Posledný pojedač hriechov


Posledný pojedač hriechov
5/5 - (2 votes)

Snáď každého človeka ťaží nejaký hriech na duši. Tak ako to trápi nás, to trápilo aj ľudí v minulosti. Kvôli strachu z pekla sa rozhodli vyvoliť spomedzi seba jedného, ktorý prevzal na seba hriechy od druhých a sám skončil v pekle. Vyvolený viedol osamelý život, ku ostatným mohol prísť len počas pohrebu, keď si musel konať svoju povinnosť. Pre všetkých bol nečistý. Nik s ním nesmel hovoriť! Nik sa na neho nemohol ani pozrieť! V Apalačských vrchoch žije snáď posledný pojedač hriechov, ktorý nesie v duši bremená ostatných.

Hoci má Cadi Forbesová len desať rokov, túži po tom, aby našla pojedača hriechov. Jedine on jej môže pomôcť. Len on dokáže vziať hriech, ktorý ochromil nielen ju, ale celú jej rodinu. Cadi je ochotná urobiť čokoľvek, aby dosiahla svoj cieľ. Avšak pátranie bude oveľa zložitejšie ako čakala. Každý sa vyhýba jej zvedavým otázkam ako nákazlivej chorobe. Cadi jej však rozhodnutá. Nikto a nič je nezabráni nájsť pojedača hriechov. Aj keby mala umrieť, nebude jej to prekážať, pretože s bremenom hriechu už viac nedokázala normálne žiť!

„Niektoré hriechy sa nedajú zakryť ani zmenšiť tým, že o nich rozprávate. Prahla som po tom, aby niekto vzal to zlo, čo som spáchala. A mala som pocit, že pojedač hriechov je jediný, kto to dokáže.“

Cadi nie je jediná, ktorá sa rozhodla pátrať, napriek všetkým nebezpečenstvám, pred ktorými ju varovali. Fagan Kai, kamarát jej brata, jej bude oporou v ťažkostiach, ktoré ich postretnú. Mladí pátrači mali šťastie, že získali spojenca. Stará pani Elda im nielen pomôže nájsť, čo hľadajú, ale aj pochopiť minulosť, na ktorú ostatní obyvatelia chcú radšej zabudnúť. Pomôže záhadný pojedač hriechov Cadi nájsť pokoj duše? Prečo práve jeho vyvolili obyvatelia na takúto ťažkú úlohu?

„Aká hanba, že som tu práve ja, tá najnehodnejšia“ Dieťa. Ó, nie, bola som viac než dieťa! Bola som vystrašený zbabelec, nádoba hriechu, podlé dievčisko, ktoré si zaslúžilo jedine trest.“

Situácia v Apalačských vrchoch sa stupňuje. Nezapríčinilo to však pátranie detí, ale príchod Božieho muža, ktorý prišiel ľuďom hlásať evanjelium aj za cenu vlastného života. Miestni ľudia nie sú veľmi nadšení jeho príchodom, pretože jeho slová im režú do živého. Ak by boli ochotní skutočne počúvať jeho slová, museli by uznať svoje ťažké previnenia. Brogan Kai zakázal komukoľvek počúvať či priblížiť sa k Božiemu mužovi. Kto sa opováži jeho príkaz neuposlúchnuť, môže za to zaplatiť nielen surovou bitkou, ale aj životom. Brogan Kai je neoblomný aj keby išlo o jeho vlastného syna Fagana, či malé zvedavé dievča ako je Cadi. Potrestá ich, pre výstrahu všetkým!

„Plakala som. Ach, ako som len plakala a premýšľala o svojich hriechoch! Mala som pocit, akoby boli zo dňa na deň ťažšie a neznesiteľnejšie. Zdalo sa mi, že ma ovládajú, pretože som vôbec nerozumela samej sebe. Chcela som robiť dobro, ale zakaždým to dopadlo presne naopak.“

Francine Riversová ma opäť majstrovsky vtiahla do deja. Hltala som stránku za stránkou, takže necelých 300 strán som prečítala za deň a pol. Prvé, čo ma na knihe upútalo, bolo to, že kedysi dávno naozaj existovali ľudia, ktorí boli zvolení za pojedačov hriechov. Pri čítaní tohto, hoci fiktívneho príbehu, som uvažovala, ako neľudsky a zle sa takíto ľudia museli cítiť. Ak svoje povolanie brali skutočne vážne a verili tomu, že si berú hriechy ostatných na svoju hlavu, museli žiť veľmi smutný život. Predstava, žiť život s vyhliadkou toho, že po smrti skončí v pekle, navyše s toľkými hriechmi je až príliš desivá. Na druhej strane však títo ľudia môžu vzbudzovať obdiv, pretože sa obetovali za druhých, za svoju rodinu a priateľov. Pojedači hriechov museli navyše žiť osamelý život. Naveky odlúčení od rodiny a priateľov, život na okraji spoločnosti… Žiadny človek tam nebol pre nich. Ako sa asi cítili títo vyvolení, keď museli byť sami aj počas ťažkých dní a tiež v hodine smrti? Pochovával ich vôbec niekto?

„Otvorila som si srdce a Boh mi ho naplnil. Svojím odpustením. Milosrdenstvom. Láskou. Nič z toho som si nezaslúžila!“

Malá Cadi mi počas príbehu veľmi prirástla k srdcu. Jej smútok bol citeľný nielen z jej slov, ale hlavne zo skutkov. Veľmi túžila, aby sa dalo vrátiť to, čo navždy zmenilo život nielen jej, ale celej rodiny. Keďže nemohla zmeniť minulosť, bola odhodlaná zmyť svoje hriechy pomocou pojedača hriechov. Dúfala, že potom konečne pocíti pokoj v duši. Smútok, trápenie a strach v nej každým dňom rástli. Hoci historky o pojedačovi boli desivé, jej odhodlanie bolo silnejšie. Práve toto ma na Cadi fascinuje, jej odvaha a odhodlanie ísť si za svojím. Pátranie po pravde so sebou prinášalo obrovské riziko, dokázali by sme sa rovnako odvážne zachovať aj my?

V knihe Posledný pojedač hriechov ma zaujali mnohé postavy. Každá z nich mi dala niečo iné, výnimočné, jedinečné. Jedny sú pre mňa silným príkladom toho, ako ustáť ťažké situácie, iné zase zastrašujúcim príkladom toho, že nemôžeme nikoho slepo nasledovať, aj keby to mal byť niekto, koho považujeme za zdanlivo  nadradeného . Každý sa bude pred Bohom zodpovedať za svoje skutky. Uvedomujeme si túto skutočnosť?

Príbeh sa mi veľmi páčil a jediné, čo mi v knihe chýba je viac faktických informácií o pojedačoch hriechov z minulosti. V úvode je síce krátka poznámka autorky, no táto téma je taká špecifická, že by si zaslúžila viac priestoru.

„Celou dušou som chválila Pána, ktorý ma vykúpil. Ako vysoko je nebo nad zemou, také veľké milosrdenstvo mi Boh preukázal. Ako je východ vzdialený od západu, tak odo mňa vzdialil moju neprávosť. Bola som prachom, ale Pán Boh všemohúci ma prijal za svoje dieťa.“

Tento príbeh je veľmi hlboký a dojemný. Prinúti človeka zamyslieť sa. Pojedač hriechov dnes už nie je potrebný. Všetci máme Krista, ktorý sa obetoval za nás všetkých. Uvedomujeme si však naplno jeho obetu? Uvedomujeme si, že sa obetoval za hriechy, ktoré sme spravili a ešte len spravíme. On sám, jediný, nevinný, zomrel za nás. Jeho nezištná láska a jeho obeta by nás mali motivovať k tomu, aby sme sa snažili stať lepšími. Napriek pádom, ktoré ešte zažijeme. Opäť sa postaviť z prachu a nasledovať jeho príklad.

Knihy od Francine mám veľmi rada, každá mi prinesie niečo jedinečné. Ak ste ešte nemali to šťastie niečo si od nej prečítať, vrelo vám odporúčam moje srdcovky Vykúpená láska, Leotina záhrada, Tamara, Dielo majstra i trilógiu V znamení leva.

 

Ak vás moja recenzia na knihu Posledný pojedač hriechov zaujala, môžete si ju pohodlne kúpiť na kumran.sk

 

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.

 

RIVERSOVÁ, Francine. Posledný pojedač hriechov. Prvé vydanie. Mäkká väzba. 296s. Kumran. 2019. ISBN: 978-80-89993-12-3

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...