Mama a syn


Mama a syn
4/5 - (1 vote)

Múdrosť, ktorá vychádza zo srdca

Je prirodzené, že matka svojmu synovi nie vždy rozumie. Jeho zmýšľanie a mnohé činy jej pripadajú nepochopiteľné, bláznivé, miestami až hrozivé. No napriek všetkému, čo so svojím synom práve prežíva, ho miluje neprestajne a bezpodmienečne. Niečo podobné možno cítite aj vy a sem-tam túžite počuť slová uistenia, že je to normálne, že nie ste jediná, ktorá zažíva nepredstaviteľné situácie so svojím milovaným synom, ktorý vás sem-tam privádza do šialenstva. Kniha Mama a syn od Melisy Harisonovej vás môže práve v takýchto situáciách príjemne povzbudiť a tiež pripraviť na to, čím vás váš jedinečný syn nečakane prekvapí :).

„Čím dlhšie sa budeš k nemu správať ako k dieťaťu, tým dlhšie bude dieťaťom.“

Je prirodzené, že svojim synom nerozumieme, sme opačné pohlavia. No napriek tomu, alebo práve preto, sa navzájom tak veľmi potrebujeme. A vo vzťahu mama a syn je tento fakt oveľa viac citeľný. Od útleho detstva sme pre nich zdrojom istoty. Staráme sa o všetky ich potreby, tešíme sa z každého úspechu, ktorý dosiahnu a bolestne prežívame ich choroby a smútok. Hoci ich veľmi milujeme a obetovali by sme pre nich všetko, niekedy vôbec netušíme, čo nám svojimi rečami a činmi chcú naznačiť.

„Jeho smiech v detskom veku si budeš pamätať navždy.“

Ako vychovávate syna, určite ste sa už ocitli v nejednej bizarnej, smiešnej či pre vás nepochopiteľnej situácii. Spomeňte si, ako ste krútili hlavou nad tým, ako vzal do rúk nejaké zviera (pre vás veľmi nesympatické pavúky, chrústy a inú háveď) a potreboval zistiť, ako sa hýbe, hryzie, koľko ma nôh a či prežije pády a naťahovanie končatín. Priznali ste si, že vás vie naschvál nahnevať, len aby získal vašu úplnú pozornosť? Aj vy stále nechápete, ako je možné, že po dvoch hodinách otázok, na ktoré ani len netušíte odpoveď, sa ešte len zahrieva a vymýšľa niečo, nad čím budete už len otvárať ústa? Takýchto jedinečných chvíľ so svojím potomkom zažijete ešte mnoho, no pevne dúfam, že si zapamätáte hlavne tie, ktoré na vašich ústach vyčarili smiech či dojali vaše srdce.

„Pamätaj si, že stále potrebuje byť blízko teba, potrebuje počuť tvoj hlas a vidieť, ako sa na neho pozeráš.“

Mama a synKniha Mama a syn je rozdelená na osem kapitol, ktoré označujú rôzne obdobia, ktoré ste zažili alebo ktoré vás ešte len čakajú. Je veľmi fajn otvoriť si nielen kapitolu, v ktorej sa práve nachádzate so svojím synom. Kapitoly, ktoré ste si už odžili vo vás vyvolajú príjemné spomienky na to, ako rástol, objavoval, skúšal vašu trpezlivosť, svoje fyzické sily a intenzitu vašej materinskej lásky. Pri čítaní kapitol, ktoré ma s mojimi synmi ešte len čakajú som sa aj mierne vystrašila, no zároveň sa aj uistila, že nie som jediná, ktorá to so svojím synom prežíva.

„Pamätaj si, chlapci potrebujú otcov, aby sa naučili, ako sa stať mužom. Potrebujú so svojimi otcami stráviť čas.“

Naši synovia sú výnimočné bytosti! Hoci sú od nás minimálne o dvadsať rokov mladší, ešte vždy nás mnohému učia. Častokrát sa od mojich synov učím štedrosti úplne cudzím ľuďom. Veľmi ma dojíma empatia, akú vedia prejaviť v situáciách, v ktorých by som to vôbec nečakala. Zároveň sa im môžem poďakovať, že sú mojím zrkadlom v mnohých dobrých i zlých veciach. Vďaka tomu môžeme obaja rásť.

„Nebuď prekvapená, ak ti predstaví svoje dievča ako svoju budúcu ženu, a to dievča sa bude záhadne podobať na teba.“

Kniha Mama a syn ma prinútila viac uvažovať o našom vzťahu. Donútila ma povzniesť sa nad niektoré veci. Ukázala mi, že tie pre mňa nepochopiteľné veci a činy môjho syna sú pre neho normálne a prirodzené. Dúfam, že som vďaka nej v tomto smere vyrástla a nebudem viac chcieť od mojich synov, aby boli pre mňa normálni mojím spôsobom, ale aby boli prirodzenými mužmi ako ich Boh stvoril.

Ak vás moja recenzia zaujala, knihu si môžete pohodlne kúpiť na zachej.sk 

Ak máte dcéru, odporúčam vám aj knihu Mama a dcéra, ktorá je tiež veľmi milým a povzbudivým čítaním 🙂

HARRISONOVÁ, Melisa. HARRISON Jr., Harry H. Mama a syn. Prvé vydanie. ver.sk 2018. 371s. ISBN: 9788089793297

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...