Judita – Cesta do Damasku


Judita
5/5 - (2 votes)

Záverečný diel trilógie Leona – Abigail – Judita ma prekvapil. Veľmi som sa potešila, že sa konečne naplnili niektoré moje očakávania, v ktoré som dúfala pri predchádzajúcich dieloch. Judita je veľmi zaujímavá mladá žena. Po neočakávanom odhalení rodinných záležitostí je zúfalá. No nepoddáva sa smútku a bolesti. Naopak otvára dvere novému začiatku. Ako je možné, že to dokázala? Kto alebo čo jej pomáha?

Judita je dcérou sýrskeho obchodníka Džamala, takže v živote mala všetko na čo si pomyslela. Jediné čo jej chýbalo bola otcova prítomnosť, pretože Džamal neustále cestoval za obchodom. Pokiaľ bol otec doma, žili si rozprávkovo a tešili sa zo vzájomnej spoločnosti. Keď však odišiel, žili samotársky, pretože ostatní sa ich stránili. Judita sa pravdu o tom, prečo takto žijú dozvedela až teraz od slúžky Zoe. Tá jej vyrozprávala krutú pravdu. Jej rodičia nikdy neboli zosobášení a jej matka Helena bola len výmenou za dlh jej rodičov. Takže svojim spôsobom jej matka bola vydržiavaná otrokyňa. Taktiež sa dozvedela, že Džamal má inú rodinu, právoplatnú manželku a ďalšie deti v Damasku.

Ach aká hanba! Judita cítila, ako jej po tvári stekajú horúce slzy. Niet div, že mestské ženy vždy prechádzali na druhú stranu ulice, aby sa jej vyhli, a že k nim nikdy nezavítali žiadni hostia.

Zrútil sa jej celý svet a sny. Keď už nevie, ako ďalej pomocnú ruku jej podá práve slúžka Zoe. Tá jej odporučila Nasledovníkov Cesty, ktorí veria vo vzkrieseného Krista. Práve Kristus môže darovať Judite stratený pokoj a nájsť riešenie jej problémov.

Bol to číry nezmysel. Mŕtvy muž, ktorý vstal a opäť ožil! Ale… kde mala hľadať nejakú pomoc? Veď nemôže byť na škodu, ak si vypočuje príbeh o tomto mužovi, nech už bol ktokoľvek.

V otcovej karaváne Judita stretne mladého drzého strážcu Jakuba. On a mnohí ďalší strážia Džamalovu karavanu a tovar pred banditami a krutými zelótmi. Jakub sa dostal k práci strážcu vďaka svojmu opatrovníkovi Albanovi. No Jakubov život sa rapídne zmení potom, ako bude musieť prevziať Albanovu zodpovednosť za karavánu. Chorého Albana totiž nechali v Jeruzaleme. Ku stráženiu karavany mu však pribudne ďalšia neočakávaná úloha. Má pašovať správy veriacim, ktorí žijú mimo Jeruzalema namiesto Latifa. Latifa totiž chytil obávaný Pavol z Tarzu, momentálne najväčší nepriateľ nasledovníkov cesty. Pavol je práve ten muž, ktorý mohol za smrť Jakubovho švagra Štefana. Jakub však verí, že Boh má moc ochrániť ho pred banditami aj pred Pavlom.

Sklonil hlavu a modlil sa s vrúcnosťou , ktorej sa vyrovnal len pokoj v jeho srdci: Pane, daj mi múdrosť. Šalamún to žiadal prvý. Ja nie som taký múdry ako on. Žiadal som už o všetko ostatné. Slobodu, voľnosť, silu, bohatstvo. Ale dnes večer som skromný a uznávam, že bez teba a bez tvojho vedenia všetky tieto veci neznamenajú nič. Ja sám som nič. Ukáž mi jasne, čo chceš, aby som robil, Daj mi silu prijať tvoju vôľu. A urob to tak, aby som ju vykonal najlepšie ako budem môcť.

Pri čítaní knihy Judita mi v hlave víria viaceré otázky:
Nechcem niekedy nasilu presvedčiť druhých o svojej pravde a svojej viere?
Ukazujem svojim životom, že som Božia dcéra, naplnená Božím pokojom?
Dovoľujem Bohu, aby konal v mojom živote alebo si idem bezhlavo za svojim cieľom?
Verím Bohu, že sa o mňa a mojich blízkych postará?

Príbeh Judity a Jakuba je krásnym zavŕšením predošlých dielov. Ich osudy sa navzájom nečakane začnú prelínať a napriek počiatočnej antipatii sa postupom času veľa zmení. V knihe mi však vadila rozpoltenosť, kedy sa prechádzalo z Juditinho do Jakubovho príbehu. Ako by to boli dve rôzne knihy, ktoré sa sem tam stretnú. Veľmi ma potešilo, že v treťom diele som sa dočítala viac o hlavných postavách z predošlých kníh. Najviac ma potešilo, že v knihe Judita často krát vystupovala veľmi aktívne aj Abigail.

Páči sa mi ako sa Judita postupom času mení. Ako necháva Boha konať vo svojom živote. Učí sa mu postupne dôverovať a začína chápať, aké dôležité je modliť sa. Tiež ma oslovila myšlienka slúžky Zoe, ktorá vysvetlila Judite, že nemôžu druhých nasilu privádzať k viere. Lepšie je modliť sa za nich a nechať Božieho ducha konať. Najlepšou evanjelizáciou je osobný príklad, ukázať ako žijem svoju vieru a aký pokoj mi Boh dáva.

BUNN, Davis a Janette OKE. Judita: Cesta do Damasku. Prvé vydanie. Bratislava: LÚČ, 2015. ISBN 9788071149989.

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...