Zore


Zore
4/5 - (1 vote)
Kým nás smrť nerozdelí…

Posledná kniha trilógie Zore vhupla rovno do deja, pretože druhý diel Záhrobie skončil takmer neuveriteľne. Xavier požiadal Bethany o ruku, no v momente keď jej išiel nastoknúť prsteň začalo zemetrasenie a prsteň skončil na zemi. Bolo to znamenie nebies alebo obyčajná náhoda? V takejto neistote nás autorka nechala na konci druhého dielu a na jej rozuzlenie sme museli čakať.

„Nasledujúce dni sa v ničom neodlišovali, takže sme stratili pojem o čase. Chvíľami sme boli krajne vypätí a rozrušení, inokedy sa nás zmocňovala beznádej. Nedokázali sme si odpočinúť, hlboký spánok sa nám vytrvalo vyhýbal.“

Osobne ma potešilo, že Xavier a Bethany sa vzali, no z následkov, ktoré spôsobila ich svadba som bola veľmi prekvapila. Kňaz, ktorý ich sobášil zomrel a oni sa museli vydať na útek keď im Gabriel a Ivy oznámili, že ich hľadá Sedmička. Sedmička, bola neslávne známa skupina anjelov, ktorej poslaním bolo potrestať neposlušných anjelov.

„Gabriel nás upozorňoval, že členovia rádu sú nemilosrní lovci, ktorí svoju korisť najprv pozorne sledujú. Tent sa však nijako nezaťažoval tým, že ho vidíme, naopak, kráčal pokojne. Zrejme bol presvedčený, že sa nemá kam ponáhaľať a korisť mu už neunikne.“

Keď sa museli čerství mladomanželia skrývať príbeh nadobudol trochu fádny dojem, Postupne dej začal naberať na obrátkach a tak sa opäť dostaneme do víru dobrodružstva a s napätím očakávame ďalšie osudy hrdinov knihy. Sedmička sa nevzdáva a hľadá našich mladomanželov ďalej. Gabriel a Ivy sa im snažia pomáhať a tak ohrozia aj svoje anjelské postavenie.

Xavier a Bethany začínajú strácať nádej, že raz by mohli žiť ako obyčajní manželia. Tento ich vysnívaný život sa zdá byť v nedohľadne, čo môže značne naštrbiť ich vzťah. Je možné, aby anjel a obyčajný človek mohli byť manželia? Majú nejakú šancu keď sú proti ich láske aj samotné nebesá? Nájdu niekedy svoje šťastie?

Autorka ma prekvapila zápletkou tretieho dielu Zore. Ak by som mala niečo vyzdvihnúť, tak je to určite láska Bethany a Xaviera. Ich vzájomná ochota urobiť čokoľvek pre toho druhého je nádherným dôkazom ich čistej a nezištnej lásky. Môže sa zdať, že na začiatku jednali sebecky. Rozhodnutie o svadbe neprediskutovali ani s Gabrielom a Ivy, ktorí im mohli poradiť ako to zariadiť tak, aby z toho nevznikli tak veľké problémy. No možno tento ich počin snáď ospravedlniť ich láskou, pre ktorú boli ochotní obetovať všetko.

„Stretnutie so Xavierom všetko zmenilo. Pustil ma k sebe, ľúbil ma, záležalo mu na mne. Nedal mi pocítiť, že som iná, a svojou prítomnosťou menil môj život. Vedela som, že sme sa vydali na neľahkú cestu, no cítila som takú spriaznenosť s jeho dušou, že nič, ani nebo či peklo, nás nemohlo zastaviť.“

Práve vďaka láske a obeti, ktorá sa nesie celou knihou sa posledný diel trilógie môže stať pre čitateľov najobľúbenejšou časťou. Osobne sa mi najviac páči druhý diel vďaka dynamickému tempu, no myslím, že tretia časť je nádherným zakončením príbehu o Xavierovi a Bethany.

Hoci je trilógia o anjeloch len fantasy románom je príjemným spestrením klasických, historických či kresťanských románov. Dovoľuje čitateľom snívať o nepredstaviteľných veciach a zároveň nám pripomenúť jednoduché spôsoby ako pomáhať a spraviť svet lepším. Osobný príklad nás všetkých, hoc aj v maličkostiach, môže zmeniť veľa. Je len na nás či začneme robiť malé zázraky prostredníctvom maličkostí.

 

ADORNETTOVÁ, Alexandra, Zore, Prvé vydanie. 2013,296s. ISBN:9788055133805

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...