Päť jazykov lásky


Päť jazykov lásky
4.2/5 - (5 votes)

Kniha päť jazykov lásky prináša návod pre všetkých, ako vyjadriť lásku svojim milovaným tak, aby ju naozaj pocítili. Autor Gary Chapman pomocou jednoduchých ukážok reálnych ľudí vysvetľuje praktické princípy. Táto kniha nám môže odhaliť spôsob toho, ako vyjadriť lásku nielen svojmu partnerovi, ale aj svojim deťom, rodičom a priateľom. Dokáže však pomôcť pri stroskotaných vzťahoch? Existuje naozaj jednoduchý a univerzálny spôsob, ako dať najavo lásku?

„Pred svadbou si všetci predstavujeme manželstvo a spoločný život, ako najväčšie blaho… Len ťažko sa dá veriť, niečomu inému, keď je človek zamilovaný.“

Kniha päť jazykov lásky mi v mnohých veciach otvorila oči. Už po prečítaní prvých strán som si povedala, áno toto by mohlo fungovať. Je to také jednoduché. Ako jej možné, že na toto som neprišla sama? Ako to, že som svojim srdcom nepochopila, že môj manžel potrebuje vyjadriť lásku inak? Ako som mohla urobiť toľko chýb?Teraz to viem! Je to jednoduché a zložité navzájom. Rovnako, ako každému chutí iné jedlo, či máme iný vkus, všetci sme jednoducho odlišní.

„Cieľom lásky nie je dostať to, čo chcete, ale spraviť niečo pre dobro toho, koho milujete. V skutočnosti, keď nás pochvália a ocenia, sme oveľa viac motivovaní urobiť niečo na oplátku.“

Automaticky som vždy predpokladala, že keď ja mám rada slová uistenia a skutky služby, tak rovnako je na tom moje okolie. Chválila som ich a snažila som sa pre nich čo najviac urobiť. No, keď to nie je ich primárny jazyk lásky, tieto moje skutky lásky pre nich mnoho neznamenajú. A hoci ja mám pocit, že viac ani urobiť nemôžem, oni majú pocit, ako by som ich vôbec nemala rada. A potom sa naše vzťahy zbytočne zhoršujú alebo úplne kazia.

„Keď je nádrž takmer prázdna… k partnerovi nič necítime, prežívame len prázdnotu a bolesť.“

Táto kniha je veľmi poučná rovnako pre novomanželov, ako pre tých, ktorí sú spolu už tridsať rokov. Autor knihy robí poradenstvo a prichádzajú k nemu rôzne páry i jednotlivci, v rôznych životných situáciach. Ako uvádza v knihe, mnoho krát sa mu potvrdilo, že práve nevedomosť jazyku lásky druhého je „kameňom“ úrazu mnohých vzťahov.

„Fyzická prítomnosť v čase krízy, je vašim najmocnejším darom partnerovi, ktorého primárny jazyk lásky je prijímanie darov.“

Veľmi ma potešilo, že autor sa venuje aj tomu, ako správne prejavovať lásku deťom. Práve deti sú na prejavy lásky najcitlivejšie a jej nedostatky v detstve majú ťažké následky v dospelosti. Kniha päť jazykov lásky veľmi predčila moje očakávania, no privítala by som rozšírenú časť venovanú deťom. V dnešnej dobe, kedy má mnoho ľudí problém s výchovou, by boli slová Garyho Chapmana veľkou pomôckou.

Gary Chapman má veľa čo povedať svojim čitateľom. Jeho knihy môžu pomôcť mnohým a preto vrelo odporúčam knihu Päť jazykov lásky všetkým, ktorý chcú vyjadriť svoju lásku svojim najbližším. My vieme, že svojich blízkych milujeme, no cítia aj oni našu lásku?

CHAPMAN, Gary. Päť jazykov lásky: Tajomstvo lásky, ktorá pretrvá. Druhé vydanie. Martin: Porta libri, 2012, 191 s. ISBN 9788089067862.

Komentáre

One thought on “Päť jazykov lásky”

  • Výborná kniha, vďaka ktorej som objavila tajomstvo prejavovania lásky, nielen svojmu manželovi. Naozaj to nie je žiadna veda. Určite túto knihu odporúčam a teším sa, že autor napísal aj ďalšiu knihu venovanú rodičom ako správne prejaviť lásku deťom „5 jazykov lásky pre deti“.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...