Po čom vždy túžila


Po com vzdy tuzila
5/5 - (1 vote)

Ak hľadáte knihu, od ktorej sa nebudete chcieť odtrhnúť, vrelo vám odporúčam román Po čom vždy túžila. Autorka Lynn Austinová na takmer 500 stranách vykreslila nevšedný príbeh nie jednej, ale rovno troch žien. Životné rozhodnutia a častokrát neľahká životná situácia ovplyvnili nielen ich, ale vždy aj ďalšiu generáciu. Keby o tom vedeli dopredu, mnohé by zrejme spravili inak!

Hneď na začiatku sa román priblíži všetkým mamám, ktoré majú problém so svojimi deťmi v puberte. Kathleen so svojou dcérou Joelle majú klasický vzťahový problém – nevedia pochopiť činy tej druhej. Kathleen, ako zrejme každá mama, chce dopriať svojej dcére všetko, čo jej  samej kedysi chýbalo. Neuvedomuje si však, že najviac by jej dala, keby jej odhalila svoje vnútro. Na druhej strane, Joelle mamu nevedomky trápi svojimi skutkami, ktoré ju najviac zraňujú, pretože jej pripomínajú smutnú a ťažkú minulosť. Situácia je už tak vyhrotená, že sa Kathleen rozhodne vyhľadať pomoc, aby zachránili svoj vzťah.

„Spomienka na Joelle ako bábätko jej vohnala slzy do očí. Prečo jej nikdy nedokázala dostatočne prejaviť lásku? Túžila si ju privinúť a pripútať k svojmu srdcu, ale bránil jej v tom príšerný strach, že ju sklame, že pošliape jej dôveru… rovnako kruto, ako bola pošliapaná jej vlastná dôvera. Videla, ako sa jej dcéra vzďaľuje, a tak rada by ju pritiahla späť prv, než bude neskoro. Ale ako? Ak jedinou cestou, ako zachrániť Joelle, je vŕtať sa vo vlastnej minulosti, podstúpi to.“

Kathleen ma vo svojom vnútri množstvo múrov, za ktoré len tak niekoho nepustí. Rozmýšľanie o minulosti jej spôsobuje bolesť a prinavracia hanbu. Až kým nezačne rozhovor s Joelle do minulosti vôbec si neuvedomí, ako negatívne jej minulosť ovplyvnila jej rodinu. Zranenia, ktoré utŕžila od svojich najbližších a hlavne od jej mamy Eleanor, ju ešte stále ťažia na duši. Nikdy však nerozmýšľala nad tým, že aj jej mama mohla zažiť niečo veľmi bolestné, čo ju úplne zmenilo. Vďaka spoločnému času a hlavne rozhovorom sa postupne začínajú rozmotávať dávno zabudnuté, no veľmi dôležité časti príbehu.

Zrazu je jasné, prečo bola Eleanor mamou, za ktorú sa musela častokrát hanbiť. Konečne pochopila aj zlý vzťah jej mamy a babičky Fiony. Všetko by bolo úplne inak, keby sa rozhodli opačne. Ich život mohol byť jednoduchší, no bohužiaľ urobili zlé rozhodnutia a tiež stretli ľudí, ktorí ich využívali a klamali im.

„Ľúbim ťa sa hovorí ľahko, povedala mi Fiona, keď som dospievala. Počula som to veľakrát a aj ty budeš tie slová počúvať často, pretože si pekná, Kathleen. Ale vieš, ako zistíš, či ti ten človek hovorí pravdu? Pokrčila som plecami. Nepočúvaj slová, zlatko. Slová sú lacné. Nie, všimni si, čoho je ochotný sa kvôli tebe vzdať. Nech ti ukáže, ako veľmi ťa ľúbi.“

Autorka Lynn Austinová nepoužila vo svojom románe nereálne situácie. Ba práve naopak, opísala také situácie, ktoré by sa mohli stať aj dnes. Keď sa dobre začítate do ich príbehu, spýtajte sa sami seba, čo by ste robili v ich situácii. Niekedy aj my naivne veríme ostatným, no mali by sme sa pri každom rozhodnutím opýtať Boha, či je to správne. Zlé rozhodnutia majú niekedy až fatálne následky na našu budúcnosť a častokrát aj na budúcnosť našich detí.

Aj ja si sama na sebe uvedomujem, že mnohé chyby, ktoré robím pri výchove detí alebo vzťahoch s ľuďmi, robím kvôli mojim zlým skúsenostiam z minulosti. Keď som čítala román Po čom vždy túžila, spomenula som si na jednu situáciu s naším synom Matúškom.

Bola som zase raz v koncoch ako mu už po x-tý raz niečo opakujem, keď som povedala vetu: „Keby si mal také detstvo ako som mala ja, bol by si vďačný, za to, ako sa máš.“ Po jeho nechápavom výraze a tiež preto, že sme mali práve priestor na rozhovor, som mu dovolila načrieť do môjho detstva. Po opise, pri ktorom mi išli slzy do očí, mi zrazu môj syn povedal: „Prepáč, mami.“ Viac nebolo treba, pochopil. Mal ešte nejaké otázky, no podstatné bolo, že rozhovor o minulosti a zraneniach upokojil nielen jeho, ale aj mňa.

A toto vám všetkým vrelo odporúčam. Nebojte sa. Otvorte sa. Rozprávajte sa o svojej minulosti so svojimi blízkymi. Je to veľmi potrebné pre vaše vzťahy. Chcite poznať minulosť a bolesť vašich blízkych, upevní to váš vzťah!

Tiež vám odporúčam aj staršiu knihu od autorky Odlúčení.

Do skorého čítania 🙂

AUSTINOVÁ, Lynn. Po čom vždy túžila. Kumran.sk 2022. Mäkká väzba. 456s. ISBN: 978-80-89993-67-3

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...