Získaj si jej priazeň


Získaj si jej priazeň
4.8/5 - (5 votes)

Tamere Alexanderovej sa podarilo napísať očarujúci a veľmi inšpiratívny román Získaj si jej priazeň. Príbeh sa rovnako ako predošlý Zašepkaj jej meno odohráva na veľkostatku Belle Maede. Hlavná hrdinka je pod vplyvom finančných okolností farmy donútená prijať dohodnutý sobáš s cudzincom z Írska Cullenom McGrathom.

„Synu, ja som si Vás už obľúbil. Teraz si musíte získať už iba jej priazeň.“

Maggi už od detstva milovala kone. Dokonca sa jej podarilo vychovať od žriebätka dostihovú kobylu Bourbon Belle, ktorá ma na to, aby vyhrala v prvom ročníku dostihov Peyton Stakes. Kvôli finančnej situácii ich rodinnej farmy Linden Downs sa zrejme na dostihoch nebude môcť zúčastniť. Hoci sa farma zachráni ak sa vydá za Cullena McGratha, on nikdy nedovolí, aby sa kobyla Bourbon Belle zúčastnila pretekov. Jediné čo jej budúci manžel chce, je vybudovať dobre prosperujúcu farmu a zabudnúť na predchádzajúci život plný bolestí.

„Získať si jej priazeň nie je také ľahké, presne ako ho na to upozornil jej otec. Zaumienil si však, že sa nevzdá. Koniec-koncov, ako si môže byť istá, že ho neznáša, ako ho vôbec nepozná?“

Dokáže sa Maggi zmieriť s cudzincom po svojom boku? Nájdu Cullen a Maggi spôsob ako žiť v spoločnom živote? Bude ich vzťahu neustále stáť v ceste za šťastím Maggin nesplnený sen? Bolo ich spojenie len náhodou alebo odvážnym plánom Boha, ktorý mal zmeniť ich srdcia, vieru a spôsob myslenia?

„Niekedy sa zdá, že čím viac človek verí, tým viac problémov mu skríži cestu.“

Na knihe Získaj si jej priazeň ma zaujala nielen silná osobnosť hlavnej hrdinky, ale aj nerovnosť medzi pôvodnými obyvateľmi a prisťahovalcami. Maggi si svojou povahou získa srdce každej ženy. Je nezávislá, odvážna a ide si za svojím cieľom. Napriek tomu s pokorou príjme otcovo rozhodnutie o dohodnutom sobáši. Obetovala svoje sny o pretekoch a tiež o tom, že sa raz zamiluje a bude mať vysnívanú svadbu. Úplne dôverovala otcovmu rozhodnutiu napriek tomu, že sa jej vôbec nepáčilo. Jej otec videl v Cullenovi oveľa viac ako cudzinca, voči ktorým mali všetci v Nashville predsudky. Hoci dohodnuté sobáše boli v minulosti bežné, dnes si to už neviem predstaviť. Pochybujem, že by dnešní mladí ľudia dokázali byť takí poslušní a pokorne prijali rozhodnutie rodičov.

Bola som veľmi prekvapená ako otvorene dávali obyvatelia Nashvillu, že chcú všetkých cudzincov vyhnať. Neboli to len slovné vyhrážky, ale aj neprijatie do komunity, zákaz vstupu do väčšiny budov a nočné vpády a výčiny voči negrom a ostatným prisťahovalcom. Mali o nich mylné predstavy a báli sa cudzích zvykov, náboženstiev a výzoru. Uvedomila som si však, že podobne podvedome reagujú aj ľudia v dnešnej dobe. Nemáme tiež predsudky voči utečencom, prisťahovalcom či bezdomovcom? Nestránime sa ich? Prijímame ich do svojich komunít a spoločenstiev úplne otvorene?

Román Získaj si jej priazeň nám dáva možnosť pochopiť aká dôležitá je rovnosť medzi všetkými, že priateľov môžeme nájsť aj v týchto „iných“ ľuďoch. Ukazuje aké dôležité je dôverovať rodičom a tiež veriť Bohu, aj keď máme pocit, že nie je práve pri nás. Dúfam, že aj pre vás bude táto kniha taká povzbudivá ako pre mňa.

Zaujal vás historický román Získaj si jej priazeň? Daľšie historické romány nájdete na stránke i527.net Román Získaj si jej priazeň si môžete zakúpiť tu: i527.net, kumran.sk alebo na martinus.sk

ALEXANDEROVÁ, Tamera. Získaj si jej priazeň. Prvé vydanie. 2016, 416s. ISBN 978-80-89822-08-9.

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...