Príbehy z Belmontu 3
Ak hľadáte výnimočný historický román, určite si nenechajte ujsť knihu Nadpozemská melódia od Tamery Alexanderovej. Krásny a strhujúci príbeh sa odohráva v Nashville v Tennessee v roku 1871, keď ženy nemali veľa možností ukázať svoj talent v oblastiach, kde vtedy dominovali muži. Ak ste čítali predchádzajúce Príbehy z Belmontu, stretli ste sa s nadanou maliarkou Claire a cieľavedomou kuchárkou Eleanor. Záverečný príbeh je o veľmi nadanej husľovej virtuózke Rebeke Carringtonovej. Dokáže sa aj táto talentovaná mladá žena presadiť, napriek všetkým prekážkam, ktoré jej osud vženie do cesty?
„Robte tak, ako sa páči jemu, nehľaďte na to, čo musíte obetovať. A čo budete musieť. Všetci sa musíme obetovať. Zdokonaľuje sa tým naša duša.“
Rebeka sa vrátila po mnohých rokoch z Viedne, kde študovala hudbu. Jej matka a otčim ju požiadali, aby sa po smrti starej mami okamžite vrátila domov. Rebeka je však pevne rozhodnutá sa hneď po príchode zamestnať a osamostatniť, aby nemusela žiť v jednom dome so svojím nevypočítateľným otčimom, ktorý jej už párkrát odhalil svoju pravú tvár. Rebeka dúfala, že tamojšia spoločnosť bude naklonená jej snu hrať spolu s orchesterom. Jej sen sa však skončil skôr ako začal, uznávaný dirigent Nathaniel Tate Whitcomb sa podriadil verejnosti a Rebeku odmietol. Podarí sa jej napriek zmareným plánom osamostatniť? Príjme ju niekedy spoločnosť ako hudobníčku?
„Počúvajte jeho hlas, bude k vám hovoriť. A keď prehovorí, buďte pripravená.“
Nathaniel Tate Whitcomb sa dostal do kritickej situácie. Hoci je hrdý na to, že sa v mladom veku stal dirigentom Nashvillskej filharmónie, nedarí sa mu dokončiť vlastnú symfóniu. Navyše orchester je pozliepaný z miestnych umelcov a učiteľov hudby, z ktorých väčšina nemá ani polovicu talentu mladej Rebeky Carringtonovej. Prijať ju však nemohol, inak by ho rovno odvolali z funkcie dirigenta. Avšak jej vzdelanie by veľmi rád využil pri písaní vlastnej symfónie, dokáže ju napriek odmietnutiu prehovoriť, aby mu pomáhala? Dokáže napredovať v práci napriek stále zhoršujúcim sa zdravotným problémom? Odhalí spoločnosť jeho minulosť a tajomstvá, ktoré sa snaží pred svetom skryť?
„Ale ako mi raz dávno povedal jeden blízky človek, život nie je spravodlivý. Spravodlivý je jedine Boh, ktorý všetko vidí. A on to premení na niečo dobré.“
Pri čítaní príbehov z Belmontu si človek veľmi rýchlo uvedomí, že život, aký žijeme dnes nebol samozrejmosťou a ani by sme ho tak nemali brať. Čas, keď ženy nemali rovnaké práva ako muži, čas, keď sa ženy nemohli rovnako živiť ako muži, nie je až tak ďaleko. Je však veľká škoda, že mnohé veľké talenty zostali skryté a nikdy neboli ocenené. O to viac by sme si mali ceniť tých pár žien, ktoré dokázali ísť za svojím snom. Týchto žien nie je veľa, no napriek tomu sa zapísali do dejín. Hoci hrdinky v príbehoch z Belmontu sú vymyslené, na svete skutočne žili ženy, ktoré sa presadili napriek nevôli okolia. Jana z Arku, Mulan v Číne, Jane Austenova, Channel a mnohé iné.
Dúfam, že moje slová o postavení žien nevyzneli príliš feministicky. Neboli tak myslené. Skôr som chcela podčiarknuť fakt, že aj ženy Boh obdaril talentami, ktoré môžu slúžiť na potešenie spoločnosti a tiež na Božiu chválu. Je nádherné vidieť, keď talentovaný človek svoj talent nevyužíva len komerčne, ale aj na chválu Boha. Boh to vidí a je to aj cítiť. V románe Nadpozemská melódia vidíme ako Rebeka a Nathaniel pochopili, komu vďačia za svoj talent a tiež ako s ním majú naložiť. Rebeka bola v zúfalej situácii, jej sny boli v troskách, no začala Bohu dôverovať. Odovzdala mu svoje trápenia a verila v jeho plán s jej životom.
Ako každá kniha, aj táto mala nejaké nedostatky, na ktorých by mohla autorka ešte popracovať. Prvý vidím v tom, že jednotlivé Príbehy z Belmontu boli málo poprepájané. Žiada sa mi, aby sme sa dozvedeli viac o hrdinoch z predchádzajúcich dielov a tiež, aby boli o trochu viac aktívni aj v ďalších dieloch, hoci sú už vedľajšími postavami. Ďalej ma mrzí, že kniha Nadpozemská melódia skončila veľmi náhle. Veľa dôležitých vecí ostalo nevypovedaných a čitatelia si ich môžu len domyslieť. Napriek nedostatkom si táto kniha našla stále miesto v mojej knižnici a rada sa k nej ešte vrátim.
Pre mňa bol román Nadpozemská melódia veľkým povzbudením. Pripomenula mi, že mám ísť za svojím snom, že mám cibriť svoje talenty a to aj napriek tomu, že ma rôzne okolnosti brzdia. A hlavne, že svojím talentom mám oslavovať Boha a tvoriť na jeho slávu.
Dúfam, že príbeh Rebeky a Nathaniela bude pre vás rovnako inšpiratívny, ako je pre mňa. Ak vás zaujala autorka Tamera Alexanderová, odporúčam vám aj ďalšie jej knihy –Výnimočná krása, Nezmazateľný dojem, Získaj si jej priazeň a Zašepkaj jej meno. Ak vás zaujala moja recenzia na román Nadpozemská melódia, môžete si ho zakúpiť na i527.net a martinus.sk
ALEXANDEROVÁ, Tamera. Príbehy z Belmontu 3. Nadpozemská melódia. i527.net. Prvé vydanie. 2019. 416s. pevná väzba. ISBN: 978-80-89822-29-4
Komentáre