Zlodejka z Korintu


Zlodejka z Korintu
5/5 - (3 votes)

Príbeh Zlodejka z Korintu od Tessy Afsharovej sa odohráva v prvom storočí. Prví kresťania začínajú postupne prenikať do mnohých miest. Korint, hoci krásny a bohatý, bol miestom skazeným a nebezpečným. Hlavná hrdinka Ariadne sa po rokoch vracia k otcovi do rodného mesta a začína si naplno užívať život, keďže u matky bola držaná veľmi na krátko. Životná cesta, ktorú si vybrala však nie je správna a navyše nebezpečná. Práve to nebezpečenstvo jej imponuje a zapĺňa vďaka nemu  prázdno vo jej duši. Do života jej rodiny však vstupuje neznámy Pavol, ktorý hlása novú cestu a vieru v jediného pravého Boha. Otec sa postupne začína meniť. Zmení sa aj Ariadne?

„Cítila som sa prázdna, zbytočná. Skrátka nanič. Plytké lichôtky nemohli zaceliť rany, ktoré vo mne zanechali mama a starý otec.“

Zranenia, ktoré utŕžila Ariadne a celá jej rodina sa s nimi niesli veľmi dlhý čas. Odluka od otca spôsobila, že sa k nemu duševne o to viac pripútala. Dúfala, že keď sa jej podarí ujsť od matky a prísneho starého otca, otec ju nielen s láskou privíta, ale že si získa aj jeho uznanie a bude na ňu pyšný. Hoci navonok pôsobí Ariadne veľmi odvážne, nie je si sebou vôbec istá a považuje sa za nič. Noví priatelia, dvorenie mladých mužov či preteky vôbec nezaplnili prázdnotu jej srdca. Až po krádeži má pocit, že dokázala urobiť niečo, po čom sa cítila dobre. Dokáže adrenalín a chvíľkový pocit šťastia skutočne zaplniť prázdno v jej zranenej duši?

„Zúfalo som prahla po uznaní, no keď som ho získala, chutilo ako popol.“

Príbeh Zlodejka z Korintu by sa dal veľmi jednoducho pretransformovať do súčasnosti. Mnohí mladí ľudia sú takí zranení a duševne prázdni, že hľadajú uspokojenie na nesprávnej životnej ceste. Niekoho upokojí alkohol, niekoho lúpež, iného sex, ďalšieho adrenalínové športy či veľa dobrého jedla. Tieto uspokojenia však fungujú len na chvíľu a mnohokrát sa vďaka nim dostanú do ťažkostí. Mnohí však nenatrafia na človeka, ako bol Pavol. Na človeka, ktorý chce nezištne pomôcť, ktorý im chce otvoriť oči a ukázať správny smer. Aj z každého z nás by sa mal stať človek, akým bol Pavol, aby sme pomohli tým, ktorí si neuvedomujú, kam smerujú alebo sa nevedia vymaniť z područia svojich závislostí.

„Bolo by skľučujúce, keby svetu vládla neosobná sila neschopná lásky. Boh, o ktorom hovorím ja, dáva život a dych všetkému a všetkým – aj tejto rastlinke mäty, aj tebe a mne… Vie o každom vlase na tvojej hlave, pozná túžby tvojho srdca, nie sú mu ľahostajné. Nech by ťa prúdy života odniesli kamkoľvek, jeho ochranné ramená sú večné. Prilipol k tebe, hoci pozná tvoje nedostatky. Vie, čo je v tebe narušené a čo je dobré. Jeho láska je očistná, uzdravujúca. Takú ti nemôže dať žiadny človek. Jedine Boh.“

Na tejto knihe sa mi páčila hlavne aktuálnosť, ktorú v nej možno nájsť a, samozrejme, posolstvá, ktoré nám autorka Tessa Afsharová chce odovzdať. Ako mínus vnímam niektoré nevypovedané časti, ktoré by si zaslúžili niekoľko strán navyše. Taktiež som mala pocit, že začiatok sa trochu dlhšie rozbiehal a musela som sa niektorými pasážami prehrýzť. Keď sa však napokon dej rozbehol, nevedela som sa od knihy odtrhnúť a opäť bolo cítiť, aká výnimočná je táto autorka.

Tessa Afsharová dokáže vďaka svojim knihám vzbudiť u čitateľov záujem viac sa ponoriť do štúdia Svätého Písma. Jej romány inšpirované práve ním sú v obľube širokej verejnosti, a to aj u neveriacich. Je samozrejmé, že žiadny román či iná kniha inšpirovaná Svätým Písmom ho nikdy nenahradia. Na druhej strane, mám však skúsenosť, že mnohí moji známi siahli po prečítaní jej kníh práve po Svätom Písme, aby sa presvedčili o tom, že sa v ňom naozaj nachádzajú takéto pútavé príbehy, ktoré očaria aj dnes. Kniha Zlodejka z Korintu nie je skutočným príbehom, no autorka v ňom ukazuje, ako asi fungovali prví kresťania. Pridaním postáv, ktoré naozaj existovali, urobila knihu zaujímavejšou.

Ak vás moja recenzia na knihu Zlodejka z Korintu zaujala, môžete si ju pohodlne kúpiť na kumran.sk

Ak vás zaujala autorka, odporúčam vám aj ďalšie jej knihy Perla v piesku, Perla z Moabu, Rubinová žatva a Zlatá žatva.

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.

AFSHAROVÁ, Tessa. Zlodejka z Korintu. 2019. KUMRAN. Prvé vydanie. 296s. ISBN: 978-80-89993-08-6

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...