Cesta domov


Cesta domov
5/5 - (1 vote)

Ak poznáte autorku Tessu Afsharovú určite viete, že jej romány sú veľmi inšpiratívne a vždy dajú čitateľovi viac ako príbeh. Takmer každý jeden z nich ma donútil rozmýšľať o svojom živote. Bola som príjemne prekvapená, keď som zistila, že nová autorkina kniha ide oveľa hlbšie ako predošlé knihy. Novinku Cesta domov som chcela mať čím skôr doma a zahryznúť sa do nej. Keď som ju ale prelistovala, prišla som na to, že táto kniha nie je „sústo“ na pár pekných večerov. Je to knižná a duchovná výzva na minimálne šesť týždňov a pomalším tempom určite pár mesiacov. Výber však neľutujem, táto kniha je jednoznačne výnimočná!

Možno ste sa na internetových kníhkupectvách dočítali, že táto kniha je 6-týždňovým štúdiom biblickej knihy Rút, no v knihe je toho oveľa viac. Čakala som, že autorka sa zameria len na Rút, Noemi, Bóza a pár postáv z tohto obdobia. Autorka však poukazuje na podobnosti a rozdiely s inými postavami z Biblie. Vďaka tomu som sa z iného uhla pozrela na také postavy, ktoré som dovtedy akosi v Biblii veľmi nevnímala.

Veľmi som chcela túto knihu čítať pravidelne každý deň a poriadne si prejsť každú časť, no vedela som, že jednoducho nemám čas popri všetkom, čo riešim. Deti, domácnosť, sem-tam maľovanie. Vždy mi to vyšlo len na niektoré dni a veľmi ma to mrzelo.

„Boh vie, kedy napomínať, kedy prehovoriť, kedy poučovať a kedy mlčky čakať.“

Už dlhší čas som túžila ísť na duchovnú obnovu, no kvôli korone to, bohužiaľ, nebolo možné. Na jar však prišiel ten správny čas a tak som sa prihlásila. V zozname, čo si doniesť, bola zaujímavá položka, kniha, ktorú si už dávno túžite prečítať. Hneď som vedela, že so sebou pribalím román Cesta domov. To bol ten pravý čas pre ňu.

„Niekedy nás Boh musí priviesť späť na začiatok, najmä vtedy, keď sa nám nepodarí veci zvládnuť na prvýkrát. Priťahuje nás k sebe tak, že nás vracia na miesto, kde sme sa od neho začali vzďaľovať.“

Boh ma opäť raz prekvapil. To, čo som čítala v knihe mi dopĺňalo to, čo som počúvala na duchovnej obnove. Tiež som si tam uvedomila, že vôbec nevadí, keď nezvládnem prečítať všetko, čo v daný deň treba. Stačí aj chvíľku pobudnúť s božím slovom a deň bude oveľa lepší!

„Uprostred skúšok sa môže stať, že naše srdcia zabudnú na to, aký dobrý je Pán, a namiesto toho sa zamerajú na bolesť. Dlhé obdobie bolesti môže pokriviť náš pohľad na Boha a priviesť nás k mylným záverom.“

Mne sa táto kniha najlepšie číta v skupine. Patrím do jednej modlitebnej skupinky, kde si spoločne čítame plány z aplikácie Biblia YouVersion. Sme viac-menej spojené len cez WhatsApp (osobne všetkých ani nepoznám, ale duchovne sme na jednej vlne :)). Tu si zdieľame, čo nás obohatilo z Božieho slova. Už pár týždňov spoločne čítame aj knihu Cesta domov a musím povedať, že presne toto som potrebovala. Navzájom sa ťaháme. Keď niektorý deň nestihneme čítať, to najlepšie z prečítaného zazdieľa niektorá zo žien a tak máme z knihy aspoň niečo. Možno je niekto šokovaný, že modlitebná skupina môže fungovať aj online, ale ja som za ňu veľmi vďačná.

„Víťazí však láska. Nie argumenty. A ani urážanie sa a hádky. Dvere k životnému poslaniu otvára trpezlivá láska.“

Späť ku knihe. Ak rozmýšľate o prečítaní tejto knihy, určite vám ju odporúčam. Avšak zvážte si tiež, ako ste na tom s časom. Niečo podobné som nikdy nečítala. Denne mi to zaberie minimálne pol hodinky. No tá pol hodina patrí len Bohu a mne a vďaka nej rastiem. Kniha je takou spleťou nádherných Tessiných myšlienok, božieho slova, modlitieb a praktických úloh (napísanie listu Bohu a podobne). Oproti iným podobným knihám si texty musíte sami v Biblii vyhľadať, čo je trochu prácnejšie, ale pomaly si zvyknete.

Nie každý deň si možno nájdete čas, ale to nevadí. Boh vidí snahu a vždy ju ocení! Pomaličky vám odhalí, čo od vás chce a bude si vás pretvárať.

Ešte raz vám vrelo odporúčam prečítať si výnimočnú knihu Cesta domov. Táto recenzia je oproti mojim predošlým odlišná. Ale presne taká je aj táto kniha, úplne iná oproti hocičomu, čo som doteraz čítala.

Tessa Afsharová napísala aj iné skvelé knihy, medzi moje najobľúbenejšie patria: Rubínová žatva, Zlatá žatva, Perla z Moabu a Perla v piesku.

 

AFSHAROVÁ, T. Cesta domov. Kumran.sk Mäkká väzba. 2021 248s. ISBN: 9788089993512

 

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...