Za búrkovými mrakmi


obalka ku knihe za burkovymi mrakmi
4/5 - (1 vote)

Na pokračovanie Príbehov z kanadského západu som veľmi tešila. Bola som zvedavá či sa Elizabeth s Wynnom konečne dočkajú vytúženého bábätka. Piaty diel Za búrkovými mrakmi je však pre čitateľov obrovským skokom. Elizabeth a Wynn sa v ňom vyskytujú len okrajovo. Za to však budete mať možnosť dozvedieť sa viac o ich deťoch. Henry a Christine odišli z bezpečného rodičovského hniezda a postupne zisťuje, že len málo kto z ich okolia bol vychovávaný tak ako oni. Pevné zásady, ktoré im Elizabeth a Wynn vštepovali mnohí nechápu. Dokážu si mladí ľudia udržať svoje presvedčenie? Nenechajú sa stiahnuť lákadlám okolia? Pomôžu im rodičovské modlitby v tých najťažších chvíľach?

Čosi viac o knihe…

Zo začiatku sa Christine snaží všemožne vyhýbať šéfovmu synovi Boydovi, ktorý ju očividne balí. Vie presne aký typ chlapca to je. Rozmaznaný a bohatý chlapec, ktorý je rozhodnutý dostať všetko po čom zatúži. Christine však vie, že taký typ nie je pre ňu, že aj jej rodičia by jej ho neschválili. Boyd je však neodbytný a po dlhšom čase predsa len súhlasí. Napriek všetkým Boydovým snahám sa Christine zubami nechtami drží, aby nepodľahla jeho prosbám. Sklamala by svojich rodičov a tomu sa chcela za každú cenu vyhnúť. No jej presvedčenie sa začne lámať, keď to už bude vyzerať, že Boyd to s ňou myslí naozaj vážne. Nie všetko je však tak ako sa na prvý pohľad zdá. Christine zrazu stojí pred rozhodnutím, ktoré jej určite zmení život.

“ K pánovi Kingsleymu sa nepresťahovala. Modlila sa, ale už keď tie slová vyriekla, vedela, že modlitba nie je potrebná. Hlboko vo svojom vnútri vedela, že presťahovať sa by nebolo správne. Stačilo, aby si predstavila, ako sa to snaží vysvetliť rodičom. Pán Kingsley nebol spokojný. Ani Boyd.“

Henry sa rozhodol ísť v otcových šľapajach, keďže Wynn mu bol vždy tým najväčším vzorom. Veľmi rýchlo sa však presvedčil o tom, že práca Kanadskej jazdnej polície je viac ako náročná. Nešlo vôbec o fyzické sily, skôr o tie psychické. Stále sa v duchu vracal k tomu dňu, keď prvý krát musel oznámiť jednej žene na samote, že jej manžel mŕtvy. Jeho srdce stále ťažilo, čo sa asi stalo s mladou vdovou a jej čerstvým bábätkom. Postaral sa o nich Boh? Presúvanie jazdnej polície bolo práve v tomto najťažšie. Človek nemal ako zistiť ako sa vodí ľuďom, o ktorých sa staral. Henry sa však nevzdáva. Hoci nemôže osobne pomôcť tej osamelej vdove, jeho Boh môže. Dennodenne sa za ňu a jej dieťa modlil a pokračoval vo svojej práci ako najlepšie vedel.

„Elizabeth prikývla. Vždy chcela, aby jej deti rástli. Aby dozreli. Aby prekonali detské sebectvo a vedeli sa vo svete plnom bolesti a tragédi priblížiť ostatným. No rast niekedy prichádza cez veľkú bolesť… Jej materinské srdce by si prialo, aby to šlo inak.“

Náročná časť rodičovstva…

Elizabeth a Wynn boli veľmi odhodlanými rodičmi. Snažili sa naučiť svoje deti žiť najlepšie ako vedeli. Vštepovali im nielen lásku k Bohu, ale aj k blížnym. Mať otvorené srdce a dlane pre druhých. Nikdy nezabúdať na Boha. No ako všetci rodičia, aj oni ich museli nechať ísť vlastnou cestou. Pre mňa ako matku bolo osviežujúce a náučné čítať o tejto fáze rodičovstva, ktorá ma ešte len čaká.

V istom veku už nemôžeme rozhodovať za naše deti. Musíme ich nechať ísť svojou cestou aj keď vieme, že si na nej niekedy ublížia. Keď sú deti malé, zdá sa nám tento čas náročný. Po fyzickej stránke je to jednoznačne tak. No keď sa z detí stanú teenageri a dospelý prichádza tá náročnejšia fáza rodičovstva. Naše deti nás už viac nenechajú rozhodovať za nich. Musíme sa častokrát len nečinne prizerať ako si ubližujú, kým nás sami nepožiadajú o pomoc. My ešte len začíname s teenagermi a zdá sa mi to miestami až priveľmi náročné. Neviem si predstaviť ten čas, keď to naozaj príde a pustíme naše deti niekam veľmi ďaleko, kde nás už nebudú potrebovať. Pri dnešných možnostiach aj na druhú stranu zemegule. Zdá sa mi to nepredstaviteľné. Zostáva mi / nám už len odovzdávať deti do Božích rúch.

A to vám všetkým prajem, aby ste nikdy nezabúdali odovzdávať vaše deti do tých najstaroslivejších rúk nášho Boha.

Janette Okeová napísala množstvo dobrých kníh. Pár recenzií na jej knihy nájdete aj na mojom blogu knihomolka.sk 🙂

Prajem vám príjemné čítanie.

OKEOVÁ, Janette. Príbehy z kanadského západu 5: Za búrkovými mrakmi. Kumran.sk 2023. 248s. Mäkká väzba. ISBN: 978-80-89993-78-9

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...