Istý ako úsvit


Istý ako úsvit
5/5 - (4 votes)

Román Istý ako úsvit je záverečnou časťou trilógie V znamení leva od Francine Riversovej. V treťom dieli trilógie sa konečne dozvieme viac o Atretovi a jeho dieťati, ktorých príbeh zostal po prvej knihe nedopovedaný. Gladiátor Atretes desať rokov bojoval o svoj život v aréne, kým si nevybojoval vytúženú slobodu. Jeho duša sa však nikdy neoslobodila. Atretes sa však dozvedel, že jeho syn žije vďaka kresťanskej otrokyni Hadaši. Bude nájdenie Atretovho syna Kaleba kľúčovou zmenou v jeho živote?

Hadaša poslala Atreta za apoštolom Jánom, ktorý vedel kde sa jeho syn nachádza. Myslel si, že jednoducho príde a syna mu odovzdajú, keďže sa jeho otec preslávený gladiátor Atretes rozhodol o neho postarať. Situácia sa však skomplikovala, lebo jeho malý syn Kaleb si vytvoril silné puto s vdovou Ricpou, ktorej ho vložili do náručia hneď po narodení. Keďže malý Kaleb nechcel prijať mlieko od najatej dojky, Atretes sa musel zmieriť s tým, že do jeho života vstúpi aj neznáma kresťanská vdova Ricpa. Ich spolužitie však vôbec nebolo jednoduché a už vôbec harmonické. Ricpe sa nepozdávalo, že musí žiť s germanom pod jednou strechou, ale pre Kaleba bola ochotná urobiť čokoľvek.

Veľmi slávneho germánskeho gladiatóra Atreta, chcel dav opäť vidieť bojovať a tak sa ho po čase snažili presvedčiť, aby sa vrátil do arény. Prosby, presviedčania a sľuby však nezmenili jeho názor a tak sa rozhodli pre vydieranie. Atretes však v pravý čas pochopil, čo sa na neho chystá a vzal svojho syna i vdovu a narýchlo odišiel. Vydali sa na cestu do jeho rodnej vlasti Germánie. Potrebovali však pomoc, ktorý mu v tejto situácií mohli poskytnúť jedine Ricpini priatelia z kresťanských radov. Pre Atreta bolo ťažké prijať pomoc od cudzích ľudí, hlavne keď jedným z nich bol rímsky centúrio Teofil, ktorému vôbec nedôveroval.

„Odpusť mi moje pochybnosti, Pane. Obnov v mojom vnútri pevného ducha. Ukáž mi Atreta svojimi očami, a nie očami môjho starého ja. A ak si želáš, aby sme odišli do Germánie… nuž nepáči sa mi to Pane, ale pôjdem tam.“

Ricpa si nevedela predstaviť dlhú úmornú cestu do neznámej Germánie a to hlavne preto, že tam nebude mať oporu, ktorú jej dávala kresťanská komunita. Nebola kresťankou odjakživa a jej predošlý život nebol jednoduchý. Bála sa, že minulosť ju stiahne späť. Láska ku Kalebovi ju však poháňala ďalej a rozhodla sa, že to odovzdá Pánovi. Pomôže jej Boh a priateľ Teofil  na novej ceste životom? Dokážu hlásať evanjelium aj vo svete bez podpory ostatných kresťanov? Nedajú sa vlákať na vieru cudzieho Atretovho krvilačného Boha Tiwaza?

Román Istý ako úsvit je knihou, ktorá núti čitateľa čítať stále viac a viac. Myšlienky z nej mi veľmi obohatili dušu. Dokonca aj počas dňa pri rôznych činnostiach mi v mysli zneli znova a znova. Práve takého knihy mám najradšej, nielenže si oddýchnem od stereotypu dňa a starostí, ale navyše získam často krát návod na to ako, byť lepším človekom. Odovzdanosť. Pevná viera. Modlitba. Práve toto charakterizovalo hlavné postavy a ich skutky. Príbeh je krásny, silný, napínavý a postoje hlavných hrdinov nadchne každého.

„V Ježišovi Kristovi sme slobodní. Nemusíme sa ničoho báť. Dokonca aj otrok môže mať krídla ako orol a vlietnuť k nebesám. Dokonca aj otrok môže otvoriť svoje srdce a prijať doň Boha. Prečo nedokážeme prijať dar bez otázok a uveriť, že nijaké múry, reťaze, dokonca ani smrť nemôžu uväzniť myseľ, srdce a dušu, ktorá patrí Kristovi?“

Pri čítaní som veľa krát videla seba a svoje hriechy a chyby. Často krát sa sama snažím vyriešiť nejakú neriešiteľnú situáciu. Nechcem prijať pomoc od nikoho z blízkych, chcem to zvládnuť sama, svojim spôsobom. A niekedy som natoľko zaslepená a zadubená, že neurobím to, čo je v tejto situácií najviac potrebné. Neodovzdávam situáciu či problém do Božích rúk, cítim sa slabá  a vyčerpaná na to, aby som svoj čas venovala modlitbe. Radšej sa utápam v žiali a mám pocit, že neexistuje východisko. Zabúdam na to, že Bohu nie je nič nemožné! Pritom stačí tak málo, otvoriť svoje srdce pred Pánom, odovzdať mu svoje trápenie a on odpovie. Nevedno kedy, ale odpovie. On náš milosrdný ocko odpovedá, nemlčí, dáva nám len to, čo unesieme.

„Ale strach nepochádza od Boha. Boh je láska. V láske niet strachu, lebo dokonalá láska vyháňa strach. Ježiš Kristus je naše útočisko a naša pevnosť, ktorá nás ochráni pred všetkými nepriateľmi. Dôveruj mu.“

Teofil a Ricpa boli Bohom poslaný k Chetitom, ktorí sa klaňali veľmi krutému bohu Tiwazovi, ktorý mal rád krv, násilie, tresty a vraždy. Ich rozprávanie o Ježišovi Kristovi a milosrdnom Bohu im prišli germánom neskutočné. Hoci sa snažili hlásať evanjelium, v konečnom dôsledku aj tak najviac zavážili ich skutky v praktickom živote. A rovnako ako oni aj my máme za úlohu hlásať evanjelium. No nie len slová, najmä skutky. Ukážme, že máme v sebe Boží pokoj! Ukážme, že v našich životoch nevládne strach a hnev. Milujeme svojich nepriateľov, žehnajme im, budeme k nim láskavý a modlime sa za nich. Boh je v tomto s nami a koná aj prostredníctvom nás. Sme nástroj v jeho rukách. Musíme však naslúchať tomu, čo od nás chce nie tomu, čo chceme my.

„Boh nás vyťahuje z bahna, Atretes. Je jedno, koľko ráz zakopneme a spadneme vinou našej hlúposti a tvrdohlavosti – Ježiš  k nám stále vystiera ruku. Ak sa jej chopíme, odstráni z našich životov hriech a zase nás postaví na pevnú skalu. On jej tou skalou. A postupne nás svojím milosrdenstvom premení na svoju podobou a privedie nás pred Boží trón.“

V knihe Istý ako úsvit vidieť veľký boj Atreta o jeho dušu. Jeho staré a nové ja zvádzajú oveľa väčšie a dôležitejšie boje ako tie, ktoré podstúpil v aréne. Jeho srdce je plné nepokoja. Stále sa mu vracajú spomienky na ľudí, ktorých zabil, na ženy, ktoré mu dávali za odmenu do postele. No Božie milosrdenstvo je rovnako pre neho ako aj pre nás. Nebojme sa uveriť, že Kristus zomrel za nás, nech sme spáchali akýkoľvek hriech. Stačí mu odovzdať svoj život a uveriť.

Pozývam Vás prečítať si túto úžasnú knihu Istý ako úsvit, ktorá ukazuje ako byť lepším. Nepochybne si ju užijete rovnako ako predchádzajúce diely Hlas vo vetre a Ozvena v tme. Ja osobne sa už veľmi teším na ďalšiu knihu od Francine Riversovej. Príjemné čítanie.

 

RIVERSOVÁ, Francine. Istý ako úsvit: V znamení leva. Prvé vydanie. 2017, 496s. ISBN 978-80-89487-92-9.

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...