Sedem krokov k dobrej spovedi


Sedem krokov k dobrej spovedi
4.5/5 - (2 votes)

Ako sa cítite pred sviatosťou zmierenia? Cítite sa šťastný, či nervózny? Máte strach, ale sa neviete dočkať toho pokoja, ktorý pocítite keď sa vyznáte zo svojich hriechov? Každý človek prežíva iné pocity, no všetci do spovednice vchádzame s rovnakým úmyslom. Kňaz Michal Zamkovský vám v knihe Sedem krokov k dobrej spovedi osvetlí niektoré fakty, priblíži sviatosť zmierenia zo svojho pohľadu.

„Boh o nás vie od počiatku úplne všetko, preto ho naše pády neprekvapujú.“

Na knihu Sedem krokov k dobrej spovedi som sa tešila už dlhší čas, pretože myšlienky kňaza Michala Zamkovského, si ma získali už v knihe Spovedal som Slovensko. A po prečítaní ďalšej knihy sa mi len potvrdilo, že tento kňaz naozaj vie, o čom hovorí. Zároveň sa mi páči jednoduchý jazyk, ktorým si získa nejedného čitateľa. Dokonca pri výbere citácií do recenzie som mala problém vybrať si len pár myšlienok, pretože na každej stránke knihy ma niečo oslovilo.

„Spoveď, to je slávnosť Božieho milosrdenstva.“

Knihu Sedem krokov k dobrej spovedi by som odporučila hlavne tým ľuďom, ktorý majú nejaký negatívny postoj k sviatosti zmierenia. Kňaz vysvetlí krok po kroku nielen dôležitosť spovede, ale najmä jej prípravy. Myslím, že môže správnym spôsobom povzbudiť k pravidelnej a úprimnej svätej spovedi. Ale určite má čo povedať aj tým, ktorí chodia na spoveď pravidelne. Túto malú brožovanú publikáciu prečítate v priebehu dňa, pretože je jasná stručná a výstižná.

Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť, ale dom Otca, kde sa človek môže vrátiť, kde má pocítiť milosrdenstvo a objatie, a nie odmietnutie a odsúdenie. Často hovorím ľuďom ktorí vstúpili do spovednice, že Boh im odpustil, pozná ich hriechy bez toho, žeby ich vyslovili.“

Ja som ju čítala tesne pred spoveďou a bola mi veľkým povzbudením. V jednom ma však sklamala. Dúfala som, že v závere knihy bude aj spovedné zrkadlo, no nebolo. Otec Michal dal však odporúčania nielen na spovedné zrkadlá, ale aj na to, aká dôležitá je príprava pred spoveďou.

„Nikdy nezažijeme jednu dokonalú spoveď, ktorá by raz a navždy vyriešila všetky naše problémy a vzala nám všetky slabosti. Musíme neustále kráčať a vstávať.“

Ak vás kniha Sedem krokov k dobrej spovedi od Michala Zamkovského zaujala, môžete si ju pohodlne zakúpiť na zachej.sk

ZAMKOVSKÝ, Michal. Sedem krokov k dobrej spovedi. Prvé vydanie. Konzervatívny Denník Postoj. 2017. 58s. ISBN: 978-80-972814-2-7

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...