Zašepkaj jej meno


Zašepkaj jej meno
4.9/5 - (9 votes)

V prvom momente keď sa mi kniha dostala do rúk som si podľa obálky a názvu Zašepkaj jej meno, urobila o nej predstavu. Oboje ma veľmi upútalo! Moje predstavy o knihe sa síce v mnohom nenaplnili, ale za to mi dali mnoho krásnych myšlienok. Príbeh Olívie, ktorá mala neľahký život je veľmi realisticky napísaný. Ohromuje ma Olivina pokora. Práve pokora je vlastnosť,ktorá dnes toľkým chýba. Často krát i mne. O jej živote vždy rozhodovali druhí. No prišiel čas, aby sa pokúsila dosiahnuť to, po čom túži jej zranené srdce.

Olívia bola veľmi mladá a zároveň veľmi zranená. Myslím, že od života čakala už len to najhoršie. Najprv o jej živote rozhodoval jej otec, potom manžel, ktorého jej vybral. A teraz po potupnej smrti jej manžela mal o nej rozhodovať generál Garding, manžel matkinej priateľky Elizabeth.

„Každý človek rozpráva nejaký príbeh, či chce alebo nechce. Áno, niektorí ho vedia dobre ukryť, ale stačí ich len počúvať a počúvať…. a zachytíte ho.“

Nielen Olívia túžila po zmene. Do žrebčína Belle Meade prichádza Ridley Cooper, ktorý by najradšej zabudol na minulosť. Ridley tuží zanechať starý život a začať úplne od nuly. Vojna v ňom zanechala trvalé rany na duši. Keďže prišiel o rodinu, predal rodinný majetok a odišiel. Rozhodol sa ísť do Colorada, v ktorom ešte vládla divočina a bolo málo osídlené. Tu ho nik nebude poznať a nik ho nebude odcudzovať za to, čo vykonal vo vojne. Najprv však musel prísť na Belle Meade a pokúsiť sa získať to, na čo má podľa neho nárok. Až potom bude môcť začať odznova.

Napriek horúcemu počasiu ju striaslo od zimy. Dlane si pritisla na rozochvený žalúdok, aby zabudla a zároveň sa pripravila na to, čo sa jej Elizabeth chystá povedať.

Keď som čítala o živote Olivie, pýtala som sa sama seba, či by som to zvládla tak dobre, ako ona. A rovnako ako Olívia, aj ja som si položila otázky, ktoré ju trápili. Prečo cítime hanbu za zlé skutky našich najbližších? Prečo máme pocit, že sme nimi poznačení, máme pocit, že musíme za ne trpieť? Prečo máme pocit, že Boh na naše modlitby neodpovedá? Má s nami skutočne Boh nejaký jedinečný plán?

„Všetko bude dobré, Livvy. Zapamätaj si moje slová. Boh má plán s tvojím životom. Možno nebude ľahký, ale veci, ktoré za niečo stoja, bývajú ťažké. On ti ho predostrie…. v pravý čas.“

Celkovo ma kniha Zašepkaj jej meno zaujala, aj keď som ju neprečítala dychtivo ako niektoré iné romány. Životy Ridleyho a Olívie sa pretli úplne nečakane príchodom na Belle Meade. A hoci na začiatku si boli cudzí a veľmi odlišní, postupne začínajú odhaľovať svoj pravý charakter. Obaja však majú svoje tajomstvá a žiaden z nich nechce, aby ich niekto na statku odhalil. Tieto tajomstvá im však kladú do cesty mnoho prekážok.

Táto autorka má veľký dar v opisovaní postáv a udalostí. Používa veľmi trefné slová na vykreslenie a tak sa mi priamo pred očami akoby premietal film. Svojim štýlom mi veľmi pripomína Jane Austenovú. Kto čítal Austenovú vie, že jej diela sa nedajú prečítať hltavo, skôr je to také oddychové čítanie. A kniha Zašepkaj jej meno je práve taká.

Dej knihy nie je nejak obzvlášť strhujúci, ale má čitateľovi čo ponúknuť. Niektoré veci sa mi tam zdali zbytočne opísané, ale to je len môj osobný pocit. Osobne ma prekvapilo správanie vtedajšej spoločnosti. To, ako sa kedysi chovali ku ľuďom inej pleti, mi príde úplne nepredstaviteľné. Rovnosť medzi ľuďmi a možnosť vzdelávať sa je dnes už skoro všade samozrejmosťou. No ešte vždy sú miesta, kde to funguje tak, ako kedysi. Bolo mi až smutno pri predstave toho, čo museli ľudia znášať.

Posolstvo knihy som pochopila tak, že hoci má človek niekedy pocit akoby bol bez Božej ochrany, Boh je stále tu. Aj keď máme pocit, že nás opustil, je vždy tam a má s nami plán.

ALEXANDEROVÁ, Tamera. Zašepkaj jej meno. Prvé vydanie. i527.net, 2015. ISBN 9788089822010.

Komentáre

One thought on “Zašepkaj jej meno”

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...