Rozhovor s Thomasom Leoncinim
Pápež František v knihe Boh je mladý odpovedá na mnoho zaujímavých otázok týkajúcich sa mladých ľudí. Z jeho odpovedí sa dozvieme nielen o jeho názoroch na mladých ľudí, ale aj o živote Pápeža Františka. Je vidieť, že mladý novinár Thomas Leoncini sa na rozhovor starostlivo pripravil a výber jeho otázok je veľmi cielený. Odpovede na ne určite zaujmú nejedného mladšieho i staršieho čitateľa.
„Dospelí často mladých vykoreňujú, vytŕhajú im korene, a namiesto toho, aby im pomohli byť prorokmi pre dobro spoločnosti, urobia z nich siroty a vyraďujú ich.“
Kniha Boh je mladý sa zrodila z túžby vyslobodiť mladých z ich momentálnej situácie. Je faktom, že dnešní mladí ľudia žijú v konzumnej spoločnosti. Sú mámení sociálnou priamočiarosťou, ktorá už neexistuje. Sú doslova pohltení nekonečným začínaním niečoho, čo málokedy aj dokončia. Snažia sa neustále vylepšovať podľa aktuálneho vzoru, ktorý sa o niekoľko chvíľ zmení a keďže sa ich vzory neustále menia, nikdy sa necítia spokojní so sebou samými, so svojím povolaním (ak nejaké majú) a samozrejme s okolím.
Ľudia sa tak ženú za tým, aby sa stali rovnakými ako ich ideál alebo nejaký všeobecne určený štandard, že zabúdajú na to, akí sú jedineční. Položme si však otázky: Prečo chcú byť rovnakí ako nejaký vzor? Prečo sa rozhodli zmeniť úžasné a originálne dielo nášho Boha? Prečo sa priveľmi zaoberajú tým ako vyzerajú a na svoje vnútro úplne zabúdajú? Odpovede si môžeme iba domýšľať alebo hádať, no najlepšie by bolo priamo sa opýtať. Dôležité však je, že tento stav by sa riešiť a zmeniť.
„Všetkým mladým hovorím: nebojte sa rozdielnosti a svojej krehkosti. Život je jedinečný a neopakovateľný pre to, čím je. Každé ráno, keď sa zobudíme nás Boh očakáva, aby sme mu tento dar vrátili. Chráňme ho s láskou, vznešenosťou a nenútenosťou.“
V knihe ma veľmi zaujalo ako Pápež opisuje pätnásť chorôb, ktoré sú pre človeka veľmi nebezpečné. Nejde o choroby v pravom zmysle slova, ale o tie, ktoré môžu ochromiť nášho ducha ako napríklad: rivalita, márnivosť, honba za nesmrteľnosťou, duchovná skamenenosť, klebetenie, ľahostajnosť a mnohé iné. Použil praktické prípady, v ktorých môžeme uvidieť „príznaky“, ak niektorou z nich trpíme.
„Zdôrazňujem, puberta nie je chorobou, s ktorou musíme zápasiť. Je to súčasť normálneho rastu, prirodzená súčasť života našich detí. Kde je život, je pohyb, kde je pohyb, je zmena, hľadanie, neistota, je nádej, radosť, aj smútok a skľúčenosť.“
Kniha Boh je mladý sa veľmi dobre čítala a prekážalo mi v nej len pár maličkostí. Napríklad si myslím, že by bolo veľmi vhodné, keby bolo rozdelená na viacero kapitol. A druhá vec, že niektoré otázky boli až tak dlhé a komplikované, že som si ich musela viackrát prečítať. Celkovo však knihu hodnotím pozitívne, pretože ma veľmi zaujala.
Najviac sa mi páčilo, ako otvorene pápež František hovorí o problémoch dnešnej mládeže. Nielen že o nich hovorí, ale aj navrhuje aj konkrétne riešenia daných problémov. Zároveň ma veľmi oslovil spôsob, akým sa Pápež František rozprával s novinárom Thomasom Leoncinim. Bolo to veľmi osobné, dokonca až tak, že som mala pocit, že sa prihovára mne. A zároveň tak, ako by ma poznal a záležalo mu na mne. Myslím, že aj vďaka tomuto sa kniha bude mnohým páčiť. Ak vás kniha zaujala, môžete si ju pohodlne zakúpiť na zachej.sk
„V tejto chvíli nás môže oddeliť od Boha jedine hriech. Takže znova opakujem, len my môžeme rozhodnúť, či sa oddelíme od Boha, On sa nikdy nerozhodne oddeliť od nás. Ak však uznáme svoj hriech a s úprimnou ľútosťou ho vyznáme, tento hriech sa stáva miestom stretnutia s Bohom, lebo on je milosrdenstvo a práve tam nás čaká.“
LEONCINI, Thomas. BERGOGLIO, Jorge Mario.Boh je mladý. Fortunalibri. Prvé vydanie. 111s. ISBN: 9788081427725
Komentáre