Tajomstvo domu na Foster Hille


Tajomstvo domu na Foster Hille
5/5 - (5 votes)

Tajomstvo domu na Foster Hille v sebe nesie posolstvo nádeje. Neznáme zabité dievča sa nevzdáva svojej nádeje a viery v Krista, hoci vie, že je v bezvýchodiskovej situácii. Ani násilné zaobchádzanie, ani samota, ani hrozby, ani vražda ju neodradili od pevnej viery a istoty toho, že je Bohom milovaná. Je toto vôbec možné? Podarí sa napokon jej posolstvu dostať na svetlo, hoci malo byť skryté v útrobách domu na Foster Hille?

Ivy takmer každý považoval za čudáčku. Prečo by aj nie, keď si písala „denník mŕtvych“, v ktorom v skratke opisovala životy mŕtvych obyvateľov Oakwoodu. Robila to preto, že nechcela, aby ktokoľvek upadol do zabudnutia. Nielen jej mŕtvy brat Andrew, ale ktokoľvek. Momentálne však nevedela, čo napísať do denníka o mŕtvej dievčine, nájdenej v dutine stromu pár metrov od Foster Hillu. Bolo veľmi čudné, že ju tu a nikde v okolí nepoznali a ešte čudnejšie bolo to, že hoci bola mŕtva,  vyzerala nádherná a pokojná. Ako je to vôbec možné, keď pri obhliadke bolo jasne dokázané, že s ňou zle zaobchádzali? Navyše Ivy nešlo do hlavy, prečo sa zrazu objavil Joel, ktorý záhadne zmizol po smrti jej brata.

Moje oči vidia ďaleko za hranice dneška, za hranice mojej situácie v tomto svete otrávenom a poznamenanom hriechom. Vidím až do neba. A je nádherné. Je dobré. Je to moja budúcnosť. Vo večnosti, v Božej prítomnosti, v jeho dokonalosti neexistuje žiadne zúfalstvo. Tam žije len nádej. On je moja nádej.“

O sto rokov neskôr však za podobne nešťastných podmienok prichádza do Oakwoodu Kaine Prescottová. Pevne verí, že tu začne nový život, po tom, čo sa snažila dva roky zmieriť so smrťou manžela. Jej psychika je labilná, pretože nik neverí, že je prenasledovaná a že smrť jej manžela nebola náhoda. Prenasledovanie však pokračuje, varovania neprestávajú a situácie sa vyhrocujú. Navyše v biednom rozpoložení kúpila starý dom na Foster Hille, ktorý vyzerá veľmi desivo a bývať v ňom jej príde nepredstaviteľné. Pri jeho rekonštrukcii však objavila zápisky na stranách z knihy Veľké nádeje od Charlesa Dickensa, ktoré boli skryté na rôznych miestach. Odhalí Kaine Tajomstvo domu na Foster Hille? Podarí sa jej nájsť pokoj a zbaviť sa prenasledovania?

„Teraz nám dáva isté náznaky, ale ešte ho nevidíme v celistvosti. To je náš ľudský nedostatok. Dívame sa na svoje súčasné okolnosti, trápenia, dokonca aj radosti, a sme presvedčení, že to je všetko, čo existuje. No Pánov obzor je oveľa širší a siaha až do večnosti. My sme obmedzení tým, že vidíme len to, čo je tu a teraz, ale nádej môžeme nájsť jedine vo vzťahu s ním a v budúcnosti, ktorú nám Kristus išiel pripraviť.“

Tajomstvo domu na Forest HillePo dlhej dobe som sa pri čítaní knihy naozaj bála. Otočiť niekedy stranu znamenalo, že sa dozviem niečo desivé, bolestivé a smutné. Ivy aj Kaine boli v nezávideniahodnej situácii, no obe boli nesmierne silné a odhodlané. Práve vďaka ich odhodlaniu však mnohým pomohli aj za cenu vlastnej bolesti a straty. Navyše boli obetavé a dávali zo seba to najlepšie. Niečo im však obom chýbalo. Nádej a viera. Hoci pochádzali z rôznych storočí, obe prežili stratu blízkeho človeka. Obe reagovali podobne, stratili vieru, že existuje nádej. Videli totiž desivé zverstvá, ktorých sú niektorí ľudia schopní. Do ich životov bez nádeje vstupuje viera neznámej mŕtvej ženy. Jej nádej, ktorá išla až za hranicu smrti, je pre nich niečím nepochopiteľným a nedosiahnuteľným.

Musím povedať, že kniha Tajomstvo domu na Foster Hille ma veľmi príjemne prekvapila. Nečakala som, že tak strašidelná detektívka s niekoľkými excelentnými zápletkami v sebe môže skrývať hlboké posolstvo nádeje. Autorka bravúrne vykreslila postavy a deje. Nedala mi takmer vôbec žiadny priestor na odhadnutie toho, čo bude nasledovať. Odhalenie pravých vinníkov bolo pre mňa prekvapením. Pre mňa osobne je to jedna z najlepších detektívok, aké som kedy čítala. Jediné, čo mi v nej chýbalo bolo presnejšie dopovedanie Ivynho života po odchode z Oakwoodu. Potešilo ma však, že napriek odhaleniu tajomstva domu na Foster Hille, meno mladej mŕtvej ženy, ktorá bola plná nádeje, zostalo navždy tajomstvom.

Ak máte radi detektívne a dobrodružné knihy, odporúčam vám aj Pravidlá vraždy či knihy od Collen Cobleovej a Dani Pettreyovej.

Ak vás moja recenzia na knihu zaujala, môžete si ju pohodlne zakúpiť na zachej.sk

 

WRIGHTOVÁ, Jaime Jo. Tajomstvo domu na Foster Hille. Prvé vydanie. i527.net. 2018. 308s. ISBN: 978-80-89822-26-3

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...