5 dní – a váš tínedžer bude iný



Neviem ako iní rodičia, ale ja osobne sa stále snažím dovzdelávať sa v tom ako byť lepší rodič a ako správne vychovať naše deti. Prečítala som viaceré knihy o výchove. Niektoré lepšie, iné horšie. No drvivá väčšina kníh o výchove je často krát skôr plná krásnych teoretických rečí, no bohužiaľ v nich chýba tá praktická stránka. Konečne sa nám s manželom dostala do rúk veľmi praktická kniha o výchove našich detí. Kniha má na prvý pohľad zaujímavý názov 5 dní – a váš tínedžer bude iný! Znie to dobre však? Možno niekoho sklamem a niekoho zase neprekvapím, že za 5 dní sa náš tínedžer nezmenil, ale musím povedať, že nejaké posuny rozhodne nastali. A priznajme si, pri tínedžeroch poteší aj menšia zmena viac, ako žiadna. Ak chcete vedieť viac čítajte ďalej!

„Vaše dieťa je jedinečné. Dovoľte mu, aby bolo samým sebou. Nikto na svete predsa nepotrebuje ďalšiu kópiu samého seba.“

Niečo na úvod…

Aj keď možno máte pocit, že niekedy nie je deň, kedy by ste sa s vašim tínedžerom nepohádali, chcem vás povzbudiť nie ste v tom samy. Každý rodič tínedžera si prežíva plus mínus to isté a niekedy má pocit, že by bol najradšej keby jemu alebo jeho dieťaťu doktor predpísal nejaké lieky na ukľudnenie. Vráťte sa však o pár rokov dozadu a spomeňte si na vašu vlastnú pubertu. Boli ste iný? Áno, my sme ešte neboli tak naviazaní na telefóny a sociálne siete, ale mimo tohto sme boli vlastne dosť podobný ako naše deti. Už sme neboli ani deti, ale neboli sme ani dospelý. Hoci sme chceli byť. Chceli sme mať výhody dospelých, ale zase ich zodpovednosť už úplne nie…

„Minimalizujte negatívne očakávania. Sústreďte sa na tie pozitívne.“

Toto obdobie premeny z dieťaťa na dospelého je náročné ako pre vaše dieťa, tak aj pre vás. A ak máte rovnako ako my, deti rôznych vekových kategórii, tak obzvlášť. A prečo? Pretože musíte neustále prepínať medzi rôznymi komunikačnými módmi. Úplne niečo totiž potrebujete riešiť so škôlkarom a úplne niečo iné s dieťaťom, ktoré je na druhom stupni. Keď sa pozabudnete a opýtate sa vášho tínedžera či už má umyté zúbky a či už ide do pyžamka alebo niečo podobné (čo by ste mu už naozaj nemali pripomínať) je dosť možné, že sa na vás pozrie ako na blázna z minulého storočia. Samozrejme to platí aj naopak. A práve v tomto náročnom období vám môže dobre pomôcť dr. Kevin Leman so svojimi praktickými typmi pri výchove tínedžerov.

„Vaše slová majú obrovskú moc.“

Čo môžete očakávať od knihy?

Vezmem to netradične od konca, ale zdá sa mi to najpraktickejšie. V záverečnej časti knihy nájdete 75 najhorúcejších tém v abecednom poradí, o ktorých sa rodičia radili s dr. Kevinom Lemanom na jeho seminároch. Nájdete tu napríklad tieto témy: sex, ranné vstávanie, pornografia, odkladanie vecí na neskôr, neporiadok v izbe, komplexy a mnohé iné.

Ďalej vás autor uistí o tom, že hoci toto obdobie môže byť náročné, môže byť aj krásne a môžete dokonca vzťah s vašim dieťaťom posunúť na lepšiu úroveň. Ďalej vás naučí ako komunikovať, kedy to má a kedy to nemá zmysel. Tiež vám pomôže uvedomiť si, že naozaj všetko nepotrebujete riešiť. Niečo za to proste nestojí a vy iba zbytočne riešite nepodstatné a tým iba vyhrocujete situáciu. Na druhej strane v knihe poukáže na veci, ktoré by ste jednoznačne nemali nechať tak, pretože na to môžete vy aj váš tínedžer nepríjemne doplatiť. Naučí vás tiež ako vytvoriť zdravé hranice, ako si získať rešpekt. A mnoho ďalšieho 🙂

„Prečo sa natoľko zapájate do úloh vášho syna alebo dcéry?
Je to preto, lebo si myslíte, že musí mať samé jednotky, aby bol v živote úspešny? Alebo ide o váš dobrý pocit, keď vás ľudia potľapkávajú po chrbte a hovoria vám, akého máte inteligentného syna? Čo ak je váš syn však len priemerný? Každého človeka niečo baví a niečo nie, každý má na určité veci prirodzené nadanie a iné mu až tak nejdu. Ak sa príliš zapájate do úloh vášho dospievajúceho dieťaťa, mali by ste si položiť otázku, prečo to tak je. Domnievate sa, že by to sám nezvládol? Máte strach, že by neuspel? Usilujete sa, aby bol dokonalý?“

Funguje to teda???

Musím povedať, že veľa vecí z knihy sme reálne odskúšali a musím povedať, že naozaj fungujú. No presne ako sa píše v knihe 5 dní – a váš tínedžer bude iný, pokiaľ zmeny nebudete aj vy dodržiavať na stálo, nemôžete čakať, že aj váš tínedžer sa zmení na stálo. Váš tínedžer totiž nie je hlúpy. Samozrejme, že mu dôjde, že sa niečo deje, že ste opäť niečo naštudovali a že skúšate nové finty. No môže si povedať, že teraz to zvládnem, pretrpím to a potom ich to prejde ako mnoho krát predtým… Vy si však musíte stáť za svojim, lebo aj týmto postojom im dávate príklad.

Pamätám si dobre na jednu situáciu z pred pár rokov, kedy nám náš vtedy asi ž ročný syn povedal, že nám neverí. Nerozumela som prečo by nám nemal veriť, lebo som si nebola vedomá, že by sme mu klamali alebo niečo podobné. On nám vysvetlil, že raz keď mal zakázané ísť na tréning, sme mu to nakoniec aj tak dovolili. Takže nám neverí. Cítila som sa hlúpo, že nedodržanie zákazu z našej strany nevzal ako láskavosť, ale ako klamstvo. Vtedy som si povedala, že si musím stať viac za svojim. A teda keď už mu dám nejaký zákaz či mu udelím nejakú povinnosť musím si stáť za svojim.

„Ak ste benevolentní a dovolíte deťom, aby si robili, čo sa im zachce, začnite tým, že budete mať v úcte samých seba a presadíte si svoj názor. Povedzte nie. a stojte si za tým. Potrebujete sa učiť byť dôslední. Neusilujte sa byť s deťmi kamaráti, buďte im rodičmi. Majte ich dostatočne v úcte na to, aby ste im nedovolili byť rozmaznanými faganmi, ktorí si myslia, že môžu mať všetko, na čo si len zmyslia.“

Ak teda chcete, aby zmeny naozaj pretrvali, neskončite pár dní či týždňov po prečítaní knihy. Skúste naozaj vytrvať, aby ste z vášho tínedžera vychovali človeka, na ktorého budete nielen pyšný, ale s ním budete mať dobrý vzťah na mnoho ďalších rokov. Skúste to aj preto, aby ste ho práve zbytočne nepokazili zbytočnými hádkami. Niekedy je dôležité len vytrvať! Či už z tým, že ho niekedy necháte prevziať zodpovednosť za svoje činy alebo tým, že sa nenecháte vtiahnuť do zbytočného konfliktu.

„Sebakontrola je úžasná vlastnosť. Ak chcete, aby ju nadobudli vaše deti, musíte ju najskôr mať vy sami.“

Posledné tipy na záver

Rozhodne odporúčam, aby si ju prečítali obaja rodičia. Prípadne sa spolu o nej porozprávali a dohodli sa na taktike. Nie je nič horšie ako keď vládne nesúlad medzi rodičmi. Deti to vedia majstrovsky využiť vo svoj prospech.

Ak zabudnete na niektoré veci, nechajte si knihu na očiach a vracajte sa k nej kým sa s novými metódami viac nezžijete.

A opäť na záver VYTRVAJTE!!!

Prajem príjemné čítanie V

Ps: Ďalší skvelý autor, ktorý píše podnetné knihy o vzťahoch je Gary Chapman 🙂

LEMAN, Kevin. 5 dní – a váš tínedžer bude iný. Brožovaná väzba. Porta libri. 280s. ISBN: 978-80-8156-004-0

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...