam vám prečítať aj Tajomstvo domu na Foster Hille, Bez stopy a Studený výstrel.

Ak vás zaujala moja recenzia na knihu Kliatba Misty Wayfairovej môžete si ju pohodlne zakúpiť na kumran.sk

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

WRIGHTOVÁ, Jaime Jo. Kliatba Misty Wayfairovej. Prvé vydanie. i527.net. 2019. 344s. ISBN: 978-80-89822-30-0

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...