O nič ustarostení – pre mladých čitateľov


Obalka knihy o nic ustarosteni pre mladych citatelov
5/5 - (1 vote)

Hneď ako som sa dozvedela o knihe O nič ustarostení – pre mladých čitateľov skrsol mi v hlave nápad. Čo keby som túto recenziu nepísala sama, ale s mojou dcérou? Veď predsa pre ňu je kniha určená! Anička bola týmto nápadom nadšená a tak sme sa dali spolu do čítania a potom čo sa nám kniha trošku uležala v hlave aj do písania. Verím, že sa nám spoločne podarí vytvoriť niečo výnimočné, čo osloví nejedného malého či veľkého čitateľa.

Aničkin pohľad…

Kniha je dobrá pre hocikoho, kto sa nevie vysporiadať s úzkosťou. Autor ukazuje ako sa modliť v ťažkých situáciách , že sa môžeme vždy obrátiť na Boha. V prvej časti sa môžeme naučiť ako oslavovať Božiu dobrotu aj v časoch keď sa na nás valí takzvaná „dokonalá búrka“. Dôležité je sa vtedy uchýliť do „pevného stanu“ čiže tam, kde to drží pevne. Tam kde je dôvera. Autor učí, že máme oslavovať Boha za každých okolností.

„Čím väčšia bude tvoja viera v Boha, tým menšiu úzkosť budeš prežívať.“

V druhej časti sa naučíte ako okolo seba šíriť nákazlivý pokoj. Môžete tiež zistiť, že aj ľudia pokoja majú problémy, no dokážu sa na ne pozrieť s pokojom a odovzdanosťou. Max Lucado nás učí prosiť Boha o pomoc a vzdorovať nepriateľovi Božou silou.

„Boh to má v rukách.“

V tretej časti nám autor vysvetlí, že vzdávanie vďaky je možné aj v najhorších situáciách. Ukazuje nám aj to ako sa zmenšujú naše problémy, keď sa zameriavame na pozitíva. Zároveň nám navrhuje viesť si denník vďačnosti.

„Nasmeruj svoju pozornosť na to, za čo si vďačný, nie na to, čo by si chcel mať.“

V štvrtej časti autor hovorí, aké dôležité je premýšľať o dobrých veciach. Často sa stáva, že si myslíme, že sa niečo zlé stane, stále nad tým premýšľame. Nakoniec nás ovládne úzkosť a začíname si myslieť, že to sme si predstavovali je skutočné. Nie, nie je. Sú to často len naše myšlienky. Boh nám však dáva pravdu. Max Lucado nás vo svojej knihe upozorňuje týmito slovami:

„Pamätaj, že si letovým dispečerom letiska svojej mysle. Pristane len tá myšlienka, ktorej to dovolíš.“

Podľa mňa je kniha veľmi dobrá a užitočná na prekonanie úzkosti. Je veľmi dobre prispôsobená zmýšľaniu a pocitom mladej generácie. Mladí prežívajú veľa úzkosti a obáv. Aj ja sama som dlho túžila po nejakom „návode na život bez ustarostenosti“. Vďaka Knihe O nič ustarostení – pre mladých čitateľov som zistila, že sa to dá! V knihe sa nachádzajú aj zaujímavé fakty overené vedou. Dúfam, že aj iní mladí, ktorí sú na tom podobne, dostanú odpovede na svoje otázky. Čo sa to so mnou deje? Prečo sa to so mnou deje? Je na to nejaké riešenie? Ak áno, aké? Dá sa žiť bez zbytočného starostenia sa? Myslím, že mnohých mladým víria v hlave podobné otázky ako mne.

Môj pohľad…

Po prečítaní knihy O nič ustarostení pre dospelých som už tušila o čom kniha pre mladých čitateľov bude, no aj tak ma príjemne prekvapila. Autor sa skutočne snaží priblížiť sa mladým. V knihe načrtáva detailne situácie, ktoré určite mnohí prežili a ktoré ich niekedy privádzajú do úzkosti. Snaží sa im ukázať nový pohľad na vec a tiež iné možné riešenia.

Po každej kapitole nájde mladý čitateľ kvíz Otestuj si hlavu a srdce. Po odpovedaní na jednotlivé otázky, si môže overiť, ako sú na tom jeho myšlienky a hlava. Veľmi oceňujem odporúčanie, aby si mladý viedli denník vďačnosti, po ktorom môžu siahnuť aj vtedy keď budú prežívať úzkosť alebo ťažké chvíle. Pripomenú si tak, že Boh je s nimi a koná v ich živote veľké veci.

Je skvelé, že takáto kniha vznikla, no je nesmierne dôležité, aby sa dostala do rúk našich mladých a detí. Preto dúfam, že naša recenzie pomôže k šíreniu tejto skvelej a tak potrebnej knihy v dnešnej dobre, kedy deti prežívajú stále viac úzkosti, kvôli sociálnym sieťam a šikane.

Príjemné čítanie prajú Anička a Veronika

Malá a veľká knihomoľka

Poznámka: Naša Anička má aktuálne 11 rokov. Je piatačkou na cirkevnej škole. Veľmi rada a veľmi veľa číta (všetko či už sú to romány, životopisy svätých, encyklopédie a keď náhodou nie je čo, tak aj nutričné hodnoty potravín 🙂 . Od svojho Prvého svätého prijímania zvažuje vstup do rehole (už si aj vybrala do ktorej :). Rada chodí na stretnutia ZMM a Erko. Už roky nás udivuje svojou hlbokou modlitbou a štúdiom Biblie či Youcatu. Často krát sa pýtame: „Čím len bude toto dieťaťa?“

LUCADO, Max. O nič ustarostení – pre mladých čitateľov. Kumran.sk Mäkká väzba. 176s. 2023 ISBN: 978-80-89993-75-8

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...