Ježišu, ty sa postaraj


Ježišu, ty sa postaraj
4.5/5 - (2 votes)

Dolindo Ruotolo – Život a zázraky

Knihu Ježišu, ty sa postaraj som vzala do rúk s veľkým očakávaním. Konečne sa dozviem, aký výnimočný človek zanechal úžasnú Novénu odovzdanosti. Pre mňa doposiaľ neznámy Don Dolindo Ruotolo a jeho život si ma získali hneď po prvých stránkach. Po prečítaní celej knihy som si povedala, mať tak aspoň desatinu z vlastností Dolinda, je to vôbec možné, že žil takýto veľký človek a ja som o ňom doteraz takmer nič nepočula?

„Keby svet pochopil veľkosť a význam spovede, ku kňazom by sa hrnul!“

Myslím, že mnohí z vás už počuli o Novéne odovzdanosti. Osobne sa ju modlím veľmi rada, pretože sa mi do srdca dostáva pokoj. Slová novény sú tak výstižné a jednoduché, že aj v bežných chvíľach, keď cítim, že to potrebujem,  Bohu len tak vzdychnem či šepnem: „Ježišu, celkom sa ti odovzdávam, postaraj sa o všetko.“ Nie však raz, ale toľkokrát, aby som naozaj verila slovám, ktoré hovorím.

„Ak svieti umelé svetlo, ako môžeš zatvoriť od bolesti unavené viečka? Zhasni svetlo svojich myšlienok, zatmi lampy svojich kritérií, ktoré na teba vrhajú tiene strachu. Pozri sa na všetko skrze sladkú temnotu viery a ten malinký pokojný plamienok ťa ukolíše k spánku na mojom srdci.

Odovzdať svoj život, svoje problémy, svoje sny do Božích rúk je niekedy veľmi ťažké. No práve skutočné odovzdanie sa do Božej dôvery nám zo všetkého najskôr pomôže vytrvať v akejkoľvek skúške. Sama veľmi často opakujem chybu svojho myslenia, keď sa donekonečna umáram, vymýšľam riešenia vecí, ktoré presahujú moje možnosti. Tento postoj je veľmi zlý a tiež neefektívny. Boh nás predsa miluje a postará sa o naše potreby v oveľa väčšej miere ako by sme si dokázali predstaviť. Keď dokáže nádherne zaodieť poľné kvety, myslíte, že o nás sa nepostará, keď mu odovzdáme svoje potreby a starosti?

„Môj otec bol extrémne nervózny a bil nás za všetko. Šľahal nás steblami kôpru až do omdletia. V dome panoval taký teror, že keď sme počuli zvonček na dverách, ja aj môj brat Elio sme sa utekali schovať.“

Na knihe Ježišu, ty sa postaraj ma veľmi prekvapilo, ako pútavo ju Joanna Batkiewiczová-Brožeková napísala. Život Dolinda Ruotola je veľmi bohatý a dal by sa opísať určite aj na viac kníh, no myslím, že autorka vystihla tú najhlbšiu podstatu. Páčilo sa mi, že nevynechala aj detstvo, ktoré na ňom zanechalo hlbokú stopu, hoci bolo veľmi ťažké čítať akej krutosti sa na ňom dopúšťal vlastný otec. Pri čítaní ma však dojímalo, ako hlboko prežíval malý Dolindo svoju vieru. Spôsob, ako očakával mamu, kým sa vráti zo svätej omše, aby jej dal bozk a zacítil tak dych sviatostného Ježiša, bol veľmi dojemný.

„Keď duša miluje Boha, je na kríži, keď zotrváva v mrazivom stave, je dychtivá po ľudských ohľadoch a zostáva v sterilnom a ľadovom zimnom sne.“

V knihe sa dozviete o mnohých ďalších životných skúškach, ktoré dokazujú, akým veľkým, hoci skromným, bol Dolindo Ruotolo. Jediné, čo by som jej mohla vytknúť je, že sa v nej nenachádza deväťdňová Novéna odovzdanosti, ale len Úkon odovzdanosti. Mimo tohto detailu jej v skutku nie je čo vytknúť a vrelo vám odporúčam, aby ste jej venovali svoj čas.

Pevne verím a dúfam, že snáď čo najskôr vyhlásia Dolinda Ruotola za svätého a dozvie sa o ňom, jeho živote a zázrakoch, čo najviac ľudí. Jeho život sa nám môže stať veľmi pekným vzorom. To, ako sa choval ku svojim prenasledovateľom a nepriateľom je obdivuhodné, ba priam zázračné!

Ak vás moja recenzia na knihu Ježišu, ty sa postaraj zaujala, môžete si ju pohodlne kúpiť na kumran.sk

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Bątkiewiczová-Brożeková, Joanna, Ježišu, ty sa postaraj. Doľany. ZAEX. 296s. ISBN: 978-80-8192-054-7

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...