Cesta domov


Cesta domov
4.5/5 - (2 votes)

Dedičstvo Ballantyneovcov 3

Wren Ballantyneová žila pokojný jednoduchý život so svojimi rodičmi. Veci sa začali meniť po smrti Wreninej matky. Otec dostal list od rodičov s prosbou, aby sa konečne vrátil do Pensylvanie. V priebehu pár dní sa obom zmení život na nepoznanie. Ansel za tie roky takmer úplne zabudol, aké to je žiť v obrovskom bohatstve, ktoré jeho rodičia za mnohé roky získali. Pre Wren je zrazu mnoho veci nových a zložitých. Ako sa zhostí novej úlohy, v ktorej sa nečakane ocitla? Získa ešte niekedy svoj starý život naspäť? Čo všetko jej otec o svojom bývalom živote zatajil? Nebola by cesta domov pre Wren len zbabelým útekom, pred neznámom v Amerike?

Wren je donútená zapadnúť medzi smotánku a vyhovieť očakávaniam svojej novo-nájdenej rodiny. Je hodená do neznámych vôd a je toho na ňu priveľa. Najradšej by sa čím skôr vrátila domov, no otec je proti. Dokonca celkom vážne uvažuje o tom, že predá ich domov a ostanú žiť v Pensylvánii so starými rodičmi. Wren má však pocit, že sa na novom mieste doslova zadusí. Za každú cenu sa musí dostať späť domov, aj keby mala odísť bez svojho otca. Dokázala by presvedčiť lodivoda Jamsa Sacketta, aby jej pomohol tajne sa dostať domov? Alebo napokon predsa len nájde na tomto novom mieste pár skutočných priateľov, ktorým bude môcť dôverovať?

„Bojoval s nutkaním opäť sa pozrieť dole, ale rozhodol sa nechať to tak. A potom tým šiestym zmyslom, ktorí majú všetci dobrí lodivodi, pocítil niečiu prítomnosť a na temene sa mu zježili vlasy.“

James Sackett mal až príliš veľa nepriateľov, ktorí usilujú o jeho život. Je však tým najlepším lodivodom, ktorý kedy pracoval pre Ballantyneovskú spoločnosť. Má však svoje tajomstvo, ktorého odhalenie, by mohlo jeho život nielen zmeniť, ale ho aj ohroziť… Svoju prácu si napriek všetkému užíva a cíti, že to čo robí má väčší zmysel, nech je to akokoľvek nebezpečné. Pokojné a zabehnuté „vody“ jeho života narušila mladá Wren Ballantyneová, ktorá nečakane vstúpila do jeho života. Navyše dostane list s prosbou o pomoc od Charlotte, ktorá chce utiecť od svojho snúbenca Bennetta Ballantynea za svojou pravou láskou. Odhodlá sa James napriek nebezpečenstvu pomôcť Charlotte?

„Wren čítala to rozhodnutie vo svojej izbe a na noviny jej pri tom kvapkali slzy. Charlotte si predsa zaslúžila oveľa viac než len pár ľahostajných riadkov, zatiaľ čo Bennett mal pred sebou jasnú budúcnosť. Zdalo sa jej to celé nespravodlivé… neukončené.“

V treťom a záverečnom pokračovaní o Ballantyneovcoch sa konečne dozvieme kam a prečo odišiel Ansel. Laura Frantz aj v knihe Cesta domov pokračuje v príjemnom dobrodružnom tempe. Dej je popretkávaný neočakávanými napínavými situáciami, ktoré vás budú rozhodne baviť. Budete tak spokojne hltať jednu stránku za druhou. Ja som sa do čítania tiež pustila s veľkými očakávaniami, pretože predošlé dve časti sa ma očarili.

Nepríjemným prekvapením pre mňa v knihe bolo, keď som zistila, že pár členov Ballantyneovskej rodiny už oslepilo postavenie a peniaze. Tak trochu som čakala, že v tak zásadovej a čestnej rodine sa niečo také nemôže stať. Peniaze sú však priveľkým lákadlom a len málokto dokáže odolať ich prchavému čaru. Táto téma bola, je a bude vždy aktuálna. Je dôležité dávať si pozor, či sa už aj ja nenechávam ovládať peniazmi a mocou.

„Wren je veľmi dôverčivá – naivná. Môže sa zaľúbiť do prvého  muža, ktorý jej bude venovať pozornosť. A tým mužom bol úplnou náhodou on.“

Wren si ma získala od prvej stránky. Úplne som chápala jej túžby a predstavy o živote. Vytrhnutá z bezpečného domova musela čeliť mnohým zmenám. Jej citlivá a chápavá duša si nemohla zvyknúť na pretvárku i krutosť, ktorá sa vo vysokej spoločnosti očividne nosila. Chýbalo jej najmä to, že už nemohla byť sama sebou. Viacerí od nej očakávali, že bude slepo nasledovať predstavy svojej rodiny, ktoré sú však na míle vzdialené od tých jej. Jej obdivuhodná odvaha a odhodlanie boli také neochvejné asi preto, že vyrastala v jednoduchých podmienkach a rodičia ju viedli k pravým hodnotám, za ktoré sa oplatí bojovať.

Historický román Cesta domov si určite získa mnohé ženské srdcia túžiace po láske, odvahe a dobrodružstve. Mňa osobne si autorka najviac získala prvým dielom Kováčov učeň, ktoré zatiaľ považujem za jej najlepšie dielo.

 

FRANTZ, Laura. Dedičstvo Ballantyneovcov 3: Cesta domov. Prvé vydanie. Tvrdá väzba.  i527.net 2019. 344s. ISBN: 978-80-89822-31-7

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...